bugün

riff olarak maalesef diğer grunge gruplarına göre sönük kalan grup. grunge demek zaten vokal demektir ama bu grup sadece vokalleriyle gündem oldu. gitaristleri pek akılda kalıcı kulağı yakalayan riff üretemiyor. müziği ile dikkat çeken yellow ledbetter adlı parçaları var ama maalesef o parça da jimi hendrix little wing parçasından esinlenme.
şahsımca en güzel şarkıları black olan grunge grubu. zaten bu şarkının bulunduğu ten albümü de pearl jam'i pearl jam yapan albümdür. maalesef bu albümden sonra pek dikiş tutturamadılar ama stone temple pilots'la beraber en sağlam grunge grubudur bana göre.
just breathe gelmiş geçmiş en iyi parçalardan biridir mesela.

öldüğümde beni seven herkes bir kez bira içerek bu parçayı dinlesin lütfen ve beni neşeyle anımsasın. bir bavyera belediyesi vardı, sahi ne oldu ona?

big fish filminin soundtrack i olan man of the hour da güzel es geçmemek lazım.
peşine de bunu bağlayın madem.
black isimli şarkısını çok seviyorum.

sayende ressamus.
bence tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi rock grubur. albümleri paha biçilmez bir eserdir.
(bkz: ten)
(bkz: vitalogy)
(bkz: vs)
(bkz: no code)
(bkz: Lightning bolt)
(bkz: backspacer)
(bkz: yield)
(bkz: riot act)
(bkz: binaural)
(bkz: lost dogs) vs..vs...
Bu arkadaslari belli bir vakte kadar -utanmadan- tek bir birey zannettim...
Hala da bi durup dusunurum...

Bir muzik grubudur.
uzun bir süre "kişi" zannedilen grup. *
Efsanedir. Unutulmaz şarkılarındandır black parçası.. Eddie vedderın söyleme şekli sesinin titremesi gerçekten onun ve pearl jam in imzasıdır.

"And now my bitter hands cradle broken glass,
Of what was everything..
All the pictures had all been washed in black, tattooed everything.."
(bkz: i am mine)
şarkılarını coverlaya coverlaya bir hal olmuştur millet. kendisi zamanında 1989'da seattle'de şekillenmiştir. bas gitarda o zamanlar green river ve mother love bone'de çalmış olan jeff ament, ritim gitarda stone gossard, bateride (sadece ilk albüm kayıtlarında olmak üzere) dave krusen, vokalde eddie vedder yer almaktadır. şimdiye dek 10 albümleri olmakla beraber haricinde 4 adet pek bilinmedik şarkılarıyla dolu albümleri vardır. bateride başta dave krusen olmasına rağmen,(çok kısa bir süre için grubun bateristi olmuştur. kim olduğunu bilmiyorsanız alive'nin klibini izlemeniz yeterli.) sonra onun yerini dave abbruzzese almıştır. kendisi pearl jam'i pearl jam yapan baterist olmuş, ve ilk 3 albümü mükemmel yapan etkenlerden biri olarak adını pearl jam'in tarihine altın harflerle yazdırmıştır. nereden duyduğumu hatırlamamakla birlikte, pearl jam'dan çıkarılma sebebi egoist oluşu imiş. sonrasında jack irons belli bir süre çalsa da grup için doğru bir seçim olmamıştır ve 4 sene sonra gruptan ayrılmıştır. son olarak matt cameron (soundgarden'de çaldıydı) gruba dahil olmuş, dahil olduğu süreden beri grupla beraber turlarda ve albümlerde çalmaktadır.

turlarda kendilerine boom gaspar adına uzun saçlı, yaşlı klavyeci bir abimiz de eşlik etmekte.

velhasılı kelam, pearl jam iyi gruptur, güzel gruptur. 90'ların o çılgın erasını ruhunuzun derinliklerinde hissetmek isterseniz, grunge nedir, nasıl yapılır öğrenmek isterseniz nirvana, alice in chains ile beraber tüm albümlerini hatim ederek bunu yapabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=MS91knuzoOA
Severiz kendilerini.
bunlar yüzünden scott creed i dağıtmak zorunda kalmıştır.
Yahu solistlerinin nasıl tok bi ses tonu var. Hastası oldum
içimdeki melankoliyi anlatan black isimli parçası tam bir başyapıttır. dinlenesidir.
Black..
gelmiş geçmiş en sağlam grup.
eddie vedder gibi bir vokalist var bi kere adamlarda.
keşke ilk çıktıkları zaman takip edebilseydim, o zamanlarda yaşıyor olsaydım..
istanbuldaki konserine varımı yoğumu satar yine giderdim.
Last kiss.
(bkz: even flow)
Last kiss şarkısı güzel olan grup. Diğer şarkıları çöp.
LAWeekly dergisi tarafından 20. kuruluş yılları 2012'de "son yirmi yılın en sıkıcı grubu" seçilmiş topluluk. Ne yalan söyleyeyim, güldük eğlendik biraz, komik yazmışlar haklı yönleri de var. Bu arada pearl jam'e metal diyen arkadaşlar, demek akalın'a da country diyorlardır muhtemelen.

http://www.laweekly.com/m...-band-in-20-years-2404236
ing. inci reçeli
(bkz: black) şarkısıyla hayatımı sikmiş olandır
enfes şarkıalara sahip metal grubudur mutlaka dinlenmelidir .
son 1 yıldır hayatıma önemli kök salmış müzik grubudur. mutluyken, mutsuzken, sinirliyken kısacası her zaman dinlenebilir. herkes black e aşık olur. zaten aşk acısı çekip de black i anlayarak dinleyen bir insanın o şarkıyı sevmeme gibi seçeneği yoktur ve bu gözler henüz öyle birisini görmemiştir. daha sonra jeremy, alive, porch, even flow, state of love and trust gelir yani ten gelir. ancak bu grup sadece ten den ibaret değildir. yellow ledbetter, nothing as it seems, i am mine, rearviewmirror, better man, crazy mary, come back, indifference bunlardan herhangi birinin ten deki şarkılardan farkı yoktur.

crazy mary i http://www.youtube.com/watch?v=E0JwW623n1A canlı dinleyip mike mcCready ve boom gaspar la coşarsınız.

indifference ı bologna 2006 kaydında dinleyip depresyona girmeyen insanın duygularından şüphe ederim gerçekten. yani buradan http://www.youtube.com/watch?v=-AI3KSC7mI8

come back i sadece 9000 kişiye verdikleri pistoia konserinde şahane çalıp söylemişlerdir. http://www.youtube.com/watch?v=Ws4P2ozncHo

baba o'riley (the who), mother (pink floyd), rocking on the free world (neil young) cover ları çok başarılıdır.

son olarak grubun vokali bana grubu sevdiren adam eddie vedder ın you've got to hide your love away (the beatles) cover ı da dikkat çeker.

ah ah bir gün canlı dinleyebilir miyiz sizleri.
Güzel anılarımı hatırlatan ve hayatıma anlam veren i am mine gibi şarkıyı yapmış gelmiş geçmiş en büyük rock gruplarından biri.