bugün

entry'ler (1675)

david gilmour

bi arkadaşımın deyimiyle dünyaya parmak atmış adamdır .

yataktan kalkar kalkmaz düşünülenler

saçma sapan bi şarkı sözüyle uyanırım ve kahvaltıya kadar aklımda o olur nedense.

yılların thrash çisiyim diye övünsem de sabah sabah yıldız tilbe ile uyandım. şarkıyı da doğru dürüst bilmiyorum. narananam nanana ilk bakışta eski kelimeler narananam nanana... hayır google da arayacağım, nasıl arayacağımı da bilemedim.

emine erdoğan ın yemek kitabı yazması

basımı ve tanıtımı için devlet bütçesinden yaklaşık 1 milyon teeele harcanmış olduğu söylenen kitaptır.
asırlık tariflerle türk mutfağı adlı kitap cumhurbaşkanlığı prestij kitabı olarak basılacağımış.
sonradan görme nedir? nasıl olunur? sorularının yanıtını da bu kitapta bulabiliriz umarım.
asırlar önce kocası denen, parmağındaki alyansı sallayarak, tüm servetim bu diyordu.
vay be nerden nereye?
umudumuzu kaybetmeyelim arkadaşlar, belki biz de bir gün, koccaaaa ülkeyi dolandıran bir yavvvvşak olmamıza rağmen aptallar sayesinde cumhurbaşkanı oluruz.

müslüman olmayan türk

her arap' ı müslüman sanan bi milletiz ya, hiç şaşırmadım yazılanlara.
bilal' e anlatır gibi son kez tekrar edeyim kapansın konu.
türklük bir ırk, müslümanlık ise dindir. ikisi bambaşka şeylerdir. ırkınız doğumdan ölüme kadar aynı olur, din ise opsiyoneldir.

ülkeyi batırıp dış güçler yaptı demek

bu, ülkeyi dış güçler yönetiyor demektir.

kısa ve öz.

almanca öğrenmek

hayat almanca öğrenmek için çok kısa, diye bi cümle okumuştum. sonra tramvay durağında 86 yaşında bi alman kadınla karşılaştım. nereye gidiyorsun dedi. almanca kursuna dedim. çok zor, ben hala öğrenmeye devam ediyorum dedi.

çok uzun bi süre gerekiyor, almanca bilgim ortalama demek için.

recep tayyip erdoğan

büyük bir kesimin tapındığı kişidir. habur' da terörist karşılayıp, megri megri diye şarkıya eşlik eden, dostu esad' ı hain ilan edip müslümanlığın kurtarıcısı olmayı hedefleyen bir garip deli oğlan. geçenlerde de sözde türk konseyinde, türk töresi filan deyip binali yıldırım ı aksakallı olarak atadı. yersen.

iyi ki Türkiye' de hint kökenli bi azınlık yok, olsaydı onlardan oy koparmak için kurban bayramında inek kesmeyi de yasaklardı.

kedime taparım daha iyi, hatta parti kursun oy veririm, en azından bana zararı yok. ağzıma değil kumuna sıçıyor.

aya gidiyoruzdan gerekirse soğan yerize gelen ülke

iki kilo et yerine yarım kilo et yeyin, diyen ülkedir.
beter olun diyesi geliyor insanın.

destan dizisi

ilkokul yıllarından hatırlarız. bir öğretici tarih vardır, bir de hikayeci tarih . biri motomot tarih anlatır, diğeri milli duyguları güçlendirmeyi amaçlar.

bu çekilen tarihi diziler de ikinci gruptadır. dizideki ana karakterler tarihteki kişiler, tamam. ama kurgu bambaşka bi şey.

sorun şurda; tarihi, dizlerden öğrendiğini sanan ciddi bir kesim var. muhteşem yüzyıl dizisinden sonra, şehzade mehmet' i öğrenip türbesine koşanlar oldu, lokma döktürenler oldu.
ordu ilinde, türk sultanları büstü olan parkta, ertuğrul gazi yerine engin altan düzyatan ın büstü yapıldı... şimdi ortalık tarihi diziden geçilmiyor ve artık başımıza daha nelerin geleceğini inanın kestiremiyorum.

bu destan dizisinin, islam öncesi türk kültürünü anlattığını sanıyorum, göktürkçe yazılara bakarak.elbette burda da inanca, lidere ve ırka biat olacak.

çok milliyetçiyseniz nihal atsız okuyun. 2002 öncesi müfredatta olan tarih kitaplarını okuyun. belirli bir amaca hizmet eden uyduruk tarihi dizilerle edindiğiniz bilgilerle ancak gerçek tarihi bilen kişiler karşısında gülünç duruma düşersiniz.

başkanlık sistemi

a haber den başka kimsenin iplemediği sistemdir.
Bir tek o haber kanalında başkan erdoğan deniyor çünkü. diğerlerinde gayet de cumhurbaşkanı.
haber kanallarını takip edenler bilir.

almancı akrabanın getirdiği tuhaf çikolatalar

hepsi bim ayarında ekonomik marketlerden alınan çikolatalardır.
pahalı çikolata getiren olmaz, emin olun. burda cent hesabı yapıp türkiye'de zenginim diye geziyorlar.
niye?
çünkü ehonomi çoh eyi.

türkiyenin en yüzsüz insanı

açık ara recep tayyip erdoğan dır.

arap hayranı olup kendini türklüğe hizmet eden biri gibi göstermek bir.

açılım sürecini başlatıp kandil' den gelenlere davullu zurnalı hoşgeldiniz partisi düzenleyip, yemeyince teröööğğr sevici haağğğdeğğğpeee demek iki.

şehide kelle deyip, 15 temmuz dandik darbe girişiminde ölen yalakalara kendi tekelindeymiş gibi şehit ünvanı vermek üç.

her türlü milliyetçiliği ayakları altında ezeceğidi, ne oldu o iş dört.

sene 2016, kurban bayramı. tüm kanallar alt yazı geçiyor. cumhurbaşkanı bir müjde verecek birazdan... adam çıktı diyor ki, terör pkk filan bitti, bitirdik haydi hayırlı olsun. sene 2021 hâlâ şu kadar öldürdük, pardon insan haklarına aykırı ya, etkisiz hale getirdik vs ... beş, altı, yedi, sekiz....

çok çabuk unutuyorsunuz...

ciguli

güzel bi sesi, enerjisi olan adam. toprağı bol olsun.

herkes çok şaşırıyor benim bu adamı sevdiğime. thrash metal playlistimin içinde sadece binnaz ve yapma bana numara var türkçe olarak.

anılar ve samimiyet geliyor aklıma bu adamı dinleyince. başlığı görünce de hemen atladım tabi.

liseden 1999 da mezun oldum. devlet lisesi. ilk sevdicek var tabi o zaman, o da kolejdeydi. beni mezuniyet gecesine davet etmişti. ciguli çalmaya başladı, o sıralar popülerdi. ciguli gibi oynaya oynaya bitti gece. sonra bana kasedini hediye etmişti. kendisi de has rock' n' roll cuydu.

ben bu adamı dinleyip nasıl duygulanabilirim ki, demiştim. bir gün ayrılırsak dinlerken duygulanırsın demişti.

aradan 16 yıl geçti. onu değil de o zamanlarımı özleyip duygulanıyorum şimdi. o yüzden ciguli özeldir benim için. laf ettirmem.

gün gelecek ezan yeniden türkçe okunacak

abesle iştigal işlerdir.

dinin siyasetle bu kadar iç içe olması, vatandaş olarak sadece beni mi rahatsız ediyor acaba?

ezan türkçe okunsa ne olur, arapça okunsa ne olur. bilen ibadete çağrı vakti diye ibadethaneye koşar, koşmayanınsa zihniyeti bellidir zaten.

en basitinden, allah' ım şu işim olsun kurban keseceğim, diye dua edenlerin bu cümleyi arapça kurduğuna hiç tanıklık etmedim. ameller niyetlere göredir, istersen almanca, ingilizce konuş.

her şeyi yaratan yüce varlığın insanlar kadar sığ düşündüğünü sanmıyorum.

dış güçler masalının artık baydığı gerçeği

ülkeyi sanki rahmetli babaannem yönetiyor. heeep bizim şu büyük gelin yüzünden heeep.

sözlük yazarlarının cesaret edemediği şeyler

gitmek. öylece çıkıp gitmek.
beni tutan ne, onu da bilmiyorum.
halbuki bir avrupa ülkesindeyim. başka bir avrupa ülkesine elimi kolumu sallaya sallaya da girerim. hayalimdeki sorumsuz hayatı yaşarım.
bi yerde okumuştum. kapı orda ama çıkamıyorsun, pencere açık ama nefes alamıyorsun.
nitekim insan olmak zor. ben bile bazen anlamıyorum kendimi, bir başkasına nasıl anlatacağım?
sorsalar kendimi tanımlayamam. neyim? kimim? nerdeyim? ne işe yararım? yaramıyorsam neden? yarıyorsam hani?
cesaret dediğimiz şey de, hayatımın içine ediyorum sonra eşek gibi pişman olacağım bekleyin, demeye benziyor.
hayat into the wild değil. şarkıyı söyleyen de eddie vedder değil müslüm gürses .
cesaret bizim neyimize arkadaşlar. anne babaya, öğretmene, arkadaşa, sevgiliye, eşe sadık olmayı öğrendik hep küçüklükten beri. bunun tam tersi olursan kötüsündür. kendin için yaşarsan bencilsindir, ki bencillik kötüdür.
böyle böyle sinik tipler olduk hepimiz. azcık iyi hissetsek cehennemde yanacağız sanıyoruz. azcık gülüyoruz, ardından kötü bi şey bekliyoruz.
bok buluruz biz o cesareti.

coronadan ölmek

corona virus ilk baş gösterdiği sıralarda acayip acayip haberler çıkıyordu televizyon kanallarında. yolda yürürken küt diye düşüp ölenler, bankta otururken birden ölenler... sahi noldu onlara?
hepsi " anam virüs çıkmış hadi hastaneye goşun" ünlemiyle entübe olmaya mı gitti?
komplo teorileri gram umrumda değil, daha beteri gelsin, şahsen ben varım. kaos özlemi çekiyorum zaten.
ama bu işin içinde başka bi iş var. çok belli. ama kanıtlayamam.

uludağ sözlük metalci yazarlar birliği

thrash çi olarak dahil olmak istediğim birlik.
derneğe çevirirseniz aidatı oyro ile öderim, neticede bir belediyeyim.

bütün kıstası kendi olan insan

Lafa ben diye başlar, ben diye bitirir. Gastritim var dersiniz, oooo o da bi şey mi bende reflü var der. Borcum var dersiniz, ooo o da bi şey mi tefeci anamı belledi der. Ben, ben, ben... konuşulmaz böyle insanlarla. Selamı sabahı kesmek gerek.

uludağ sözlük

sol frame i dakika başı yenilememe rağmen yazacak başlık bulamadığım sözlüktür.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.