starcraft'da Zerg Queen tarafından bir üniteye yerleştirildiği zaman o ünitenin gördüğü herşeyi görmesini sağlayan özelliğidir.

ayrıca ing. parazit anlamındaki kelimedir.
heroes dizisinin 1. sezon 18. bölümünün adıdır.
exodus parçası.

A distant hum
Cuts right through the skies
Calling my attention I look up
I can't believe my eyes
Thousands and thousands
Hungry for our minds
They're biting, eating and controlling
Anything they find

Coming down from behind
They've got no care for our kind
See the world bending down
On it's knees

Run-but you can't hide
Blood-coming from inside
My mind-doesn't know wrong from right
Parasite!

A million more
Coming after me
They thrive on insecticide
They live on DDT
No poison can defeat
The never ending swarm
They'll eat you from insdie out
You'll wish you were never born

run-but you can't hide
Blood-sucked from inside
My mind-doesn't know wrong from right
Parasite!

Now they're living in my brain
I'm destroying at their cue
A violent reaction starts within
And now I'm after you!
I'll grab you by your head
and split your skull open wide
The infestation in complete
sözleri aşağıda olan kiss parçası.

She'll always be there trying to grab a hold
She thought she knew me, but she didn't know
That I was sad and wanted her to go
Parasite lady
Parasite eyes
Parasite lady
No need to cry

I didn't wanna have to get away
I told her things I didn't want to say
I need her and I hope she'll understand

Parasite lady
Parasite eyes
Parasite lady
No need to cry
bir kiss parçasıdır. lakin anthrax coverı ayrıca dinlenmelidir.
disturbed'u sevmeye neden başka bir parça.
2019 un sinemada izlediğim en iyi filmi.

joon ho' nun daha önce snowpiercer ve okja sını izlemiş biri olarak en iyisi diyebilirim parasite için.

"Bir plan yaparsan, hayat o planını hep bozar. işte insanlar bu yüzden plan yapmamalı. Plan olmadığı sürece hiçbir şey ters gitmez."
görsel

Bir Bong Joon-ho filmi.

56'ncı antalya altın portakal film festivali'nde gösterilen ilk film olma özelliğini taşıdığı gibi, benim de festivalde izlediğim ilk film.

sınıf farklarını güzel izliyor film. etkilenmemek mümkün değil.

Ayrıca, belirtmek gerek, film; 2019 yılında düzenlenen 72'nci cannes film festivali'nde palme d'or ödülünü kazandı.
haftaya sinemada izleyeceğim film. gayet iyi bir filme benziyor. üşenmezsem buraya yazarım. buraya yazacak kadar değerli görmezsem ekşiye yazarım. ordan takip edinniz beni.
insanların kendi posterlerini yaptığı film.

görsel

Edit: acayip merak ediyorum. izleyeceğim inşallah.

2019 un en iyi filmi.
ilk fırsatta ülkemiz ve hollywoodca uyarlanacak kore filmi. Şüphesiz geçtiğimiz yılın en özgün ve en iyi filmlerinden birisi. Aylardır arşivimdeydi, festival filmi olduğunu görünce elim gitmedi. Yine abuk subuk, bol metaforlu ve sonu olmayan bir şey çıkacak diye korktum fakat beni yanılttı. Oldukça iyi bir hikayesi ve ilerleyişi var. Tam "kore sineması da bitti, artık eski özgünlüğünden uzak" derken, eski günleri andıran bir film gelmiş olması sevindirdi.
Film bir mesaj verme derdinde yada bir tarafı tutup diğerini eleştirme derdinde değil. Eleştirisini insanoğluna yapıyor. Bunun için sosyal sınıf farklılıklarından, bu sınıfların zaaflarından faydalanıyor ve küçük ve anlaşılır cümleler ve hareketlerle izleyiciye bunu aktarıyor. Ne bilim, fukaranın kokusunun zengine dert olması, fakirin "ben de zengin olsam onlar gibi iyi bir insan olurdum" demesi gibi küçük ama detaylı şeyler.
Fazlası spoiler olacaktır, ortada dönüp duran taş gibi bazı şeyleri daha iyi anlamak için bir kez daha izlenebilir.
2019 da izlediğim en iyi film sanırım. Daha geçen cumartesi izlemiştim sinemada. Filmin içinde ne ararsan var ve çok akıcı. Sinematografi mükemmel.
Daha önce defalarca kez işlenmiş olan sınıf farkı konusunu, Bong Joon-ho ve Han Jin-won iyi bir şekilde senaryolaştırmış ve iyi bir film haline getirmişler. Bence marriga story’le falan karşılaştırılması filme büyük bir haksızlık olur. Marriage story’den kat kat üstün bir yapım.
Az önce izlediğim ve gayet hoş bulduğum bir yapım. Bu filmin adını yakın zamanda o kadar çok duydum ki oturup izlemeye karar verdim, ve gerçekten de zamanının hakkını veren bir yapım olmuş parasite.
Filmin konusu, işlediklerinden falan daha çok filmin benim en çok beğendiğim yanı filmin akıcı olan temposu oldu. Kesinlikle süre ayarlamaları oldukça iyi, tam sıkılacağımı farkettiğim anda film kendi temposunu değiştiriyor. Aslında klişe olduğu çok belli olan bir konuyu da o kadar güzel bir şekilde ele almış ki, klişeyi falan da pek sorgulamıyorsunuz. Güney Kore'nin kültürü de bizim kültüre aşırı uzak bir kültür değil belli ki, bu coğrafyada yaşayan herkesin etrafında gördüğü, kiminin aynen uyduğu ama kiminin de sevmediği etmenler mevcut.
izleyin ya. Diyebilecek pek bir şey yok.
içerisinde son yılların en iyi sınıfsal eleştirilerini barındıran çok sağlam bir film. kesinlikle tavsiye edilir.
izledik, tamam iyi hoş güzel film de,

filme hem en iyi film oscarını verdiler, bu yetmedi, bir de yabancı dilde en iyi film oscarını aldı rıza baba.

Heralde 2 kere en iyi film oscarı alan tek film kendisi. Vay anasını ya.
En iyi senaryo ve yönetmen'i zaten aldı.

Ne filmmişsin be, izlerken bilememişiz...
'En iyi Film Ödülü'nü alan ilk ingilizce olmayan film olarak tarihe geçen #Parasite'ın topladığı ödüller:
- En iyi Yabancı Film
- En iyi Yönetmen
- En iyi Film.
o kadar tavsiye ettik izlemediniz. *
110 bin gişe yapmıştı Türkiyede, üstelik bağımsız sinemalarda. Şimdi millet kuyruk olur gider. Ana dilinin ingilizce olmaması işin sıradışı yanı.
Güney Koreli Joon Ho Bong'un özellikle "Memories of Murder" ile başlayan dikkat çeken yükselişinin vardığı noktadır.

Özellikle oyuncuları kullanma şekli bana Kubrick'i anımsatmaktadır. Tesadüf değil, daha çok filmini izleriz bu adamın.
Sürpriz falan değil hakkıyla aldı heykelcikleri.

Sınıf farkını işlemesini bi tık titanic'e benzetmedim değil.
Güzel filmdir ve ödülü sonuna kadar haketmiştir.
Türk eleştirmenlerce pek beğenilmeyen filmdir...
güney Kore yapımı, film. güney kore dizilerini sevince, dikkat çekti.