mevcut siyasi partiler içinde temsil edildiğini düşünmeyen insanların yaptığı eylem. suçtur aynı zamanda. kötünün iyisini seçmek yerinde seçmemeyi seçen, ülkesini seven onu yönetmeye uygun insanlar, partiler bulamayan, parti başkanın seçtiği insanları seçmeyi "bir seçim" olarak görmeyen insanların tercihi. herhangi bir partinin lehine bir oy vermek yerine bütün partilerin aleyhine bir oy vererek hepsini protesto etmektir.
verdiği oy yüzünden çekeceği vicdan azabını göze alamayan insanların sayısı hiç de az değildir. seçim zamanlarında kendilerinden sadece küçük bir istatiksel bilgi ile bahsedildiği bu arkadaşların seslerinin yükseldiği, seslerinin duyulduğu zaman siyasi partiler "ne oluyo lan neden bize oy vermiyorlar" düşünceleri içinde öz eleştirini yaptıktan sonra ülkedeki siyasi seviye bir kaç level atlayacaktır.
sözlükte yapıldığı zaman büyük tepkilere yol açan eylem.

(bkz: onlarca entry girip oy alamamak)
okumuş, aydın diye bilinen kesimin düştüğü iyi niyetli ama en cahil tavırdır ve kabul edilemez.
(bkz: oy alın verin sözlüğe can verin)
ASIL ÖZGÜRLÜKÜR SANA NE KARDESiM BEN TARAFSIZIM KiMSEYE GÜVENMiYORUM
yanlıs bir düsünce bana sorarsanız seçimlerde oy kullanmamak insanın takipsizliğidir
bilinçli bir kimse mutlaka oy kullanır.
bir protestodur, duruştur. meclis ülke sorunlarının çözümünde akla aykırı yapısı nedeniyle etkili olamaz. bu kurumun, milletvekillerinin kişisel ihtiyaçlarını karşılamaktan, onları zengin etmekten, erk sahibi yapmaktan başka bir amacı yoktur. halk, parlamento illüzyonundan kurtulmalı, onların yapay hizmetini değil, özgürlüğü, otonomiyi seçmelidir. bir avuç sefil çoban karşısında güdülen koyun olmanın, verdiğimiz vergilerden beslenip vaat ettikleri galaksiye kanmanın, tanrılık iddiasındaki iktidarlarına secde etmenin hiçbir mantıki açıklaması olamaz
uludağsözlük yazarı alışkanlığıdır.
gereksiz bir 10 saniye kuralının da tetiklediği tutum.
(#13701165) benim de içine düştüğüm durum oy alamamaktır bundan mütevellit.
tabi bende bahsedilen siyasi oy. sözlükle ilgili değil yani...

demokratik bir hak. şahsen bu zihinyette olan benim için kinik ve pasif agresif bir nitelikte ve eleştiri okları çekmesi açısından cazibe merkezi. kötünün iyisi gibi dümdüz bir mantıktan yakasını sıyırmış bir aklı selim için çıkar yol olarak görünürken bu strateji ile alakalı yandaş sayısında enflasyon olması durumunda geçerliliğini yitirir.

velhasıl dağdaki çobanla bir sorun güdülmemekle birlikte ağza çalınan bir parmak bal ile idare edemeyip kavanozu görmek isteyen bünye için yine de doğru rotadır.
tepkidir. ama bu ülkede bir sike yaramaz orası ayrıdır.
(bkz: oy verecek değerde parti bulamamak)
mevcut düzenin böyle bir sistemle düzelmeyeceğini düşünen insan eylemi..
Zira seçilen adayın balkona çıkıp sürekli beşeri bir sistem olan demokrasiyi haykırması oy vermeme nedenimi ortaya koymuştur..
http://youtu.be/iuhMvs6O-ro
Sonuç olarak oda bir tercih meselesidir.
Yaşı veya akıl seviyesi uygun olmadığı için verememektir.
onurlu bir davranıştır. şunun bunun yanlışını üstlenmek zorunda kalmamak tercihidir. amına kodumun siyasi tartışmalarından, ana haber bültenlerinden bile sıkılan insanların kaçış yoludur. hatta filmlerden ve dizilerden bile durduk yere siyasi çıkarımlar yapabilecek kafaya ulaşmış kişilerin kaçış yoludur. kaçmak kime ne zarar vermiş ki?

bu ülkede ve diğer ülkelerde oy kullanmayanların sayısı oy kullananlara karşı üstün gelmedikçe bir şey değişmez. gelse de değişmez. sadece zamanı gecikir.
benim yaptıgımdır. hırsılıga ortak olmamaktır.
18 yaşın da olup 2 seçimi boş geçmektir, güvenmediğim için hiç birine vermedim oyumu.
aslında seçim barajı yüzünden yapılması gereken daha demokratik hareket ama bu durumda çok enayilik oluyor.
özgür olmaktır.
türkiye için konuşacak olursak, mevcut siyasi konjonktür düşünüldüğünde makul bir tercih olarak göze çarpmaktadır.
oy vermeme özgürlüğüyle daha da özgürleştiğini sanan ironik enayilerin yaptığı eylem. belli yere oy veren çoğunluk üstüne üstüne gelmeye başlayınca mecburen politize olacaksın bre saf adam.
Orospu çocukluğudur.
Halklarin demokratik partisi gibi bir parri varken oy vermemek gerçekten yaziktir. Gelin bir oyda sizin katkiniz olsun.