bugün

Dil halkın kimliğidir .atatürk Birbirimize araplar gibi bin binti demeyelim diye dil devrimi yaptı. Az bile yapmıştır.
Türkçenin, iğrenç ötesi bir saçma bir dönemidir. arapça, farsça, fransızca Türkçe bohçasıdır. Arapça sözcükler farsça üzerinden geçmiş saçma sapan bir çorba olmuş. Arap fars fransız Türk bir araya gelse okuyamayaz. Adama diyorum Türkçe arapça ile kirletilmiş. Adam diyor ki dünyada saf bir dil yok. Diyorum o zaman evin mutfağında mikroplar var. Dünyada steril mutfak yok. O zaman mutfağa mı sıçalım? Dil dilden etkilenir diyor. Osmanlıca bohçasının oluşması, dilin dilden etkilenmesiyle oluşabilecek bir şey değildir. Osmanlının sözde aydınlarının halt etmesidir tamamen yapay şekilde olmuştur. Bazıları da işi islam'a getiriyor. Ulan fransızca ve farsça ne ayak o zaman. Osmanlıca denen çöplük nereden bakarsan bak iğrençtir. Türk'e ve Türkçeye olan düşmanlığın yansımasıdır.
bir milletin var olabilmesi için kültür temelinin olması gerekir.

kültürü olmayan kültürüne sahip çıkmayan ve kültürünü korumayan-geliştirmeyen toplumlar yok olurlar , kültürü önemsemeyen toplumlarda yok sayılırlar .

dil kültürün en önemli öğesidir, dil- lisan-imla-yazım ile tarihe kazınırsınız ve yaşarsınız.
bugün antik mısır-yunan-çin -iran-pers-sümer (vb.) toplumlar (kavim -millet- kabile ne derseniz) dillerini yazıya geçirmek ve sanatları sayesinde hala varlar.

türkler sibirya gibi boz ve yoz topraklardan nasıl bugüne geldiler sanıyorsunuz türkçe ile. lena-yenisey ve yakut/saha'da medeniyet mi kurulacaktı sanıyorsunuz.

ön-proto ata yada gök türk ile kavim olmuş türkler diileri ile yaşadılar,ellerinden geldiği kadar taşa dillerini kazıdılar ve bugüne geldiler. 30 bin yıllık bir macera (ilkel) türkçe.

bakın hala ana hatlarını kaybetmemiş bir dile sahibiz.

urduca(hint),farsça-arapça -rumca baskısına rağmen dilimizin temel imlası hala yaşıyor.

osmanlıca türkçedir diyor mallar b utanmazlığın daniskası.

bir pir sultan,dadaloğlu osmanlıca mı konuşuyordu da biz bilmiyoruz.

osmanlıca bir ulusu bitirme dili idi , öyle ki (anadolu)selçuklu kendine rum demeyi yeğledi,türk'ü kendinden saymadı,kısa zamanda da yok olup gitti.
beyliklerde aynı kültürlerini birleştireceklerine klan-aile yapılanmasını tercih ettiler ,yuvarlanıp yok oldular.

osmanlıca bir ulusu bitirmeye çalışmanın ürünüdür.
ben artık tdk'yı izlemiyorum, ip kopmuş.

anadolu halkı diline sahip çıkar mı hiç sanmıyorum ,çünkü ulus olmayı değil ümmet olmayı tercih diyor en az yarısı..
Türkçe türkce olalı osmanlı dönemi kadar eziyyet görmemiştir. Eziyet demiyorum bak. Ezi"yy"et.
belli bir elitin kullandığı, sıradan halkın bilmediği bir dildi.
Tarih bölümü okuyanların korkulu rüyası olan dildir.
Noter katibiyken içimden sovüyordum

"Tevkil teşrik ve azle, ibraya...".
Neyse sonra türkcelertirdiler.
Osmanlı denen gaspçı aile yüzünden dilimizin mahvedilmesi sonucu ortaya çıkarttıkları türapça. Atalarım olan karamanoğlu beyliğinden devlet kurma hakkını gasp etmiş, yobazlıkları nedeniyle koskoca imparatorluğu batırmış geri kafalı ailenin başımıza sardığı dilimsi. Karamanoğlu Mehmet bey devlet kuracaktı ki Türk'ün gerçek gücünü dünyaya gösterecekti. Türk'ün gerçek atası Karamanoğullarıdır. Rum mu ne oldukları belli olmayan Osmanlı padişahları değil.
Alfabesi kur'an okumayı bilen her müslümanca okunabilecek bir dil. Kur'an okumayı bilen biri bir haftalık ders alsa gayet rahat okur, çoğu kelimeyi de anlar.

görsel
ileri gelenlerden ol. ileri gidenlerden olma.

Birde o yıllarda halk çoğu kelimeye aşinaymış. Sadeleştirmeyle çoğu kelime hayatımızdan çıkmış, bu nedenle anlaşılamıyor bazı kelimeler günümüzde. Zor olduğu için deģil. En basitinden bundan 30 yıl önceki bir trt programında bile insanların kullandığı kelime çeşitliliği bize göre farklı.

Arap alfabesiyle yazılan türkçedir. Osmanlıcanın zor olduğu efsanesi tamamen hikayedir.
Üniversitedee eğitimini aldık. Kolay diyenler sallıyor. Gayet de zor.
Bu dersin öğretildiği ilgili bölümlerde okuyan arkadaşlarımdan oldukça zor olduğunu duymuştum.
Üniversitede bela dersti. He ben severdim, orası ayrı. Adımız merve, göbek adımız bela. *

dil dersi olmasına rağmen bana göre matematiksel bir yapısı var. Göktürkçe de vardı. Onu da severdim.
güncel Önemli Başlıklar