1. 1.
  yüz yıllar boyunca yaşamış bir imparatorluktan utanmaktır. yunanlılar helenleriyle, bizanslarıyla övünürken bizim osmanlıdan utanmamızdır. bizans dört dörtlük bir imparatorluktu da yunanlılar ondan hala seviyorlar denirse adama gülerler. tabii ki osmanlının hatası yok değil. ama yerin dibine batırmakla, bok atılmakla olmaz bu işler.
  11 -2 ... oovxvoo
 2. 2.
  "kardeşini boğandan" utanılması ile doğru tutumdur.

  Ancak gündelik tarih açısından her kültür gibi değerlidir.

  sokrates'i okumak ve sevmekle; oğlancı sokrates'i öğrenmek arasındaki farktır.

  hangi osmanlı sorusu da ayrı bir sorudur.
  13 -10 ... misisipikedisi
 3. 3.
  osmanli turk tarihi'nde altin bir sayfadir. fakat sevaplari kadar gunahlari da olmustur. Turk cocugu atalari'nin basarilariyla ovunmeyi bildigi kadar hatalarini da elestirebilmeli ve bunlardan ders cikarmalidir.
  mesela ben osmanli'daki devletin ust yonetim mekanizmalarini donme-devsirmelere teslim eden enderun sistemini hic begenmem. netekim osmanli'yi batiran da bu sistem olmustur. simdi bu sistemi elestirmez, ders cikarmaz isek -ki ders almadigimiz ortadadir-, yanlizca kanuni'nin sarlken'in ordularini avrupa iclerine kadar kovalamasiyla, fatih'in istanbul'u almasiyla ovunursek bu bize hicbir sey katmaz.
  4 -1 ... migfer
 4. 4.
  osmanlı'nın yanlışlarını dile getirmekle karıştırılmaması gereken hadisedir...

  elbette dörtdörtlük insan olamayacağı gibi dörtdörtlük devlet de olamaz. ama eğer bilinçli olarak bir karalama kampanyası tadında, utanılması gereken bir olguymuş gibi bahsedilirse orada dur demek gereklidir.

  vietnam'la bile övünebilen bir amerika, dünyayı sömüren bir ingiltere, aztekleri, inka*ları yokeden ispanyollar ve tarihi rezilliklele dolu bir dünya düşündüğümüzde utanılması en son icap eden millet ve o milletin bir üyesidir osmanlı...

  (bkz: osmanlı yı türk olarak görmemek)
  4 ... izmirli ispanyol
 5. 5.
  absürt bir tavır.

  "insan kendisi sorumlu olmadığı şeyden nasıl utanabilir?" "babam katil olsa ondan utanacak mıydım?" gibi soruları akla getirir.

  aynı babamın parasıyla övünmediğim, ya da zengin olmasından gurur duyamayacağım gibi.

  ha bu arada:

  -ağzı açık ayar budalası sazanlara açık mektup-

  buradan babamın zengin olduğu sonucunu çıkaran olursa diye elimde budaklı meşe odunu bekliyorum. bir mesaja bakar yani.
  2 ... dolunayisi
 6. 6.
  osmanlı^ya sempati beslesin ya da beslemesin, bir insanı ne yıkılmış gitmiş bir hanedanlık olan osmanlı imparatorluğu'ndan utanmaya sevk eder belli değildir. hakikatten osmanlı tokadı belki de işlevsel hale gelebilir bu durumlarda.. zira, etkisi ziyadesiyle kudretli olacaktır cahil ve boş beyinlerde. belki okumaya, yazmaya yeniden başlayıp konu hakkında bilgi sahibi olurlar.

  allah başka utanacak dert vermesin ama ben de roma-germen imparatorluğundan, kartacalardan ne bileyim fantastik olsun eyyubilerden, şarlkenlerden, çingiz han'dan felan utanıyorum. * dünya üzerinde yapmadıkları zulüm, barbarlık, zalımlık ve hayınlık yoktur.. adı üzerinde emperyal olan bu ülkeler elbette suça ve şiddete ve kana bulaşmadan iş yapamazlar.

  şimdi sanki çok farklı dünyada..
  hala ayakta kalan imparatorlukların geçmişine bir bakın da önce.
  1 -1 ... cymbeline
 7. 7.
  ilber ortaylı okumaya başlayan liseli gencin bile yapamayacağı hadisedir efendim. o ne tarihtir ki onlarca milleti bir arada huzurla tutabilmeyi başarmış, yeri geldiğinde zor kullanmasını da bilmiş, tarihin romayla birlikte neredeyse en büyük sınırlarından birine ulaşmış, 15-20 senelik askerlik icat ederek ilerleyen yıllarda da modernleşmesini askerlik kurumuna borçlu olmuş. bir zamanlar islamın bilim temsilcisi olmuş, içinden nice sosyologlar, filozoflar, şairler çıkarmış. fuzuliler, ibni haldunlar, hazerfanlar, ak şemseddinler..
  osmanlı' da elbet yanlış işler de çok olmuştur, safevi seferine çıkacam, ismail şah kışkırtmasın diye alevileri katleden yavuz sultan selim de olmuştur, rasathaneyi topa tutanlar, yağmalayıp yıkanlar da.. ama 2. mahmutlar da olmuştur, çok büyük devrimlere imza atanlar.. bir fatih sultan mehmet gelmez kolay kolay dünyaya. atatürk' ün lafı vardır;
  - fatih benden çok daha büyük bir liderdi, şeklinde.
  osmanlı' dan daimi utanç duyanın daimi kafasına s.çayım ben.
  5 -2 ... dekadans
 8. 8.
  ilber ortaylı okuyan ergenlerin pek tabi ki yapmadığı eylem.

  genç yaşta server tanilli okursalar belki.

  ama tabi ergenlik bitip, makul düşünmeye başlayınca tarihin utanılacak bir şey olamayacağını kavrarlar.
  2 ... dolunayisi
 9. 9.
  babanın kim olduğunu bilmekten utanmaktır, onun bunun çocuğu olmayı tercihtir.

  yazılış amaçları farklı olsa da,

  --spoiler--
  Sen anandan yine çıkardın amma
  Baban kimdi bilemezdin şerefsiz

  neyzen tevfik
  --spoiler--
  2 ... liber libera
 10. 10.
  yüzyıllardır süren bir tarih metodu olan olayları günün şartlarına göre değerlendirme ilkesini yoka sayma gafletine düşerek, yok efendim kardeş kardeşi boğduruyor, haremde padişahın 30 tane karısı var, hatta saray mutfağı bile padişahın cinsel iktidarı için oluşturulmuş aforizmalarını sergileyip beyni olmayan bir insanın da cümle kurabileceğini kanıtlamaktır.

  bırakın bu işleri, vatandaş olmak sıcak evinde ayıcıklarınızı kucağınıza alıp kanı bozukların yazdığı kitapları okuyup o zehiri kendi kanına bulaştırmak değil. benim dedelerim, benim ninelerim benim milletim, yüzyıllar boyunca huzur, adalet ve mutluluk dağıttı dünyaya. sen inansan da, inanmasan da, balkanlarda kültürlerine el sürülmemiş, bir kere canı yakılmamış hristiyan çoğunluğu görmesen de, afrika'da geri gel ey osmanlı serzenişlerinde bulunan kara adamlarla ilgilenmesen de..
  ... liber libera