bugün

bir erkek ismi olmakla beraber kaynanalar dizisinde tijen'in kılıbık kocasinin ,haşim hekimoğlu oynar idi, ismi.
çin'e sefere çıkmadan önce, yıldırım beyazidi ankara savaşında yenip, osmanlıyı on iki yıl sürecek fetret devri'ne sokan şahsiyet.
aksak temür diye de bilinen hükümdar.
şimdiki iran halkının eski hükümdarı. osmanlıyı oniki sene duraklatan ve hatta yıkım sürecine götüren yezid soyudur.
türkleüğe en büyük zararı vermiş türk komutan. tek işi türklere zarar vermektir zaten. önce osmanlıyı yıkılma noktasına getirmiş, daha sonra altınorda devletini yıkıp rusya'ya meydanı başıboş bırakmıştır.
gaziantep hayvanat bahçesindeki lamanın adıdır.
14. yüzyıl Türk-Moğol batı ve Orta Asya'nın fatihi ve Timur imparatorluğu'nun kurucusudur
ankara savaşında yıldırım beyazıt'ın eline verip, istanbul aşkını hüsrana uğratmış komutan.

mektup vardı yazdığı dillere destan; bulursam söylerim.

edit: yıllar sonra 2 beğeni geldi. mektupları unutmuşum yoooo.

buyrun https://tr.wikisource.org...B6nderdi%C4%9Fi_mektuplar

edit 2: timur'un, yıldırım beyazıt'a yolladığı mektupları beyazıt'ı sinirlendirir. deli dana gibi ordusu arkasında iman gücüyle dolu beyazıt (yıldırım denme nedeni bu agresif tavırları olabilir), hırs bürümüş bedeniyle oradan oraya orduyu sürükler ve bezgin düşen ordusu yenilir. mektubun olayı bu yeğen. adam 'mektup yazmışta ne olmuş?' diyor. garip.
ne osmanlı padişahları gibi rumdan, sırptan doğma, ne de onların bazıları gibi biseksuel.

timur türk oğlu türk, türk soylu türk bir deha, ulular ulusu bir başbuğ. atatürk ün de dediği gibi türk tarihinin en büyük kahramanı, en büyük kumandanı. asyayı boydan boya feth etmiş, kendisine saygısızca mektup yazan yıldırım'a gününü göstermiştir.

türklüğünü öven şiirleri vardır. o türk büyükleri dediğiniz osmanlı padişahlarından kaçının bu tür şiirleri var, ya da hiçbiri türk üm demiş mi.

işte böyle bir komutandır timur, ama osmanlı devletinin üstünden giden türk tarihi yüzünden üvey evlat olarak kalır, burada liseli ergenlerin yezid, topal gibi hakaretlerine maruz kalır.
yıldırım beyazıt kendisine öyle ağır sövmüştür ki yıldırım'ı esir ettikten sonra karısını içki masasına meze etmiş bunu da yıldırım'a izletmiştir.

osmanlı'yı da kendilerini de türk zanneden arapçı-ümmetçi tiplere de benzer bir kader diliyorum erlik'ten.
timurlu devleti'nin hanı.

kurduğu devletin ordusu çok uzun süre (torunu döneminde küçük bir birlik yenilgi almıştır) hiç yenimlemiş olan büyük komutan.

(bkz: başbuğ)
dünyanın gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncusu olduğu rivayet edilir.
büyük lider.
resmi tarihte sürekli osmanlılardan taraf olunduğu için kendisine hoş gözle bakılmaz. safkan bir türk olan timur * annesi rum, babasının annesi hatta dedesinin annesi rum olan yıldırım bayezid'a karşı savaşıp yenmiştir. bir türk devleti öğrettiği tarihte neden türk devletini tutmaz anlamış değilim. osmanlı türk filan değildi. oysa timur tamamen bir türktü.
anası, nenesi, büyük nenesi, büyük büyük nenesi rum sırp ya da ermeni bayezid'i türk sayarlar'da,

anası türk babası türk, soyu türk, türk oğlu türk türk'ün başbuğuna hakaret eder burdaki kancıklar...

bir kaç örneği için... (#6923794) (#6924620)

ve yendiği osmanlı ordusunun sol kanadının arap, sağ kanadının sırp askerlerinden oluştuğunu, hatta sağ kanada komuta eden komutanın adının dahi;

(bkz: stefan lazarevic)

isimli hristiyan bir sırp olduğunu dahi bilmezler de, onun türk oğlu türk ordusuna laf ederler...

sivas'ı yakmışmış ta bilmem neymiş derler de,

sivas'ın aslında erzincan ve kemah'ın alınmasına karşılık ok dahi atılmadan alındığını bilmezler şam ve halep'le birlikte.

tanım:

türk olmayan yıldırım bayezid'e ya karakoyunlu ve celayir'li beylerini bana teslim eder kurmakta olduğum türk birliğine katılırsın ya da seni de o sırp rum ordunu da ezer geçerim, adın türk bari gel altımda ordumun sağ kanadını yönetirsin diye mektup göndermiş, dediğini de yapmış büyük türk fikri turan'ı son defa kurmuş büyük türk başbuğudur...

hani çok sevilen arap sultan selim varya...

hani eşşek türk köpek türk diye halka küfür eden...

onun babasını rezili rüsva edip...

--spoiler--
biz ki melik i turan
türk oğlu türküz
ulusların en kadimi ve ulu'su
türkün başbuğuyuz

--spoiler--

dizelerini yazmış adamdır. ayrıca iranı fethettiğinde firdevsi'nin mezarına giderek:

--spoiler--
kalk, kalk da her satırında aşağıladığın mağlup türkü şimdi gör
--spoiler--

dediği söylenilir.pozitif bilimlere büyük önem vermiştir.

barlas türklerindendir.

atamdır. başbuğumdur.
bozkır hükümdarı büyük türktür. osmanlının eline çubuk ovasında vermiştir. anadan, babadan türktür. kan hattı osmanlı padişahlarının çoğu gibi bozuk değildir. zaten türk tarihinin attila ile beraber en büyük 2 hükümdarıdır.
not:timur moğol değil türktür zaten cengiz'in soyundan gelmediği için han değil emir(amir) unvanını kullanmış türk oğlu türk hükümdardır. murat bardakçının timur hakkındaki yazılarını okumanızı tavsiye ediyorum. han unvanını üstüne almamış cengizi'in 2.kuşak torunu mahmud han'ı göstermelik olarak devletin başına geçirmiştir.
madmud han müslüman olan eski çağatay sultanıdır.
aslen Türk moğal karışımı bir soydan gelen timur yüzde yüz Türktür zira kendisi Biz ki, Mülûk-ı Tûrân, Emîr-i Türkistânız!, Biz ki Türkoğlu Türküz!, Biz ki milletlerin en kadîmi ve en ulusu Türkün başbuğuyuz! diyerek ne olduğunu aleme duyurmuştur.

yaptığı hiç bir savaşı kaybetmeyen büyük cihangir büyük bir liderdir ancak büyük olması hata yapmadığı anlamına gelmez en büyük iki hatasıda altınordu devletini yok etmek ve ankara savaşı olmuştur. rus prensliklerini baskı altında tutan altınordu devletini yıkması bu günkü rusyanın en büyük varlık sebebi olmmuştur. hatırlatmada fayda varki o rusya bir zamanlar Timurun hüküm sürdüğü toopraklarda binlerce kişiyi öldürmüş ve yıllarca asimilasyon politkası uygulamıştır.

ikinci hatasıda ankara savaşı olmuştur. timur yazmış olduğu mektuplarlada yıldırım bayaziti savaşa itmiştir tabi yıldırımın hakaret dolu mektubuda unutulmamalıdır. tarihin en büyük meydan savaşlarından olan ankara savaşında binlerce müslüman Türk askeri şehid olmuştur.

Osmanlı ordusunda sırp kuvvetlerinin bulunduğu bir gerçektir ama arap askerlerinin bulunduğu saçmalıktan başka bir şey değildir. ayrıca kara tatar ve eski anadolu beyliklerin savaş sırasında taraf değiştirmeside yıldırımın savaşı kaybetme nedenleriden biri olmuştur. Yıldırım geri çekilen ordusuna rağmen savaşmaya devam etmesi ve sonuna kadar direnmesi büyük bir kumandan olduğunun göstergesidir. savaş sonunda timurla yıldırım arasında yaşananlar hakkında iki sav vardır biri timurun yıldırıma iyi davrandığı gerçek bir sultan gibi muamele ettiği hatta kızını oğlu ile evlendirmek istediği diğeri ise yıldırımı kafese koyup şehir şehir dolaştırdığı hatta aslen sırp olan karısını ordusunun önünde dans ettirdiğidir.

o tarihe kadar yapılmış en büyük meydan savaşında dönemin iki büyük kumandanından birisinin kaybetmesi gerekiyordu ve kaybeden bayazit oldu.

ayrıca harold lambın emir timur adlı kitabını konuya tarafsız bir gözle baktığı için okumakta fayda vardır.

http://www.turkiyat.selcu...u.tr/pdfdergi/s15/das.pdf
http://www.gbg.bonet.se/osmanli/savaslar/ankara.htm
http://www.diyadinnet.com...i=ankara-sava%C5%9F%C4%B1
http://www.turkcuturanci....mur-arasindaki-son-anlar/
http://www.turkiyegazetes...akaledetay.aspx?ID=456052
http://www.fotogezgin.com...ber_detay.asp?haberID=227
bu zat'ın mezarında ''eğer bu mezarı kim açarsa onun ülkesine savaş şeytanları dolar'' yazdığı rivayet edilmiştir ve rus antropolog (bkz: mikhail gerasimov) timur'un mezarını inceleme amaçlı açmıştır 3 gün sonrada almanlar ruslara savaş ilan etmiş ve milyonlarca insanın öleceği meşhur çıkarma başlamıştır.

ayrıca aksak olduğu mezarının açılması sonucuyla kalça incinmesine bağlı olarak kanıtlanmıştır.
türk'ün üstünlüğünü, tüm dünyaya kanıtlayan türkoğlu türk olan tarihin en büyük savaşçılarından biridir..

tarihin ilk istihbarat ağını kuran, psikolojik harbi başarı ile yürüten, düşmanlarına acımayan bir yapısı da vardı..

bilime ve sanata büyük önem verir ve her türlü bilimadamını ve sanatçıyı himayesine alıp maaşa bağlardı..

soyu sopu belli olmayan osmanlı'ya göre milyon kat daha türk idi..

ayrıca peygamber sülalesini katleden yezid ve muaviye'nin mezarlarını açtırıp kemiklerini kırdıtıp, mezarlarını toz duman edecek kadar da samimi bir müslümandı..
yıldırım bayezid in ankara savaşına katılan ordusunu, bünyesindeki hıristiyan askerlerin fazlalığı sebebiyle kafirler ordusu olarak adlandırmıştır.
kendisi icin arslanbek sultanbekov un harika ötesi bir agit seslendirdigi türk hükümdari.

http://www.youtube.com/watch?v=NWce8Y3S7pE
türk olduğu tartışmalı hükümdar. annesi türk.
murat bardakçı ya göre resmi anlamda hükümdar da değil. ünvanı hakan.
büyük hakan şah ismail senin izinden çıkmadı bizde atatürkün ve siz atalarımzın izinden çıkmaycağız. dünün osmanlı torunları sizlere karşıydı şimdi atatürke gerçek türkleri yedirtmiyecek evlatlarınız.
Kanı karışmış ne oldugu belirsiz osmanlı adlı rum devletini ankara'da bicmistir.
Chinggis * ' in damadı olarak da bilinen adı türkçe' ye direk timur diye de alınan, demir diye de alınan kendisini türk hakanı diye tanımlayan çağatay türkçesi' ni ülkesinde resmi dil yapmış, çin seferi ile tüm çin' i islamlaştırmayı hedefleyip, ömrü vefa etmemiş büyük hakanlardandır.

Kader ki gel gör, diğer türk hakanı yıldırım ile çarpıştığı için ;
1- osmanlı' nın istanbul fethini geciktirdiği gibi,
2- kendisinin de büyük ülküsü olan çin seferini yapamamış, kendi imparatorluğu altında kendisinden sonra gelen ardılları da bu seferi hiç bir zaman gerçekleştirememiştir.

kaybeden tümleşik türk hakanlığı olmuştur.
askeri dehalardandır, cevval komutandır.