bugün

kaderi her zaman insan ırkının ellerinde olan dünya.
tolkien'in mucizevi dünyası, mükemmelliğin kralı olan adamın, mükemmel hayal dünyasından çıkan mucizevi mekan...
j.r.r tolkien'in kitaplarında bahsettiği, onun kurgusu olan hayali bir dünya. bir bakıma paralel evren de denilebilir.

j.r.r tolkien öyle bir dünya yaratmıştır ki varoluşundan sonuna kadar her şey kusursuz ve detaylı olarak kitaplarında anlatılır. fantastik edebiyatın öncüsü olmuştur ve daha sonra yazılan çoğu fantezi eserlerinde de bu dünya'nın unsurları baz alınmıştır, fantastik denilince akla hemen bunlar gelmektedir çünkü. özellikle yüzüklerin efendisi serisi sinemaya aktarıldıktan sonra popülerliği hızla artmıştır ve şu ana kadar 21. yy'ın en çok okunan kitaplarından olmuştur.

orta dünya kitaplarının bazıları şunlardır ;
(bkz: silmarillion)
(bkz: güç yüzüklerine dair)
(bkz: hurin in çocukları)
(bkz: hobbit)
(bkz: yüzüklerin efendisi üçlemesi)

not: fantastik edebiyattan anlamayan bazıları için olayın özeti şu ; "ya sittir git saçma sapan, s*kimsonik şeyler yok büyücüymüş, yok yüzükmüş, yok y*rakmış-t*şakmış, zaman kaybı mına koyim."
efenim hiç de öyle değildir, gerçek hayattan çıkarmamız gereken bir çok ders verilmiştir orada ve aslında bir bakıma gerçek dünya tarihinin de bir yansıması denilebilir. o yüzden bu şaheseri (şaheserleri) okuyarak aslında insanlığın geçmişten günümüze var olduğundan beri süregelen bir mücadelede olduğunu da kavramış oluruz veya kavramak için büyük bir adım atarız.
keşke yaşasaydım dediğim dünya shire'da o yeşillikler de koşturmak iyi olurdu.
j.r.r tolkien'in 1. dünya savaşı'nda savaşırken yaşadığı travmalardan* kurtulmak için bir kaçış olarak kurgulamaya başladığı ve bu kurgulamasının ölümüne kadar devam ettiği kurgusal dünya.
mordor yöresini barındıran yerleşim alanıdır.

işyerimin yakınında bulunan tepenin üst kısımlarında gezerken gözüme ilişen tabeladaki isim, beni bir anda hobbitli, elfli, orclu dünyalara sevk ediverdi. tabelada yazan semt ismi "ortadağ" idi. birden kılıcım parlamaya ve yaklaşan öfkeli ayak sesleri duyulmaya başladı. kılıcım ısrarla yanıp sönüyor ve beni çok yakındaki bir tehlikeye karşı uyarmaya çalışıyordu. hemen orc kılıcının kesmeyeceği zırhımı giydim ve büyükçe bir kayanın arkasına saklandım. koşarak bana doğru gelen 30 civarında kızgın ve kara orc ibnesi saydım. başlarında da murat karayılan vardı. abdullah saruman'dan aldıkları emirle beni kesmeye, hadım etmeye ya da kafamı gövdemden ayırmaya geliyolardı. hayır yüzüğü takıp görünmez olmaya kalksam rte sauron gevşeğiyle muhattap olmak vardı. birden yanımda kel, göbekli, çirkin bir lavuk yaratık belirdi. ses tonu çok ayartıcı olan bu yaratığın çıplak olduğunu ve acaba bi teklif mi yapacak düşüncelerine kapıldığımı farkettim. yaratığın derdi beni hain orc'ların elinden kurtarmak ve taşıdığım yüzüğü almak olduğunu anladım.

birden kendime geldim! yanımdaki arkadaş "soldan gidicez mahmut abi" dedi.
Alakalı bütün kitaplarını bitirdiğim, hayranı olduğum bir edebiyattır. Orta dünya edebiyatı. Elfinden tutun cücesine, orkundan uruk hai sine, ordan troller,entler insanlar ve bilimum bir sürü muhteşem yaratıklar. içine girildiğinde kolay kolay çıkılmayacak olan türden bir yapıt.
yeni zellandanın başkentinin isminin bir süreliğine değişmesine neden olan j.r.r. Tolkien'in kurgusal evreni.
(bkz: orta dünyanın ortası)
Tolkienin insan üstü hayal dünyasında yarattığı her övgüyü hakeden okuyanı büyüleyen dünyadır.
orta dünyanın bağları da büklüm büklüm yolları şarkısında geçen güzide elf,hobit vblerinin yaşadığı yer.türkler alınmıyormuş çünkü elflere tecavüz olayları yaşanmış geçen dönemlerde ve bu yıl olacak seçimlerde rohan ın başa gelmesi muhtemeldir.
görsel
uludağ quiz de soruları hazırlanmıştır. 20 tane soru ben ekledim, hem çözün hem de adam akıllı sorular ekleyin.

http://quiz.uludagsozluk.com/
http://quiz.uludagsozluk.com/k/orta-d%C3%BCnya/
bir çok farklı ırka, farklı hayvanlara, farklı bitkilere ve ilginç yaratıklara ev sahipliği yapan, tolkien'ın yarattığı, peter jackson'ın beyaz perdeye aktardığı hayali kıtadır.
orta dünya bile, ortadoğudan daha huzurludur aq... shire ormanlarında olsakta mangal yapsak keşke... rakıda açarız yanına ohhh... al müziğimizde hazır... https://www.youtube.com/watch?v=chLZQtCold8
sabah sabah kendimi ''orkların lideri'' zannettim.
Smaug'un koskoca şehirleri ırkları yok edip sonra da tek bir insan tarafından tek bir okla öldürülmesiyle benim gözümde tüm itibarını kaybetmiş olan kurgusal evrendir. hayır yani ejderha bu kadar kolay öldürülebiliyorsa neden orklar daha öncesinde gidip ejderhayı öldürmeyip beklediler madem?

tanım; jrr tolkien tarafından kaleme alınmış, büyük kısmını bugün christoper tolkien'in derlemeleriyle birlikte okuyup izlediğimiz spekülatif kurgunun içindeki kurgusal dünyadır. bütün bu olaylar günümüzden yaklaşık 12-15 bin yıl önce yaşanmış kabul edilir.
Var mı Orta Dünya'dan daha güzel film serisi...
Orta dünya serisi huzurun adıdır.
Bir elf olarak yaşamak istediğim harikulade Tolkien Dünyası.
eksikliği ciddi manada hissedilendir.
game of thrones ile idare edilir.
yeter ki orta dünyada doğaydım da bir ork olaydım.
hobbit'le sıkı bir giriş yaptığımı düşünüyorum. allahtan filmini de izlememiştim de spoiler yememiş durumdayım.

orta doğu nun pis ortamından orta dünyanın ,şimdilik, güzel macerasındayım.
Bir dwarf olarak yaşamayı gerçekten çok istediğim bir dünya. Sadece gerçek olma düşüncesi bile muhteşem bir şey.
yarısı dağlık, çorak arazi.
Ortadoğu, Anadolu ve doğusu civarlarındadır.
dünya-insan var oldu olalı sürekli ikamet edilen belkide tek toprak parçası.