bugün

ordu mensuplarının düğünü derneği harici kirli de olsa sakalla da girilemeyecek yerlerdir. Hatta şehrin göbeğindeki orduevlerini bırakın deniz kenarında tatil amaçlı kullanılan yerlere bile sakalla giremezsiniz.

Bununla beraber üst rütbeli subaylar için içerisinde şeref salonu vb adlar altında ayrı odalar bulunur, generalin, alay komutanının vsnin tutup da teğmenle tavla attığı yerler olacak hali yoktur. Böyle bir durum askeri disiplini geçtim hem teğmen'i rahatsız eder hem de üst rütbeli subayı. neasıl yeaaa diye hayatında disiplin, as üst ilişkisi görmemiş dallamalar babalarıyla aynı kahveye gitsinler otursunlar düzenli olarak o basit rahatsızlığı hissedebilirler. Veya da orduevinde Teğmenlerle, yüzbaşılarla eğlene eğlene ve duruma göre küfrede küfrede maç izlerken maç izlenen salona damlayan komutanın yarattığı gerginliği bir sivil olarak ve ordu mensuplarıyla alakanız olmamanıza rağmen siz bile hissedersiniz ki doğaldır, olması gereken de budur.

Buralarda askerlik yapmaya gelince, inşallah bütün askere alınanlar Isparta eğridir gibi bölgelerde eğitime yollanır da gerçekten vatani hizmet yaparlar. Ama o zaman da vatani hizmet ordu evinde subay'a hizmet etmek mi lan diyenler vatani hizmet Isparta eğridir de Komando eğitimi almak mı diyeceklerdir. o yüzden vatansız köpekler vatani hizmet mizmet diye lagaluga yapmasa daha güzel olur. Ha Arkadaş ben zaten Komando eğitimi almak istiyorum, benim ne işim olur garsonlukla lan diyecek yiğitler bu durumu eleştirmekte istedikleri kadar özgürdürler, hakları vardır.

ayrıca vakti zamanında vatandaşın vergileriyle yapılan öğretmenevleri de vardı, Öğretmenler aldığı maaşların yanında devletin onlara sağladığı bu sosyal imkanlardan da yararlanıp Orduevleri gibi yeme içme barınma bakım gibi ihtiyaçlarını kar amacı gütmeyen bu kuruluşlarda olabildiğince cüzi miktarlara karşılıyorlardı.

Lakin ne oldu? Önce öğretmen evleri ticarethaneye döndü, Sonrasında sözleşmeli öğretmenlik çıktı, arkasından da ücretli öğretmenlik çıktı öğretmenler teşbihte hata olmaz köpekten beter düşkün hale geldi.
Ordu mensuplarının yedi ceddinin filan girdiği yok kardeşe bile orduda torpilli olanlar kart çıkartabiliyor. Ayrıca girdiğiniz yer adı üstünde ORDU-evi haliyle saç sakal üst başa dikkat edilmesi gayet doğal bir durum müslümanlıkla alakası yok ordaki subay yahudimi?

Yeni tamamlanan istanbul fenerbahce orduevi ile bogazdaki kalender orduevi türkiyenin çoğu 5 yıldızlı otelinden çok daha lüks ve rahattır istanbula ugradıkça kalmak icin can attığım iki yerdir. Ayrıca türkiyede türk kahvesi + pet şişe suyu 50 kuruşa içebiliceğiniz tek yerdir.
tsk personellerinin yararlandığı, çok ucuz fiyatlarla hizmet veren askeri tesislerdir. içlerinde lokanta, fast food,lobi,bar,berber,spor salonu,internet salonu,park,otel odaları ve buna benzer birkaç sosyal hizmet yeri bulunmaktadır. kıyafete ve saç-sakala çok önem verilir. ucuz olmasının nedeni, hizmet amaçlı olduğundan dolayı vergi ödenmemesi ve garsonluk,berberlik vs. işerin askerler tarafından yapıldığından dolayı çalışan personele maaş verilmemesidir. son zamanlarda personelin bir kısmı sivilleştirildiğinden dolayı, fiyatlar az birşey zamlanmıştır. mesela 15 kuruş olan su, 20 kuruş oldu. 60 kuruş olan hamburger, 90 kuruş oldu. fakat ankara gazi orduevindeki fast food'da halen daha eski fiyatlar geçerlidir.
adı üstünde olan birleşik kelimelerimizden.
Çocukluğunu orduevleri ve kampları geçirmiş biri olrak söylüyorum ki orduevleri belli bir zümreye hizmet eden bedava iş gücü kullanan amacından sapmış bu çağda yeri olmayan kurumlardır. Her gittiğimde askerlik yapmaya gelip kapıcılık, garsonluk, aşçılık yaptırılan askerlere acıdığım yerdir. Hoş askerler de doğuya gidip niyazi olmak yerine komutanların ve ailelerinin götünün bokunu toplamayı tercih eder. Modern bir demokraside sorgulanması gereken kurumlardır. Ordunun amacı savaşa hazır olup askerlik faaliyetlerini yürütmektir. Sırf rütbelilere ucuz yemek ve bedava hizmet vermek için 20 yaşında işi gücü bırakıp vatan borcu ödemeye giden askerleri çalıştıramazsınız. 'Askerde asla orduevleri, gazinolar, komutan postalığı ve binimum uşaklık işlerinde çalışmayacağım ısrar edilirse askeri mahkemeye bile çıkarım.' tepkisini vermeme sebep olur.
Bu millete her şeyi öğrettim, uşaklığı öğretemedim diyen kişinin kemeklerini sızlatan kurumlar.
eskişehir şubesine sakal traşı olmak için gittiğim vakit, sakallı bir şekilde giremezsiniz sözü ile içeri sokulmadığım salak saçması yerdir. içerideki berber ne iş yapıyor soruma kem küm cevabı alınca gariban bir üsteğmen yanıma gelip " ya emir böyle kusura bakma bende biliyorum saçma olduğunu" demesi ile içimi acıtan yerdir.

askerlik zor iş, aklının almadığı bir saçmalığı sırf ekmek parası için savunmak zorunda bırakılmak gerçekten zor. iki hafta sonra dudağımın altındaki o küçücük sakal ile gittiğimde ise bu tür sakal bırakanları da almıyoruz demişlerdi. bari günlük saç sakal ve kıyafet yönetmeliği yayınlasınlar da ona göre girelim. sanki kışlada askerim ve kışlaya giriyorum, yakında sivil kıyafetle de almazlar eminim.
su 20 kuruştur.
yemek salonuna kumaş pantolon harici girilemez. her şey ucuzdur ama belli bir kar marjı vardır. bu özel sektörün ne kadar kazıkçı olduğunu hatırlatır. huzurlu, düzenli, nezih bir ortamdır. dışarıdaki gibi öküzlerle karşılaşma şansınız çok azdır.
fiyatlarına yapılan %500 lük zamla ordu düşmanlarını sevindiren tesislerdir.

http://gundem.milliyet.co....2012/1489473/default.htm

ordu mensuplarının ve yakın ailelerinin yararlanması amacıyla yapılmış, nezih düzgün yerlerdir. herkes belli bir kural dahilinde hareket eder.
votkaların ucuz, hizmetin iyi, şeriatçıların uzakta olduğu cennet tesis.
bal tutan parmak yalar, vatadaş avucunu. orduevi bu demektir. fenerbahçe orduevinde adalara karşı bedavadan biraz pahalı rakı içmek güzel olurdu ama şanlı ordumuzun kahraman subayı olmadığım için içemiyorum.

özel not: bu entrye kimse artı oy vermemişti, eksi oy veren arkadaşım verdiğin eksiyi gereksiyle bana açıklarsan sevinirim.
bazı andavalların söylediklerinin aksine sadece subayların maaşlarından yapılan kesintiler ile kurulan yapılardır.

yani bizim vergilerimizle yapılan orduevine biz giremiyoruz lafının hiçbir geçerliliği yoktur.
karıkızın kolayca kesilemeyeceği mekandır, gitmek istemezsiniz.
sarık, cübbe ve türban gibi çağdışı kıyafetler ile girişin serbest hale getirildiği mekanlardır artık.

çok ileri, acayip ileri derecede demokratikleşme yolunda atılmış bir adımdır; üstelik puşi takmak örgüt üyeliğinden yargılanma sebebi olabilirken..
görsel
öğrencilerin * bedavaya yakın yemek yiyecekleri yerdir. kullanıyoruz efendim.
kücükken benim icin asker abilerin eviydi.
ulan hayatında orduevi nde bulunmayanların bilip bilmeden hakkında atıp tuttuğu yer.
ciddi anlamda kulaktan dolma klasikleşmiş cümleler haricinde hiç bi bok bilmiyosunuz.
her askeri kuruma laf atıldığı gibi laf atılan kurumdur. hayatında 1 tane bile askeri birliğin içine girmemiş bünyeler laf atıp dururlar. doğdum doğalı askeri lojmanlarda, orduevlerinde dolaştım, gezdim, büyüdüm. birçok yerin orduevini gördüm. ne yazıkki eskiden daha iyiydi bu kurumlar. şimdi çoğu yer sivilleşmiş durumda bazıları yüzünden. neymiş beleşe yakın mekanlarmış. kaç kere yemek yedin, kaç kere içinde bulundun? bu kurumlar da kar payı etmektedir fakat az kar payı etmektedir. ordunun içindeki çürük elmalar seçilip onlar hedef gösterilip ordu yıpratılmaktadır. bunu da bir şey sanıp alkışlayanlar çoğunluktadır. ergenekon olaylarıyla beraber birçok gelişme yaşanmıştır. eskiden bir alt rütbeli rapor götürdüğünde bölük subayı gitmesine izin vermeyebiliyordu veya kafasına göre mesaiye kal diyebiliyordu. böyle şeyler kalmadı artık. gata da büyük torpiller dönüyor bıdı bıdı. benden önce bir tane albay geldi önüme geçti bıdı bıdı. yahu kardeşim bilmiyorsan konuşma. askeri hastanelerde muayene öncelik sırası vardır görevlerin aksamaması için. sonra millet ordumuzu yanlış tanıyor. sonra camın sol üstünde otoparka girmek için yapıştırılan tsk amblemi olan yapıştırmayı görünce aracın tüm camını kırıyorlar. *
ilk girdiyi okuduğumda yazılanların alayının yanlış olduğunu gördüm ve düzeltmek istiyorum. sadece asker eşleri ve çocukları yararlanabiliyor ordu evlerinden. ilk girdide yazıldığı gibi yedi ced kavramı yok. uzun saç olayı eskisi kadar önemsenmiyor sanırım artık. en azından son zamanlarda gittiğim orduevlerinde öyleydi. sudan ucuz kavramı çok öncesi için geçerli olabilir ancak yapılan son düzenlemeler ile ordu evlerine yapılan zamlar benzinle başa baş gitmektedir. eskiden çoğu ürün hemen hemen geliş fiyatına satılırken artık öyle bir şey kalmamıştır. en fazla 25 bilemedin 50 kuruş oynar diğer tesislerle arasında. bana göre tek faydası başın sıkıştığında gideceğim ilk yer olmasıdır.
Heryerin farkli komutani oldugu icin turlu turlu disiplin kurallari olan yer.
en son basima gelense, kahvaltiya sortla indigim icin uyari aldim. Sonrasinda bi kadin ayni benim gibi kahvaltiya indi fakat hicbir sey demediler. Neden? Cunku yaninda esi vardi. Yaninizda babaniz veya asker olan yakininiz yoksa tum disiplin kurallari sizin icin uygulanir, adami isyan ettirir.
bunun yaninda gozardi edilemeyecek kadar guzel imkanlari da vardir tabi.
orduevinde askerlik yapmış biri olarak derim ki dışardan rahat askerlik gibi görünse de kışladan daha çok rütbeliyle gece gündüz beraber olmaktan mütevellit stresi de çok olan hizmet türüdür. subay eşlerine, kızlarına bol bol ayakçılık yapılır. "askeeeeer" getir şunu götür bunu. çağır bilmem ne yüzbaşıyı (o hangisiydi ya), gelsin bilmem ne asteğmen.sonra müziği değiştir, bardağımızı değiştir vb. işlerle bütün gün salağa bağlarsınız. hele önemli bir kuvvet komutanı, devlet erkanından birileri veya vali filan ziyarete gelecekse stres katlamalı yüklenir sırtınıza. subaylara ve ailelerine gelsin gitar dersi gitsin tenis hocalığı, yabancı dil dersi, bilgisayar kursu. yemek düğün gibi organizasyonlarda garsonluk, her türlü hammallık angaryaları hep sizin sorumluluğunuzdadır. bağlı olduğunuz bölüme göre zimmetlenmiş eşyalara göz kulak olmak zorundasınızdır. kırdığınız porselen tabakları çıkışta ödersiniz. barda açık çıktıysa çıkışta ödersiniz. yani kıl işlerle iyi tarafları da vardır tabi. aç kalmazsınız parasıyla menüden yemek, pastaneden börek çörek satın alabilirsiniz ki sivil fiyatlarla mukayese edilmez fiyatlardır. normal kışla hizmetinde orda bol bol aç, susuz, kolasız ve dünyadan habersiz kalırsınız.
Edit: son askeri kanun değişiklikleriyle bu türlü askerlik herhalde bayağı bir değişmiş.
asker beleşhanesi.
sivilleşmeden önce herşey kaliteli ve cok ucuz olup insanı güldüren şimdilerde ise kalite ve seviyenin düşüp fiyatların arttığı yaşlı subay ini.
(bkz: sakin ol şampiyon)