bugün

yazılımlar için kullanılan bir kaynak türü.
açık kaynak.
öğrenmesi kolay olsa da ustalaşması oldukça zordur.
ciddi emek ister.

bir durumun open source'de bulunması yazılımsal müdahaleye açık olması anlamına gelir.
elbet anlaşılacak bir gün değerin. elbet anlaşılacak bilişime verdiğin destek. bırak insanlar hala güvenli sansın o dünya kadar para verdikleri hatta para bile vermeyip torrent ile çekip kurdukları sistemleri. sen yine vefasız olmazsın be open source biliyorum devam edersin aynen geliştirmeye dünyayı. yada kime diyorum ki bunları ben. steve jobs ile aynı dönemde ölen ve bilgisayara yaptığı katkı bilgisayarın kalbini oluşturan bi insan olan dennis ritchie gibi bi bilgisayar dahisinin iplenmediği bi dünyada yaşıyoruz.
ağa babası için:

http://sourceforge.net/
birçok farklı lisanslama seçeneğine sahip olabilen yazılımlardır.
(bkz: GPL)
(bkz: LGPL)
pardus
çok bilmiş yurdum insanının windows'tan şikayet etmesi üzerine savunduğu olay ve linux'u çekici bulma sebebi. madem windows'tan şikayet ediyorsun; de siktir git pardus kullan arkadaşım. ne diye gelip bıdı bıdı yaparsın anlamam.
Gunumuzde tum buyuk sistemler acik kaynak kodlu olmaya basklasmistir*. Acik kaynak kod yazilimin sistemlerin ilerlemesi icin cok gerekli muhim biseydir. Ama hala kodlarini acmamaya direten Microsoft vardir.
açık kaynak kodlu yazılımlardır. şirketler yapar ve kaynak kodları halka sunar. developerlar da geliştirir.
hakkında hepsinin lisansının ücretsiz olduğu ve hepsinin bağımsız, bu işten para kazanmayan kimselerce geliştirilmiş olduğu gibi yanılgılara düşülen bir konsept.
linus torvalds "software is like sex: it's better when it's free." diyerek open source olayını açıklamaya çalışmıştır.
ab tarafından da desteklenen yazılım türüdür.
microsoft.un da açık kaynak programlar geliştirmeye başlamasını amerika.dan gelen bir microsoft manager.ının semineri ile öğrendiğim ve şaşırdığım bir durumdur..

türkiye'de Novel, IBM' in önderliğini çektiği bir piyasadır, en temel eğitimini Bilgi üniversitesi, bilgisayar bilimleri bölümü ile vermektedir.

(bkz: ozgur yazilim ve acik kaynak gunleri)
dünyanın en sağlam yazılımlarını üreten düşünce sistemi.
fsf (bkz: free software foundation)
açık kaynak php kodları için http://www.opensourcecms.com
gunumuzde yazilim teknolojisinde tekellesmeyi ve kullanicilari somurmenin, kotu kodlanmis programlarin yuksek fiyatlarla satilmasinin onune gecebilmek icin kullanilacak en buyuk ve etkin silah. linux, apache, blog sayfalarinda kullanilan wordpress gibi yazilimlar bu olusuma ornek olarak gosterilebilir. zannedilenin aksine bedava program anlamina gelmez. yazilan programlar parayla satiliyor olsa bile kodlari dagitiliyorsa bu programlarda acik kaynak kodlu programlar sinifina dahildir ve isteyen kisiler tarafindan tekrar derlenip, yeni ozellikler eklenerek dagitilabilir. desteklenmelidir.
(bkz: linux)
(bkz: acık kaynak)
bir yazilimin kodlarinin acik olmasi. bu yazilim bir isletim sistemi, bir audio codec ya da baska bir sey olabilir. kodlarini insanlar istedigi gibi, telif ücreti ödemeden ve kimseden izin almadan kullanabilir, degistirebilir ve bakin ben yaptim diyebilir.
güncel Önemli Başlıklar