bugün

Türkçe'de "çağırmak, davet etmek, söylemek" gibi anlamlara gelen sözcük. Aynı mantık Arapça'da da vardır. Kur'an'ın ilk emr olan "ikra" semitik dillerinde semantiğinde "çağırmak, davet etmek" anlamı da taşır. Eş seslilik söz konusu.

"Çağır! Yaratan Rabbinin adıyla çağır"
basitçe anlatacak olursak insanı felsefeye yönlendiren ilk adımdır. okuyan insan varlığının sebebini düşünür. buna kendi zihnince açıklama getirmeye gayret eder. işte ateistlik o anda ortadan kalkar.
kur-an'ın nazil olmuş ilk ayeti.

ilk ayeti böyle bir emir olan bu dine mensup kimseler nasıl bu kadar cehalet içerisinde bırakıldı anlamak istemiyorum.

umarım kendi kutsallarını daha fazla başkalarına kullandırıp içine etmezler.
uludağ sözlük giriş ekranında belirmesi gereken ibare.
Kuran'da ilk emir. Ama anlayarak oku. Çoğu müslüman bunu gözardı ediyor.
Sitede ki yarım akıllı trollere söylenecek söz. Hoş, dinlemezler, dinleyip okusalar anlamazlar, anlasalar da yanlış anlarlar. En iyisi toplu silin şunları.
Laptop ıma söylediğim söz. 2005 deki birinci sınıf balosunun cd sini taktım. Oku diyorum. Lütfen oku lan.
allah'ın ilk emri oku. dört kutsal kitabı, başka kitapları, internet sitelerini ve gazeteleri okumak lazım.

okuma konusunda zayıfım. daha çok okumam lazım.
iki heceli emir kipinde kelime.

Soru cümlesi içinde kullanalım; Bunu nasıl okumalıyız? Neyi okumalıyız..

Anlaşılacağı üzere sadece yazıyı değil cereyan eden olayları, dahası görünenin arkasındaki manayı okumak, fehmetmek, çözmek, birleştirmek, kavramak gibi birçok derin fiili içerebilen bir emir...

Şu da var; bir kavramı anlarken kendi lugatımızdaki karşılığı kadar anlayabiliyoruz..

online sözlüklerin ekseni her ne kadar kaymış da olsa başka bakış açılarının fark edilmesi işlevi açısından hala değerli görüyorum. Bu husus sözlük yazarlarına - tanımasam dahi - içten içe ayrı bir bir saygı duymama neden oluyor.

Sözlüğün bilmediğim fonksiyonları olduğunun farkındayım ama bir yazarın eserinin anlaşılabilmesi, hatta kendini aşarak anlatılabilmesi için kavram haritası çıkarılarak başlık sıralaması üzerinden ortaya bir kitap çıkarılabilir.. tabi kendi ilave edebileceği başlıklarda olacaktır haliyle.. her an güncellenen bir kitap...
(bkz: ikra)
incil'in ilk emri: Sev! Tevrat'ın: Yaşat! Kur'an'ın: Oku! Hristiyan sevmedi, Yahudi yaşatmadı, Müslüman okumuyor.
görsel
hz. cebrail meleğinin hz. muhammed'e ilk sözüdür.