genç yaşta yakaladığı futbol şöhretini, özel yaşantısındaki talihsizlikler sebebiyle yine erken yaşta kaybettiği için çok yaşlı sanılmaktadır. kariyerine yalovaspor'da devam ediyor.
topu kontrol edişi ve son vuruşu ile gerek beşiktaş gerek de milli takıma çok kritik goller kazandırmış hücum oyuncusu. asist özelliğiyle de oynadığı takımlarda katkı yapmıştır.
1996 - 1997 sezonunda ankaragücü' ne röveşeta ile attığı gol, futbol zekasının inceliğini ortaya koyması açısından önemli bir örnektir. milli takım formasıyla san marino' ya attığı gol ise, yıllarca spor programlarının jeneriğini süslemişti. atılan pasta topu topuğuyla önüne alışı ve bekletmeden yaptığı aşırtma vuruş, galatasaray' ın eski golcülerinden büyük ahmet' i hatırlatmıştı.
belçika' ya attığı gol ise feci şekilde, aynı sene * luis nazario lima de ronaldo' nun compostela' ya attığı golü anımsatmaktadır.
http://www.hurriyet.com.t...utbol/6936334.asp?gid=180
altyapısında futbola başladığı fatih karagümrük takımına transfer olmuştur.
ilk kez genç milli takımda oynarken(okan'lı yusuf'lu avrupa şampiyonu a genç milli takımı)seyrettiğimde hayran kaldığım,sahada okan buruk'la birlikte en çok dikkat çeken oyuncuydu kendisi.
hayat çizgisi kaybettiği eşinden önce ve sonrası diye ikiye ayrıldı, eşinin trajik ölümünden sonra toparlanamadı, kolay değildi bu acıları silebilmek.
jet fadıl zede bir futbolcudur kariyerinin en güzel günlerini beşiktaşta geçirirken siirt jetpa ya yüksek bonservisle gitmiştir kariyerini kendini tüketmiştir kendisi. şimdi hala 30 lu yaşların başındayken 2.lig de top oynamaktadır.
hayata calım atmış,sonrasında hayattan cok feci celme yemis futbolcu.yanılmıyorsam su anda fatih karagümrükte oynuyor.fm08de sakaryaya almak istedik orda bile naza cekip gelmedi,öyle olsun oktay..
jübile yapmadan futbolu bırakmış bir zamanların çok iyi forveti.
fatih karagümrük te bir kaç ay oynadıktan sonra futbolu bıraktığını açıklamış eski futbolcu. mayıs ayından sonra teknik direktörlük diplomasını alarak t. direktör olmayı planlıyor.
an itibariyle futbolu bırakmış eski beşiktaşlı ve fenerbahçeli futbolcudur. akıllı ve çabuk bir forvetti. tff 2. lig takımlarından fatih karagümrük'te futbolu bırakmış ve idolünün mustafa denizli olduğunu beyan ederek teknik direktörlük için yeni bir kariyere başlayacağının sinyallerini vermiştir.
su oldu bu oldu derken bir anda futbolu birakmis, yesil sahalarin ozlenen topcularindan. birakmadan kendini ozletmesi de ayri bir olay.
halen bjk'nin avrupa kupası maçlarında en çok gol atan futbolcudur. bjk'de bi' forvetin taş çatlasa 2 sezon oynayıp göç ettiğini göz önünde bulundurursak oktay'ın rekorunun kırılması epey bi' zaman alacak gibi görünmektedir.
jübile yapmadan futbolu bırakan eski beşiktaşlı oyuncu...
beşiktaş forması altında avrupa kupası maçlarında 14 golü vardır ki, bu onu siyah beyazlıların avrupa'daki en golcü futbolcusu yapar.
beşiktaştan ayrılırken beşiktaşlı oktay olarak anılmak istemeyen, dönemin profesyol futbolcuyuz triplerini ilk başlatıp beşiktaşa ihanet eden oyuncularındandı. o dönem oktayla birlikte takımdan ayrılıp taraftarı yüzüstü bırakan futbolculardan iflah olan olmadı. kendisi de öyle tabii. bu akşam bir jübile yapılıyor kendisi için taraftar onu kalbine alır mı? bilinmez ama gözlerinden özlemi ve yaptığının farkında olduğu anlaşılıyor. başarılı olsun ama beşiktaşa hoca olmasın!
geçen sezonu azerbaycan' da bir klüpte geçirmiş gol kralı olmuş, ligin en değerli sporcusu seçilmiştir. futbolu bıraktıktan sonra aynı klüpte hoca olarak kalacakmış. idolü jose mourinho imiş.
(bkz: hazin hikayelerin kahramanlari)
beşiktaş forması altında 150'ye yakın gol atmıştır. karşılığını iyi paralar kazanarak almıştır. milyonlarca beşiktaşlının kalbinde taht kurmuş, en zor günlerinde bu camiadan destek bulmuştur. peki karşılığında ne yapmıştır ? "ben profesyonelim oyuncuyum" ayaklarına yatarak kulübü terk etmiş, siyah beyazlı taraftarlara yanlış yapmıştır. o nedenle kendisine jübile yapılması bence ve çoğu beşiktaşlılarca yersizdir. maça büyük bir ilginin olacağını da sanmıyorum.
fenerbahce'nin yayinladigi aciklama ile bundan sonraki hayatinda ba$arilar diledigi futbolcu.

http://www.fenerbahce.org...detay.asp?ContentID=12713

ya arkada$, ben cozemiyorum bi turlu. umit ozat'a ba$arilar dilemeyen fenerbahce yonetimi bu adama nasil "ba$arilar" diler? takim lige hazirlanirken ispanya'nin gubik takimlarina gitmek adina tesislerden kacmadi mi bu adam? peki be$ikta$ nasil jubile duzenler oktay icin? yahu bu adam degilmiydi be$ikta$'ta oynarken serdar topraktepe'nin ni$anlisina i$ koyan?(ki daha once trabzonspor'da oynarken kaleci viktor'un karisina asildigi da iddia edilmi$ti) daha sonra hatali oldugu halde kendisine sahip cikmaya cali$an camiaya "ben profesyonelim" edebiyati cekip kacar gibi giden de oktay'di hatirladigim kadariyla?

bu harika jubile fikri kimindir bilemiyorum ama be$ikta$ kulubu oktay icin jubile yapiyorsa yarin obur gun tumer metin ve ayhan akman icin de jubile duzenlemelerini bekliyorum. insanlik oldu mu?
enteresan bir insandır.. daha 21 yaşında rekorlara imza atmasına rağmen gerek özel gerekse de sporculuk hayatındaki kararları yüzünden kendi kariyerinin katili olmuştur.. çok da yazık olmuştur..

serdar topraktepe'nin nişanlısıyla evlenip acı bir şekilde kaybetmesinin üzerinden 40 gün geçmeden başka birisiyle evlenmiştir.. üstüne siirt jetpa ve las palmas ile başlayan birkaç tane de yanlış transfer yapınca hayatı kaymıştır..

yoksa nasıl unutulur belçika maçındaki golü..

şimdi lig tv ile anlaşmış yorumculuk yapıyor bir de fanatik gazetesi'nde yazıyor.. hayırlısı olsun diyoruz..
"jose mourinho'dan fazlam var, eksiğim yok. çünkü o futbol dahi oynamamış." diyerek gider ayak kendine güldürmü$ eski futbolcu, yeni yorumcu.

ayrıca yorum yaptığı maçlarda da zaman zaman gereksiz ve çok konuşuyor.
lig tv'nin yeni işkence aracı, şey pardon yorumcusu..

hacı anladık top oynadın, avrupa futbolunu da her türk yiğidi gibi sen de takip ediyosun.. ama ona buna bok atmayı, onu bunu eleştirmeyi yorumculuk zannediyosan orda dur derim dostum.. önce kuralları öğren, sonra ona buna bok at tamam mı? aldığı kararlar tasvip edilir, edilmez o ayrı dava ama sen kalkıp koskoca aragones'e ''ne yapmaya çalıştığını anlamıyoruuuooom!'' dersen adama ''oha!''derler hafız.. önce kendine bakıcaksın!

ayrıca dün beni iyi güldürdün, sağol.. sivasspor aut atışı kullanıyo.. petkovic topu soldaki arkadaşına verdi, ama hakem atışı tekrarlattı.. neden? çünkü aut atışından gelen top ceza sahasının içinde alınamaz.. kural bu! ve oktay'ın müthiş yorumu geliyo:

''ters taraftan kullandı.''

arada biraz kitap falan oku, ne bileyim güntekin onay'a falan danış da kuralları öğren.. ondan sonra ona buna bok atarsın..
bugunki, fenerbahce-galatasaray derbisinin, devre arasindaki yorumunda, lincoln'un serbest vurustan direkt kaleye gonderdigi ve hakem tarafindan , endirekt serbest vurus verilmis oldugu icin iptal ettigi gol pozisyonu yorumunda " volkan dokansa gol du" diyerek beni benden almis yorumcu kisisi.

(bkz: allah sana nasil biliyorsa oyle dokansin)
futbolseverlerin üstüne, lig tivide yorumculuk yapmaya başlayarak kara bir lanet gibi çökmüş kişi. yorumculuğunun ilk gününde toparlayabildiği ilk cümlesinin ardından hava bir anda kara bulutlarla kaplanmış, şimşekler çakmış, yıldırımlar düşmüş, seller akmış, fırtınalar kopmuştur... Ve o gün bugündür futbolseverlerin korkulu rüyası olagelmiştir bu kişi. yansındır inşallah. bitsindir bu çile. yeterdir artık.

(bkz: bir futbol yorumcusu olarak oktay derelioğlu)