bugün

hatay bölgesinde yaşayan alevi ve arap kökenli topluluk. ahmet ümit'in kavim isimli siyasi polisiyesinde tarihçesi anlatılır.
kendi içinde dört kola ayrılmazlar, onlar sadece görüştür. hataydan başlayıp antalya dahilinde bulunmaktadırlar, adları yuzyıllar önce nusayri dağında işkence görmelerindendir. Hz. Muhammed ,Hz Ali ve Mustafa Kemal ATATÜRK e büyük bir bağ ile bağlıdırlar.Aynı Zamanda Fellah olarak ta bilinirler, sebebi ise çiftçilik yapmaları ve arapçada çiftçinin fellah anlamına gelmesidir.Günümüzde sayıları 1 milyon civarındadır (ben dahil)

not: Nusayriyim, Adanalıyım, fellahım.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Nusayri
Suriye de Lazkiye, Baniyas ve Tartus illeriyle Türkiye de Hatay, Adana ve Mersin illerinde yerleşmiş dini etnik gruptur.

Suriye yönetimindeki Esad da Nusayrilidir. azınlık olmalarına rağmen yönetim onların elindedir.
Ülkemizde hatay, adana ve mersin illerinde yerleşmiş, hoşgörülü ve Türkiyeliliği benimsemiş topluluk. Dilleri arapçadır, türkçe bilseler de aksanlarından arap oldukları hemen anlaşılır. Ancak ırak ve arabistan gibi ülkelerde konuşulan arapçalardan daha kibar bir arapçaları vardır.
Misafirperver ve sosyallerdir, en güzel özellikleri de muhteşem yemeklerini paylaşmaktan hiç bir zaman çekinmemeleri.
suriye iç savaşı muhaliflerin lehine biterse ki bitecektir, olan nusayrilere olacaktır. maalesef ileride toplu katliamlar gerçekleşebilir bu mezhebe karşı.
suriye konusundaki tutumlarını her fırsatta eleştiriyor olmama rağmen, suriye'ye yakın noktada bulunanların koruma altına alınması gerekmektedir.
amerika, israil ve rusya o bölgede kol geziyor, bir manüpilasyon yapabilirler. suç müslümanların üzerine kalmasın derdim budur ve kimseniin canı yanmasın yani nusayrilerin.
şiaların ırak'ta müslümanlara (dindaşları olur bunlar) yaptıkları aklıma geldikçe gözlerim dolar mesela.
tabi bunu yapanlar yüzünden topluca şialara ya da nusayrlara kin gütmek asla ve asla hakkaniyetli olmayacaktır.
allah ümmeti, ümmetten gibi gözükenlerden sakınsın.
insandırlar her şeyden önce. bazı insan olmayan kişilerin kendilerinden tek farkının bu olduğunu bilmeleri gerekir. din konusunda sürekli iftiralara maruz kalırlar. halbuki şu kadarını söyleyeyim senden benden daha iyi biliyorlar islam'ı. kendileri arap kökenli oldukları için kur'an'ı saf arapça haliyle okuduklarından bizim gibi mealine bakıp "cennette şarap mı veriyolarmış?" gibi salak salak şeylere takılmıyorlar. dinlerini kendi içlerinde yaşıyorlar. olması gerektiği gibi. başkasından gizleme olayı zaten kur'anın özünde yatar. eğer başkasına göstere göstere ibadet ediyorsan bırak başka dine geç arkadaş. çevrenizde görebilirsiniz "bu ramazan 25 gün oruc tuttum yhaa off 5 gün kaçırdım kazasını tutcam.." tiplerinde insanları veyahut internette kabe fotoğrafları paylaşıp hacı olanları. işte nusayriler bunlardan değildir. kendileri hakkında internette araştırma yaparsanız sadece dinci iftiraları bulursunuz. ancak ben tanıdıklarım hakkında birkaç bilgi vereyim ki insanlar o iftiralara inanıp düşmanlaşmasın.

öncelikle kendileri islam'ın 5 farzını harfiyen uygularlar. zaten birçoğu kur'an'ı şiir kitabı ezberler gibi ezbere bilir. bunun dışında nusayri şeyhlerinin (veya din adamlarının) ellerinde kendi tarihlerini ve kültürlerini anlatan kur'an dışında farklı birkaç dua içeren kitapları bulunur. erkek çocukları ergenliğe geldiğinde bu din adamlarının yanına gider ve din hakkında bilgiler öğrenir. işte bu kısmı gizlidir. eşlerine isteyen anlatabilir. bayan kesminin ibadete dahil olmadığı düpedüz yalandır. hatta internette araştırırsanız "kadınlara şeytanın ruhundan yapılmış gözüyle bakılır" tarzı iftiralar okursunuz. tamamen yalandır. tanıdıklarımdan biliyorum. sadece erkeklerin ergenlikte öğrendiği şeyleri öğrenmek için şeyhlere gitme durumları yoktur. eğer isterlerse eşleri tarafından öğretilebilir. diğer tüm ibadetleri yaparlar.

bunun dışında nusayrilerin cemevi veya semah gibi kültürleri yoktur. onlara göre ibadet allah'a en yakın hissedilen yerde yapılır. namazları 5 vakittir. ezandan ezana. kimi sünni namazı kılar kimi sadece baş hareketleriyle namaz kılar. bu kişinin kendi tercihidir. bazı yalancı kesimin dediği gibi camilere düşmanlıkları yoktur. hatta benim tanıdığım nusayrilerle beraber giderdik cuma namazlarına. oruclarını ramazan ayında tutarlar. sahur vakti iftar vakitleri aynıdır. sünni orucundan tek farkları 1 gün erken başlamalarıdır. toplumsal dayanışmaları en üst şekildedir. hali vakti orta seviye ve üstünde olan her aile 2 haftada bir düzenli yemek dağıtarak zekatlarını verir. ayrıca bizim sünniler gibi lokma yapayım 2 pilav yapayım sıyırayım tarzında değildir. baya kuzular danalar kesilir pişirilir, tatlılar hazırlanır.

gündelik hayatta sünnilerden hiçbir farkı yoktur. ben bile o tanıdıklarımın nusayri olduğunu 2 yıl sonra öğrendim. nitekim nusayri diye bir mezhebi de o zaman öğrendim. ayrıca belirteyim gusül abdesti de alırlar ve alkol onlarda da haramdır. ayrıca kendileri çok iyi insanlardır. yani en azından bana denk gelenler öyleydi. zamanında osmanlı devleti'nin nusayriler üzerinde yaptığı katliamlara rağmen osmanlıya nefret duymazlar. hatta ben bile araştırdığımda vay be şu şanlı bildiğimiz osmanlıya bak deyip iğrenmeye başlamışken bu adamlar çok sakin bir şekilde olayı sinelerine çekmişlerdir. 2 yıl boyunca kendilerini sünnilerden ayıran hiç bir fark göremedim. aslında tek farkları halife sıralamalarındaki düşünceler. nusayrilere göre tek halife hz.ali'dir. diğerlerini halife kabul etmezler. nitekim insanların bu olaya takılıp niye ayrıştırıldığını anlamıyorum. kendileri için tek ilah allah, tek peygamber hz. muhammed'dir. ayrıca internette 'zaman' gazetesindeki yazarlar gibi bazı şeytanların haklarında onlar "ali'ye allah derler" tarzı iftiraları da mevcuttur. bunlara hala inanıyorsanız bence bir kendinizi sorgulayın. kim dinli kim dinsiz aslında daha net anlaşılıyor. şeytanın yanında mısınız allah'ın mı?

ek not: ayrıca beşşar esad veya babası samandağlı falan değildir. nasıl bu kadar yalancı olunabiliyor anlamıyorum. bir de müslümanım demeseniz aslında daha kolay olacak anlaşılması. beşşar esad şam'da dopmuştur, babası lazkiye'de. nusayriler esad'a değil barışa destek vermişlerdir. her müslümanın yapması gerektiği gibi. sen hala yandaş medyadan mı bakıyorsun gündeme ey yobazım?
(bkz: arap aleviliği)
alevilerle uzaktan yakından ilgileri yoktur.

kırk kez söyledik yeniden söylüyoruz; alevilik türkler'e özgüdür; türk olmayanlar alevi olamazlar. Alevilik inanç olmasının yanısıra bir soybağı konusudur. alevi anne babadan doğmayan birisi sonradan alevi olamaz. Sonradan bektaşi olunur ancak. nusayrilerin " arap alevisi" tanımlamasında bir şirin görünme çabası yatsa da kavram baştan sona kadar yanlıştır.

nusayriliğin gerek inanç boyutu, gerek yaşam tarzı, gerek dini ritüelleri alevilerden tamamen farklıdır. alevilik gibi soybağı isteyen bir inanç sistemine arabı dahil etmek sığ bir düşüncenin ürünüdür.
şunu da öğrendik alevilik yahudilik gibiymiş anne baba alevi türkü değilse olamıyormuşsun hadi bakalım nusayriler ne o zaman açıklayın ataizler.
en ünlü mensubu kavas olan mezhep.

(bkz: beşşar esed)
Milletin hakkında bir bok bilmeden atıp tuttuğu topluluk. Arapça bildikleri ve kuranın anlatmaya çalıştıklarını anlamaya çalışırlar. Bizdeki tatlı su müslümanları gibi akılsız fikir sahibi değildirler. Alevi değillerdir diyenler halt etmiştirler. ASlında kendileri arap alevileridir. Ancak hz. muhammed'e de oldukça bağlıdırlar. Genelde erkekler adak olarak saçlarını uzatırlar. Ayrıca mustafa kemal'e de bizdeki tatlı su müslümanlarının yapamadığı kadar değer vermektedirler.

Edit: inatla bu adamlar alevi değil diyenler acaba bunlardan sadece bir tane bile tanıyor mu?
adana'da okurken nusayri bir arkadaşım vardı ve gayet vatansever bir insandı. mhp'ye oy verirdi. birlikte üni.deki barzo kürtlere küfür ederdik.
alevilikle alakası olamayn mezheptir.
Şiadırlar,Suriye'deki Sünniler ile araları bozuktur. Kim ne derse desin aralarında gayet de milliyetçi insanlar vardır.
tanıyanların bok atması olası bir gruptur. çünkü kendilerini üstün bir ırk gibi görürler. nusayrilik yahudiliğe benzer. onlar kurtuluştadır. ama kimse sonradan nusayri olamaz . zira o muteber zatlar hz. Ali'nin soyundan geliyolar(mış). insanlıklarını ne kadar sevseniz de emin olun gıcık olacaksınız inançlarına. neyse taşlama gibi oldu ama eleştiri bu .
adana'da suriye'den gelen arap kökenli vatandaşlar. şu an suriye'yi yöneten azınlık ta nusayridir. nusayriler arap kökenli alevidir.
alevi değildirler en azından anadolu alevileriyle alakaları yoktur; camiye gider beş vakit namaz kılarlar ramazan orucu tutarlar ali bin ebu talibi allah bilirler. ayrıca incir rakısının üstadıdırlar ellerine sağlık.
Asil suriyeliler.
Sünnilere göre bunlarla savaşmanın vacip olduğu topluluk.

şeyhülislâm ibni teymiye dedi ki:

Allah’a hamd olsun. Onlara güç yetirilene ve islam şeraitine teslim olana kadar savaşmak vaciptir. Çünkü Nusayriler bu bahsettikleri deccala tabi olmadan bile insanların en kâfirleridirler. Bu deccala tabi olduktan sonrasını sen hesap et. Riddet açısından insanların en pis mürtedleridirler. Onlardan savaşanlar öldürülür ve malları ganimet alınır…. Nusayriler, kendi hallerini gizlemezler. Bilakis onlar bütün insanlar tarafından halleri bilinmektedir. Beş vakit namaz kılmaz, ramazan orucunu tutmaz, hacca gitmez, zekât vermez ve bunların farz olduğuna da inanmazlar. Aynı zamanda içkiyi ve diğer haramları helal sayar ve Ali'yi (r.a) ilah olarak görürler.

(Mecmuul fetava cilt:28 sh:553-554)
ororspu çocukları anlamına gelen sözcük.
Hatay bölgesinde ciddi bir orana sahiptirler. Antakya, defne, Samandağ, Arsuz gibi. Arsuz, defne ve Samandağ'da çoğunluk diyebiliriz.

Mersin'de merkez Yenişehir, Mezitli ilçelerinde yaşasalar da ciddi bir orana sahip değillerdir.

Adana'da da Yüreğir ile Seyhan ilçelerinin güneyi ile karataş'ta bulunurlar.
Tamamı yörük Türkmen olan Adana'nın en kozmopolit yeri Yüreğir ile seyhan'ın güneyidir. Buralarda dahi Yine Kısmen Türkler çoğunluktur.
Karataş'ta da ezici çoğunluk yine Türk'tür.

Geri kalan adana ve MERSiN ilçelerinde bulunmazlar.
Ve hatta adana ile Mersin'de Hatay Nusayri nüfus yoğunluğu yüzünden türk-Arap bilinir. Adana ile Mersin'de böyle bir durum söz konusu değil.

Atatürkçü vatansever Nusayri kardeşlerimize de selam olsun.
şam ve tunceli bölgesinde ağırlıklıdır. yusuf halaçoğlu bazı pakradunilerin de alevi nusayri kisvesi altında yaşamaya devam ettiklerini söylemişti.
eski sevgilim. uzun uzun yazacağım bir ara kısmetse. kafa yapısı yollayacağım görsellerdeki gibidir. hafız esad ve beşar esad diktatörlüğünün katlettiği çocuklar için "sünnilerin bebeğine bile acımam" demişti. kendisi şuan ibb'de çalışıyor o kızın. o da ayrı konu. koyu chp'liydi.

ulu önder atatürk haklarında böyle bir rapor yazmıştı.

(bkz: atatürk ve nusayri raporu/#43091363)

görsel
görsel
görsel
görsel

ellerinde olsa hepimizi yok edecek kine sahipler. aynı şahkulu, celali, koçgiri isyanını yapanların torunları gibi.

gerçi şimdi düşünüyorum da. kıza iyi ki annemin nereli olduğunu söylemişim. meğerse o faşizmiyle hiç şansımız olmazmış.
güncel Önemli Başlıklar