1. 1.
  Halkdilinde kadın.
  2 -1 ... italiano
 2. 2.
  halk dilinde tekin olmayan kadın anlamında kullanılır.
  5 -1 ... kacak kelebek
 3. 3.
  ankaralı 5 kızdan oluşan bir rock grubu.
  2 -1 ... jusenas
 4. 4.
  Türk Dil Kurumu tarafından gerçekten türk kültüründen çıkmış bir deyim olup olmadığı araştırıldıktan sonra tdk sözlüğünden çıkarılabileceği ifade edilen deyim.ayrıca konuyla ilgili yorum için:
  http://www.hurriyet.com.t....asp?yazarid=4&gid=61
  3 ... komik8
 5. 5.
  (bkz: mini etek)
  3 -2 ... fewzi1907
 6. 6.
  Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın'ın kadını aşağılayan deyim ve atasözlerinin sözlüklerden çıkarılacağı haberi tartışmalara yol açtı. Çünkü karar, Türk toplumunun en hassas noktalarından birine basıyor ve en derin yaralarından birini ilgilendiriyor
  Kadına karşı ayrımcılıktan söz ediyorum. Bu konuda komşu islam ülkelerindeki liderlerin bugün rüyalarında görmeye bile cesaret edemeyecekleri devrimleri yapan Atatürk'ün ölümünden neredeyse 70 yıl sonra Türkiye'de cinsiyet ayrımcılığı toplumun pek çok katmanında devam ediyor.
  Yasalardan söz etmiyorum. Yasaları değiştirmenin ne kadar kolay, kafaları değiştirmenin ise ne kadar zor olduğunun en iyi kanıtı bu konu. Kimse yadsımaya kalkmasın: Kadına karşı ayrımcılık, çeşitli ideolojik ve kültürel mutasyonlarıyla, hayatımızın bir olgusudur. En umulmadık yerlerde karşımıza çıkabilir.
  Bir bakarsınız, en ilerici, Atatürk'çü, Marx'çı ya da özgürlükçü olduğunu sandığınız adam meğer yontulmamış bir maçoymuş!
  Kadını edilgen, korkak, zayıf, korunması gereken bir alt tür olarak görme geleneği, çeşitli dinsel ve ideolojik kisveler altına sokularak kuşaktan kuşağa aktarılıyor.
  Bu aktarım sürecinde en temel araçlardan biri elbette dildir. Eğer dilin kendisi cinsel ayrımcılığı içselleştirmişse, basit ikna süreçleriyle fazla yol alamazsınız.
  Bu nedenle, 20. yüzyılın ikinci yarısında dünyanın her yerinde kadın hareketleri ayrımcı dile karşı savaş açtılar. Bu savaşın en sert yaşandığı yerlerden birisi Amerika idi. Cinsel açıdan ayrımcı bulunan 'mankind', 'manpower', 'chairman', 'cameraman' türünden 'erkek' kelimelere karşı savaş açıldı ve büyük çapta kazanıldı. Kutsal kitaplarda Tanrı'dan 'He' (3. tekil erkek kişi) şeklinde söz edilmesine de karşı çıkıldı.
  Bu dev dalganın Türkiye'yi de etkilemesi kaçınılmazdı.
  Kadınların özgürleşmesi hareketi çağdaş dünyanın en köklü savaşımlarından birisidir ve belki birkaç yüzyıl daha devam edecektir.
  Bu savaşımın en zor ve sancılı geçtiği ve geçeceği yerlerin başında islam ülkeleri vardır, olacaktır.
  Atatürk'e rağmen, 2006 yılında Türk kadınının içinde bulunduğu duruma bakın!
  Sorun, gerçek. Ne var ki, bu savaşımın dile yansıyan cephesinde yapılması gereken şey, o ayrımcı kelime ve deyimleri sözlüklerden atmak değil, gündelik yaşamın dışına sürmek olmalıdır.
  Bu, bir eğitim sorunu olduğu kadar, somut yaşam koşullarının değişmesi sorunudur.
  Belki sözlüklerde, bu türden kelime ve deyişlerin yanına, cinsel açıdan ayrımcı olduklarına dair bir not konabilir. Kullanıcı uyarılabilir. Bilinçlendirilebilir.
  Kaldı ki, yazarlar, o ayrımcı deyişleri onaylamadıkları kişilerin ağzından kullanarak toplumsal eleştiri yapabilirler.
  Roman kahramanlarını söyledikleri sözler yüzünden yargılamak ne kadar yanlışsa, var olan kelimeleri kültür siyaseti açısından sözlükten atmak da o kadar yanlıştır. Totalitarizm kokar.
  'Eksik etek' deyimini yaşamdan kovalım, sözlükten değil!

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=192965
  3 -2 ... cadi findigi
 7. 7.
  erman ender' in aldatılmanın sinir bozucu ruh haliyle yaptığını sandığım şarkı.
  7 ... diss___
 8. 8.
  Arkadas bulma sitelerine cok iyi ayar vermis,dısarda kisilikliklerinden davranıslarından toplumun yuzune bakmadıgı kızların nasıl orlarda prim yaptıgına parmak basmıs cok guzel bir rap sarkısı.
  9 -1 ... impulse
 9. 9.
  sadece bir kişi için yazılmamış şarkı bunlardan çok var çook. namusun o zarda olduğunu zanneden yobaz zihniyeti parmağında oynatıyor ruhu patlaklar. lüks mekan düşkünü , piyasa düşkünü , para düşkünü bütün ruhsuzlar için yazmış kardeşim.
  2 -2 ... aktif matkap
 10. 10.
  o tiki insanlara inat bağdat caddesinde,lüks olmayan arabamın teybine bu şarkıyı koyup bangır bangır çalarak tüm piyasaya ayar vermeyi çok isterdim aslında ama anlayan tek bir insan çıkmayacağı için kasmaya gerek yok. Bu insanlar böyle görmüş böyle yaşayacaklar. kendi hallerine bırakmak lazım.
  6 -1 ... pister