bugün

bir antalya ilçesi.
(bkz: kale)
noel baba nın yaşadığı yerdir aynı zamanda.ayrıca doğal güzellikleriyle (bkz: çayağzı) (bkz: üçağız) (bkz: kekova) insanı büyüleyen ve sınırları içinde pek çok antik şehir (bkz: myra) barındıran holiday destiny..
eğitim konusuna verdiği önemle de tanınır ayrıca bu ilçenin insanları.öyle ki az bir nüfusu olmasına rağmen içersinde 3 tane ilkokul 3 tane de lise barındırır. (bkz: demre anadolu lisesi)
noel baba'nın yaşadığı şehir olan myra'yı içinde barındıran, içinde noel baba kilisesi olarak bilinen aziz nicholaos kilisesi'ni barındıran, küçük -ve tabi ki küçük olan her kasaba gibi- şirin ilçe.
Yaşadığım yere 60 km uzaklıkta olan ilçe. Güzel bir yerdir. Seralarıyla ünlüdür.
demre

Antalya' ya yaklaşık 3 saat mesafedeki, sahil ilçesi.

Sahil ilçesi dediğime bakmayın turizm açısından gelişmiş 5 (+2) yıldız oteller ve tatil köylerini burada bulamazsınız, onun yerine son derece samimi, ailelerin işlettiği küçük otel ve pansiyonlar mevcut. Diğer taraftan yaz sezonu; kekova - üçağız - gökkaya ve simena' ya yönelik günde ortalama 3.000 turistin limanlarına akın ettiği, yanısıra bir o kadar turistin de noel baba kilisesi ve myra antik şehrini gezdiği, ancak bu noktalar dışında şehir merkezi ve çevresinde turistten, turizmden eser olmayan, seraların ön plana çıktığı bir paradokstur Demre.

Önceki adı Kale' dir, ancak kekova batık şehrin karşısındaki kaleköy' le karıştırılması nedeniyle Demre ismine dönüş yapılmıştır.

Likya' nın en önemli şehirlerinden olan Myra-Demre nin bir diğer önemli noktası kral mezarları ve antik tiyatrosudur. Özellikle tiyatrodaki maske motifleri müthiştir, tiyatronun arkasındaki tepeye dağılmış olan kaya mezarlarına ise öğrendiğim kadarıyla güvenlik nedeniyle maalesef girilememektedir. (rivayet odur ki bir zamanlar gezilebilen kaya mezarları bir turistin düşerek yaralanması sonrası kapatılmıştır.)

Diğer taraftan özellikle son 2 yıldır turistlerin yoğunluklu Rus uyruklu olduğu ve antik şehri sadece gezmedikleri, gezerkende umursamazca kirlettikleri, edindiğim başka bir bilgidir. Tabi antik şehrin alanında nerdeyse serbestçe otlayan keçilerde ortama apayrı bir renk katmaktadır!!!!

Şehrin girişindeki standlardan magnet, ikona vb. süs eşyaları bulabilirsiniz, malum süs eşyalarındaki tema ağırlıklı olarak isa Mesih.

Noel Baba kilisesine gelince; özellikle çocukların ve gemicilerin koruyucusu olduğuna inanılan St.Nicholaus' un kemikleri, taaaaki biz izin verene ve bir edepsiz italyan gelip çalana kadar kilise içindeki bir lahitteymiş. Hırsızlık olayı sonrası merhumun ebedi istirahat adreside Bari olmuş. Boş! lahitin dışında kilisenin en güzel noktaları duvar ve tavan resimleri. Yine kilise çıkışı hediyelik eşyalar alacağınız standlar mevcut.

Şimdiiiii gelelim eğlenceye, yokmudur Demre' de alemlere akacak mekan derseniz, yok. (Bkz: 2.paragraf. Alıntı: Demre bir paradokstur.) Ancak hemen umutsuzluğa düşmeyin. Kaş 45.dk mesafede. Yine grup halinde gittiyseniz yaklaşık 2 km. lik, bir kısmı çakıl bir kısmı kum olan sahilindeki restaurantlarda rakı-balık keyfi yapılabilir, ardından sahilde yakılan ateş çevresi müzik ve yıldızlar eşliğinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Son olarak 2006 yılından beri Demre' ninde bir dalış merkezi var. Demrediving. Dalış meraklılarına duyurulur. Amfora tarlası: deniz feneri, batığı: iberian coast müthiştir, ayrıca Türkiye' nin başka bilinen noktalarında rastlamadığım inanılmaz güzellikte mağara dalışları yapabilirsiniz.
güzel memleketim. seçimlerde demokrat parti adayı süleyman topçu kazandı.
(bkz: fark var)
catherine arley in pek güzel kokan bir parfümü.
demrespor adında, 1982 yılında kurulmuş, renkleri yeşil- beyaz olan bir klübe ev sahibliği yapan antalya nın şirin ilçesi.demrespor un taraftar grubunun adı the myra dır. kadrolarına senegalli bir golcü katarak kadrolarını daha da güçlendirmiş, üçüncü lige göz kırpmışlardır adeta.
yusuf şimşek'in bir zamanlar forma giydiği takımın ilçesi.

(bkz: demrespor)
seralarıyla ünlü, küçük, sakin, bir ilçemizdir.
ilçeye bağlı tek belde:

-beymelek

köyler ise:

-belörer
-çağman
-çevreli
-davazlar
-gürses
-kaleüçağız
-kapaklı
-köşkerler
-yavu
bir erkek ismi*.
ilk defa 1904 yılında Eynihal adıyla köy statüsüne kavuşan Demre; 6 Haziran 1968 yılında 4 köyün birleşmesiyle Belediyelik; 4 Temmuz 1987 günü Kale adıyla ilçe olmuştur.
ilçe 2005 yılında Demre adını almıştır..

ekleme: bu ilçenin köyü yoktur.
demre çayı ve demre vadisi gibi doğal güzelliklere sahip olan, 2000 yıllık tarihe ev sahipliği yapan antalya ilçesi.

şu sıralar demre çayında parsellenen mermer ocaklarıyla konuşuluyor ne yazık ki, 500'E yakın mermer ocağı ruhsatı verildiği rivayet ediliyor. demre Çayı ve tarihi su kanalı mermer ocakları tarafından katledildi son günlerde.

yine yeniden bir başka bölgede daha tarihimizin içine sı*ılıyor.
noel babanın memleketi olan Antalya ilçesi. Hristiyanların hacı olmak için ilçede ki st. Nicholas Kilisesine gelirler. st. Nicholas namı değer noel babadır. yalnız Demre ye hic kar yağmaz , bugün ki noel Baba figürü daha kuzeyde bulunan avrupa ülkelerinin sonradan oluşturduğu bir hayali kahramandır.
fethiye ve kemerin gölgesinde kalmış ama bu gölgede kalmışlığı ile güzel antalya beldesidir.
güzide bir antalya beldesi.

yoğun olan seralarıyla insanın adeta gözlerini kamaştırırken, zengin tarihi yerleriyle insanda merak uyandıran beldedir ayrıca.
güncel Önemli Başlıklar