her yılbaşı beklerim seni,
hiçe saydım inan dinimi,
önemsiz artık getirme hediyemi,
sen gel yeter noel baba.

annem der inanma hurafe bunlar,
ama hayatımız da hurafe değil mi?
ben yatmam beklerim seni evdekiler horlar,
bir kerecik gelsen ölmezsin değil mi?

bekliyecem seni bu sene de,
gelmeyeceğini bilsem de,
sövmeyeceğim sakalına ölsem de
bu sene bir süpriz yapıp gelsene...
"noel babaaa"
En son Filistin'deki çocuklara fosforlu bomba hediye etmiştin... UNUTMADIK !!!
(bkz: noel baba bana para gönder)
Bu sene ilk defa bıçaklanmıştır.
bir avrupa ozentisidir. Bununla ilgili avrupada yapılmış özel bir röportaj. bir türk genci diyor ki " ben noel baba olmak istiyorum!". buyrun izleyin.
http://www.youtube.com/watch?v=262vL6HTQ14
anadoludan çıkıp avrupaya malolan kişiliğin geleneğe dönüşmüş hali.
''Noel annemi istiyorum ulan'' sözünü dedirtecek insandır.
Herkesin hikayesinin saçmalığını bildiği halde inanıyormuş gibi yaptığı, yılbaşı yaklaşınca günübirlik işçilere kırmızı kıyafetlerinin giydirildiği, hohohoho diye gülen, Kültürümüzle hiç alakası olmadığı halde her yerde sanki dedemizmiş kadar bize yakın tututan, hatta bir rivayete göre antalya civarında yaşamış nail baba isminde şişman ak sakallı bir adamdır. gerçek ismi aziz santa nikolas tır.
kesinlikle dedelerdeki ortadaki adam..
(bkz: şerefsizim ki o)
Noel( Baba demiyorum, babam hariç diğer babaları sevmem.)
ırak'taki çocuklara uğradın mı?
Somali'deki çocuklara oyuncak değil de un götürürmüsün?
Van depremi oldu, oradaki çocuklara ne yardım edeceksin?
Tusunami mağduru çocuklara ne faydan oldu?
Hani diyorum şu bol ışıklı eğlence mekanlarından, sofra ağzına kadar dolu masaların etrafından def olup gitsen de açlığın, fakirliğin, sefaletin pençesinde olanlara yardım etsen!
Yardım edemezsin tabi,
sen, zenginlerin ve kapitalizmin uşağısın.
Sen, bir kene gibi zenginlere yapışıp sömürmelisin.
Fakir yerlerde ne işin var?
Ben, zengin olduğum zamanlarda bana yaklaşma olur mu?
Seni sevmeyen ve görmek dahi istemeyen bana.
Tamam mı Noel.
Noel Baba

-Yılbaşı neyimiz olur? diye soruyorum. Fakat,

-29 Ekim'imiz midir, 30 Ağustos'umuz mudur, Şeker Bayramı'mız mı, Kandilimiz mi, Kurban Bayramı'mız mı? diye sual açmak da yersiz olmazdı.

Biz muharremlerle, martlarla başlayan yıllar da biliriz... ki, hiçbiri böyle şımarıklıkla, böyle ayyaşlıkla, böyle kumarbazlıkla açılmazdı. Hepsi efendi yıllardı.

Memleketimize, herhalde, Beyoğlu'ndan giren, Haliç'i atlayarak Fatih'lere, Aksaray'lara, sonra Rumeli'ye ve Boğaz'ı aşarak önce Kadıköy'lere, Moda'lara ve sonra Üsküdar'lara ve oradan Anadolu'ya geçen bu bunak neyimiz olur: Babamız mı, dedemiz mi, amcamız mı, yoksa Avrupalılıktan pirimiz mi? istanbul'un Tepebaşı'ndan Adana'nın Tepebağı'na kadar her yeri bilen, her yere uğrayan bu moruk kimdir, necidir?

Bir resmine bakarsanız Havarilere, öteki resmine bakarsanız Rasputin'e benzeyen bu iskambil papazı, aramızda nenin nesidir... bunu hiç merak ettiniz mi?

Siz bırakın da ben söyleyeyim onun kim olduğunu: O Haçlı Seferlerinden kalma bir kılınç artığıdır. O zaman silahla giremediği yerlere, şimdi beyaz sakalıyla saygılar ve sevgiler toplayarak girebiliyor.

O evimize girerken eşeğini kapımızın halkasına bağlayan bir Piyer Lermit'tir... Kardeşlerini Mukaddes savaşa hazırlamaktan geliyor.

O, adıyla sanıyla bir misyonerdir ki, şu memlekette ocağına incir dikildikten sonra, kılığını değiştirmiş... ve bizi avlamaya, kucağında getirdiği oyuncaklarla en can alıcı noktamızdan; çocuklarımızdan başlamıştır.

Bu cömertliğinin karşılığını istemeyecek mi sanıyorsunuz, fedakârlığının sebebini düşünmediniz mi?

Bırakın onun hakkından ben gelirim: işte sakalını çekince gördünüz... sakalı elimde kaldı ve altından Lüsifer çıktı.

Bilirsiniz ki casuslar da kıyafetlerini ekseriya böyle değiştirirler.

Bu, mezar beğenmeyen hortlağa ya mezarını gösterin, yahut bırakın: Haç'ında çarmıha gereyim onu.

Tehlikeyi sezer de kendiliğinden gitmeye kalkarsa çıkarken ceplerini yoklamayı unutmayınız: Muhakkak bir şeyimizi çalmıştır.

NOEL BABA - (Arif Nihat Asya)
Bir blizzardb masalı vardır ki şöyle; Nail babadır doğrusu. Avrupa'da kısa süre işçi olarak çalışan, vizesi dolunca ülkesi Türkiye'ye dönmek zorunda olan nail çok iyi biridir.Her ayın başında maaşını alınca insanlara hediyeler dağıtır ve onları sevindirir. Ancak ünlü bir film yapımcısı bu durumdan etkilenir ve onu meşhur etmeye çalışır. Taa ki meşhur olurken Avrupa'lılar "o biziim" diyerekten sahiplenir ve nail artık noeldir ve halk kahramanıdır.
edirne keşan müftüsü süleyman yeniçeri, "noel baba diye birisi yoktur. aziz nicholaos diye biri var ama bu uyduruk bir kişidir. noel baba baca ve pencereden giriyor. ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi" diye giydirmiş noel babaya.
Bütün dünyada 'Noel Baba' adıyla tanınan, Avrupa ülkelerinde çoğunlukla Santa Klaus olarak bilinen Aziz Nicholaos, Anadolu'da yaşamış bir din adamıdır. Günümüz italya'sının Sicilya Adası, Napoli, Bari, Almanya'nın Frieburg ve hatta Amerika'da New York kentinin koruyucu azizi olma derecesine varan önemi, her yılın 6 Aralık günü yapılan anma törenleri ile daha da pekişmektedir.
(bkz: keşan müftüsü)
ortada kuyu var yandan geç,
gerçekten varsan kapıdan gel.
diye seslenmek istediğim şirin abi.
ağacımızı süsledik, bacamızı temizledik bekliyoruz efendim.
Nasrettin hocayla aynı sınıfta okumuş sonra avrupaya göç etmiş bir hocamız.
gerçek rengi yeşildir ama coca cola kırmızıya dönüştürmüştür.
la noel baba adam olsaydı bacadan değil kapıdan girerdi.
feat keşan müftüsü :D
asıl adı aziz nicholaos, türkiye'nin akdeniz kıyılarında önemli bir lykia kenti olan patara'da doğmuş mucizelleriyle meşhur ve günümüzde noel baba olarak bilinen adamdır. bir tüccarın oğludur ve ilk mucizesi yıkılan bir kilisenin taşları altından sağ çıkmasıdır. babasının ölümünün ardından ona kalan büyük mirası fakirlere dağıtmıştır. hacı olmak için kudüs'e gittikten sonra, dönüş yolunda fırtınaya tutulan gemiyi dualarıyla kurtardığı söylenir. aynı gün boğulan bir denizciyi diriltmiştir. o günden sonra denizcilerin de koruyucu azizi ilan edilmiştir. çok fazla mucizesi vardır ancak en bilinenleri bunlardır.
coca cola nın maskotudur. renkleri onun rengidir. 1930 larda coca cola reklam kampanyası için oluşturulmuş hayali bir babadır.
Hediye dağıtan kutsal olduğu inanilan yaşlı insan.
bu sene ibinelik yapmış olan babadır. göttür, yavuşşşaktır, ibinedir. hani olm hediyelerim. o geyiğin boynuzlarını s...
neyse sakinim.
keşan müftüsüyle yaşadığı gerginliğin cezasını bütün türk çocuklarına çektirmektedir bu sene. olmadı noel baba, yakışmadı. sen profesyonelsin işine bak.