1. 1.
  Nikotin, dünyadaki en yaygın suistimal edilen üç maddeden biridir.

  Amerika nin keşfinden sonra Avrupa ya ve tüm dünyaya yayılmıştır. Başta bahçelerde estetik amaçli olarak ve tıbbi amaçlarla kullanılırken 1800 lerden sonra geniş halk kesimleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

  Nikotinia ailesi bitkilerinin yapraklarından elde edilir. Sigara şeklinde tüttürülerek veya ince kıyılmış tütünü emerek nikotin kullanılır. Normal bir sigara 20 mg. nikotin bulundurmasına karşın yanarak içildiğinden 1-1.5 mg. nikotin alınır.

  Tütün ve ürünleri dünya sağlığınının bir numaralı tehlikesidir. Her sene sadece ABD de 350 bin kişi ölmekte, 22 milyar dolarlık sağlık harcamasına, 43 milyar dolarlık işgücü kaybına yol açmaktadır. Sigaradan ölenler aşağıdaki nedenlerden ölenlerin toplamından fazladır: AIDS, kokain, eroin, alkol, yangın, trafik kazası, cinayet ve intihar.

  Nikotin in MSS (merkezi sinir sistemi) ve çevresel sinir sisteminde eşit derecede uyarıcı ve depresan etkileri bulunmaktadır. Nikotin alındıktan sonra , öfori, uyanıklık, hafıza ve dikkatin artması ve sıkıntıdan kurtulma gibi etkiler oluşur. Ama aynı zamanda nikotinin kendisi de gerginlik yaratmaktadır. Nikotinin etkilerine karşı tölerans gelişir ve ilk sigara kullanırken oluşan etkiler oluşmaz. En kuvvetli psikolojik bağımlılık yapan maddelerdendir ve bırakanların yüzde doksanı ilk altı ayda sigara kullanmaya başlarlar. Sigaranın iştah kesici etkisi vardır ve sigara kullananlar normal kilolaların 2-3 kilo altına düserler.

  Sigaraya bağlı yan etkiler:
  Genelde üst solunum yollarında kanserojen etki, damarları büzme etkisinden dolayı ise kalp dolaşım sisteminde problemler oluşturuyor. Yüksek tansiyon, kalp krizi riskinin 20 kat artması, kalp durması, koroner arter hastalığı, hamilelikte kullanımda erken doğum, düşük doğum ağırlığı, düşük oluşturduğu bilinmektedir. Ayrıca ağız, damak, gırtlak kanserlerinin %90 ından fazlası sigaraya bağlı olup, akciğer kanseri olanlarda birinci sıra sigara kullananlarındır.
  6 ... trda
 2. 2.
  *ağız içindeki çıkan aftlara iyi gelir.
  2 -1 ... olric
 3. 3.
  sigara.
  2 ... martyns
 4. 4.
  tütün yapraklarında bulunan bir çeşit zehir.
  1 ... hoscakal
 5. 5.
  tütünün aktif maddesi.
  ... meister writer
 6. 6.
  dünya üzerinde zevk veren birkaç maddeden biri.
  -1 ... yett
 7. 7.
  bir milyon maddeden biri.

  ama en legal ve en kabul göreni aynı zamanda.

  iki yüzlülüğe bakın, arab yarımadasındaki baskın dine inananların çoğu sigara içip namaza geliyorken, içki yasak...

  dedim ya, en legal, en kabul gören...
  4 -1 ... bl
 8. 8.
  sigara tiryakilerinin yokuluğuna alışmakta zorlandıkları madde. beyniniz çatlıyormuş hissine kapılırsınız yokluğunda. tıpkı şu anda benim hissetiğim gibi bir duygudur.
  1 ... isi degistirgeci
 9. 9.
  Sigarayla birleşince Yarattığı bağımlılık ancak düşüncede sonlanabilen maddedir.
  ... heathcliff
 10. 10.
  sigarada ve patlıcanda bulunan alışıklık yapan kötü bir madde.
  ... avill