1. 1.
    Mukozalarda,ozellikle agizda ve cinsel organlarda beyazimsi lekeler biciminde beliren,iltihapli,yuzeysel yara.
    11 ... hexagram
  2. 2.
    ne uygulanırsa**** uygulansın pes etmeyen, en az beş gün ağzımızın içine etmeden bi yere gitmeyen meret..

stres, vitamin eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu ortaya çıkyor... sodyum lauryl sülfat içeren diş macunu ve sakızların da aft oluşumunu tetiklediği söyleniyor.
    asitli ve sıcak gıdalar daha da azmasına neden oluyor.
    10 -1 ... infantes
  3. 3.
    (bkz: scrabble) da güzel bir sayı alınan kısa kelime
    5 ... myway
  4. 4.
    agızda dılın degmesıyle cok pıs acıtan, oynadıkca buyuyen ıgrenc kucuk sey.
    8 ... painkiller
  5. 5.
    (bkz: pamukçuk)
    1 -1 ... intensivecare
  6. 6.
    dış etkenlerle de oluşabilmektedir. örneğin bir maç sırasında suratınızın ortasına sert bir şut gelir çarparsa birkaç gün içinde aft oluşması olasıdır. bu şeyin ortaya çıkması da birkaç gün beslenirken ciddi anlamda sorun yaşamasına neden olur. insanın ben bir şey yiyip içmeyeyim seruma bağlasınlar beni diyesi gelir. aftın kendisi kadar tedavi yöntemleri de iğrençtir. mürekkep kıvamında sıvılar, aft olan bölgeye sürülür. bu sıvı, bu tedavi sırsında elinize yüzünüze bulaşır, hatta tükürüğünüz bile mavi renge bürünür. kısacası aft gerek küçüklük gerekse mide bulandırıcılık bakımından sivrisinekle yarışacak bir olgudur.
    8 ... schenardi
  7. 7.
    behçet hastalığında özellikle ağız içinde yara şeklinde görülen belirtilerdir.
    2 ... caisson
  8. 8.
    (bkz: amator fotografcılık toplulugu) *
    3 -3 ... mustasem
  9. 9.
    1991 senesinde bir hekim arkadaş tarafından "sigara iç geçer" dolduruşuyla 10 sene aralıksız sigara içmeme neden olan hastalık.

(bkz: piraldyne)
    7 -1 ... bilgistan
  10. 10.
    kendi küçük acısı büyük hede, tantum verde ağız spreyi çabuk iyileşmesi için faydalı olur.
    3 ... rainfall