bugün

icatları o edison olacak ibne tarafından çalınmış büyük adam. aseksüeldir kendisi.

ntvhaber'de okuduğuma göre ergenekon'da adı geçmektedir. kesin ediz hun'un işi lan!
tesla isimli amerikan hard rock grubuna ismini vermiş, albüm kapakları ve isimlerine de ilham kaynağı olmuştur.

(bkz: tesla)
bir yanda adamın teorilerinden, bilgilerinden istifade edip film yapanlar diğer yanda ise ''tesla isimli şahıs'' diyerek bilime ne kadar uzaktan baktıklarını belli edenler.. devam edin gençler.. daha çok beyinler göçer bu memlekette..
sinema ve çizgi film tarihinde "gözleri pörtlemiş, saçları arap saçına dönmüş ve elektrik kıvılcımları saçan şalterlerle fütursuzca oynayıp dururken 'nihihoahaha!' diye histerik kahkahalar atan çılgın biliminsanı" tasvirleri yaratılırken senaristlerin en çok beslendiği kişilerden birisi olmuştur. dünyanın tesla'ya uygun bulduğu rol işte bu!..

gerçek: dünyadan saygı bekledikçe şamar oğlanına dönüştürürler insanı.

lisedeyken falan pek haberimiz yoktu bu dahiyane kişiden. yine lisedeyken nefes alıp veren odunların ne kadar kalabalık olduğundan ve hiçbir şeyin hiçbir şeye yetmeyeceği günlerin geleceğinden de haberimiz yoktu gerçi. okul kitapları kendisini pek iplemezdi, ama zaten bu durumun zerre kadar tesla'nın umurunda olduğunu da sanmıyorum. tesla'nın tek umurunda olan x'ti.

okul kitapları: 69. sayfadaki serbest okuma parçası'nın değeri 3.14 olarak alınacak!..

bu süpersonik insanın çalışmaları general electric tarafından atomlarına ayrılmasaydı, kendisine hobi olarak virüslerle arkadaş olmayı seçmiş laptopumun jarjı da bugün iki de bir bitmeyecek, ücretsiz wireless internet hizmeti sunan alışveriş merkezlerinde popom uyuşup da taş kesilene kadar downloadın dibine vurabilecektim böylece..

biterken:
yazıların hepsini okudum ve edison, sen haksızsın ibne!
zamaninda time'a kapak olmus kisi.
(bkz: dahi) *
en güzel tanımlamayla: serbian god of lightning, sırp yıldırım tanrısı, deli-dahi. bilimi heresy olarak gören, bir kuruşluk değeri bile olmayan hayvanlarca bilinmemesi gayet normaldir, onur vericidir, hem kendi hem de bilim dünyası adına.***
(bkz: teslacı)
en basit anlatımla, uzaktan kumandanın mucidi.

adam "bana gerekli aletleri sağlayın, küçük bir voltaj ile dünyayı ikiye böleyim" demiştir, daha ne olsun.

bu sözü yüzünden sefalet içinde ölmüştür o da ayrı bir mesele.
kendisni red alert'daki tesla tower'larla tanıdığım mükemmel bilim adamı.

elektriğin babası sayılabilecek birisi. ötesi hatta.
doğruluğundan emin olmasam da; nobel'i reddettiği söylenir.*
10 Temmuz 1856 Hırvatistan doğumlu olan fizikçi, mucit, makine ve elektrik mühendisi...
öğrencisi olup ''happy birthday, professor'' demeyi çok isterdim, yarınki dersinde...
benim için yaşamı en büyük mucit ve bilimadanlarından biridir...
ulan edison yaktın adamı...
aslında çok daha fazla öğrencisi olmayı istediğim kişi var ama onların yeri burası değil...
mesela üniversitede 2-3 dersime girse yeterdi... 3' er krediden 9 kredi allah bereket versin daha ne isterim bir de referans mektubu yazardı hayırlı işler... *
bugün doğum günü olan, ünlü fizikçi, mucit, makina ve elektrik mühendisi. bir ampul buldum diye götü kalkan edison tarafından harcanmış büyük insan.
birimi de var bunun.
(bkz: tesla)*
bir hikaye şöyle anlatır,
budapeştede istediği ilgiyi göremeyen tesla kendisini anlayacak tek kişinin Thomas Alva Edison olduğunu düşünür ve bir tavsiye mektubu verir mektupta şunlar yazar "Dostum Edison; iki büyük adam tanıyorum ve biri sizsiniz. Diğeri ise bu genç adam!. Edisona çalışmalarından ve AC akım planından bahseder. Edison AC fikriyle fazla ilgilenmez. Edison ve Tesla nın benzer birçok özelliği vardır. Her ikisi de kısa uyku molaları ile günlerce aralıksız çalışabilmektedir. En büyük farkları ise; Tesla ilham ve imajinasyon yoluyla buluşlarını gerçekleştirmektedir, Edison ise deneme-yanılma yoluyla. Tesla, Edison tarafından kendisine verilen görevi birkaç ay içinde tamamlar. DC santralindeki sorunları çözmüştür. Edisonun kendisine söz verdiği ücreti talep ettiğinde, Edison şaşırmış bir şekilde tam bir Amerikalı gibi düşünmeye başladığında Amerikan şakalarından da anlayabileceğini söyler ve bir ücret ödemez. Tesla derhal istifa eder. Kısa süren birlikte çalışma dönemini, uzun süreli bir rekabet izleyecektir.
Goethenin Faust eserinden esinlenerek alternatif akımla ilgili sorununu çözer.

ve teslanın bana göre en etkileyici laflarından biri Her şey hareket ediyor, her şey dönüyor ve her yerde enerji var.
(bkz: iyi ki doğdun)
1856-1943 yılları arasında yaşamış, alternatif akım makinelerinin büyük bölümünün temelini oluşturan magnetik alanı bulan Sırp asıllı ABD'li elektrik mühendisi ve mucit.
tarihte kaybolan sözlük kadar ulu şahıs.
edison'un kazıkladığı şahıs'tır. onun emeklerini çalıp isim yapmıştır.
sırp asıllı aşmış bilim adamı.kapitalist güçler tarafından sefalet içinde, uyuşturucu bağımlısı olarak ölüme terkedilmiştir!
zamanında yaşasaydım bütün paramı geçin bütün hayatımı vereceğim eli öpülesi bize sayısız alet kazandırmış en büyük mucit. hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için -ki mutlaka yapmalısınız bunu- margaret cheney in yazdığı okan gündüz ün türkçe ye çevirdiği ''tesla anlaşılamamış dahi''kitabını mutlaka ama mutlaka okuyun.
hakettiği kadar değer görmeyen, kaliteli rock grubu.

içimde bir yerlerde, bencilce, bu grubu bilen az sayıda insanlardan biri olmayı sevdiğimi saklamayacağım evet.
yugoslav ve sırp paralarında resmi olan gelmiş geçmiş en büyük bilim adamlarından biri. hatta (bkz: dahi)
çok acaip bir mucit olup hayalindeki fikirler bugün kullandığımız bir çok buluş olan elektriği toprak yoluyla dağıtmayı düşünen ismi pek fazla alınmasada bir çok buluşun asıl mimarı olan edison ile çekişmeleriyle tanınan ilginç mucit.
muhteşem bir bilimadamı. ilk kez the prestige'i izlememle tanımış olmam ise büyük bir üzüntüdür içimde. sonrasında araştırınca hayranı olduğum, hakkında herşeyi öğrenmek için yanıp tutuştuğumdur.