bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  comand and conquer in 90 lı yıllara damgasını vurmuş bilgisayar oyunu. 2000 yılında red alert 2 de piyasaya sürülmüş, hatta ve hatta bunun üzerine yuri gibi yeni oyun ve yamalar eklenmiş olsa da, strateji oyunları arasında ilk gözağrım olan red alert in yerini tutamamıştır hiç biri.
  ilk olarak dos versiyonu olan oyun, cd de windows 95 için üretilmiş olup en fazla windows 98 e kadar çalışmaktadır. xp ler oyunu kabul etmemektedir (bu yüzden bilgisayara windows 98 i yeniden yüklemeyi düşünmüşümdür).
  oyunu kısaca anlatalım... senaryosu ilginç: bir bilim adamı zaman makinası icat eder ve bu araç aracılığıyla insanların hayatlarını karartan tarihi olayları değiştirme kararı alarak, 1923 almanya sına gider, genç hitler hapisaneden çıkarken onu karşılar ve yok eder. böylece ikinci dünya savaşını da ortadan kaldıracağını zannetmektedir. fakat hitler in yok olmasıyla olaylar yön değiştirir ve bu sefer büyük savaş sovyetler ve müttefikler arasında patlar. çünkü senaryoya göre, almanya savaş başlatıp her iki kutba saldırmayınca, zaten gerilen ilişkiler sonucu bu sefer savaş sovyetlerle müttefikleri arasında çıkmıştır.
  işte oyun bu savaşı size komuta ettiriyor. seçebileceğiniz iki taraf var: sovyetler (soviet) ve müttefikler (allied). her ikisinde de savaş 15 er tur sürüyor. sovyetler silahların gücü bakımından biraz daha üstün (bence).
  ayrıca her tur başında stüdyoda, animasyon olmayan ve gerçekten çok iyi çekilmiş demolar var. size komutan olarak hitap edip görevinizi anlatıyorlar. sovyetlerde bu işi biri bayan biri erkek kurmaylarıyla birlikte josef stalin yapıyor. müttefiklerdeyse iki general. demo çekimler çok başarılı. öyleki sovyetleri seçtiğinizde size görev veren stalin ve kurmayları rus aksanıyla ingilizce konuşuyor.
  ayrıca tur sonlarında da başarılı olup olmamana göre animasyon demolar var. mesela müttefikler de oyuna başladığınız ilk tur görevde başarısız olursanız, tur sonu demoda bir avrupa haritası gözüküyor. avrupa üzerine, sapında orak-çekiç amblemi olan bir bıçak saplanıyor. askerlerin yürüyüş sesleri, insan bağırışları arasında avrupa da parça parça oluşmaya başlayan kızıl renk tüm avrupa ya yayılıyor ve tüm avrupa nın üzerine cccp (sscb - sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği) harfleri yazılıyor.
  eğer müttefikleri seçer ve turların tümünü kazanırsanız, oyunun son demosunda yıkıntı altında kalmış ve sadece kafası dışarıdan gözüken stalin in gömülme işlemini tamamlıyorsunuz.
  müzikleri de çok iyidir.
  eğer ikinci dünya savaşı nı bir de sovyetler ile müttefikler arasında görmek isterseniz, sizin için eşi bulunmaz bir oyundur. ayrıca red alert 2 gibi aşırı fantastik ve aşırı bilim-kurgu değildir.
  5 ... suzergecer
 2. 2.
  yok böyle bi oyun... * *
  1 -1 ... fatal
 3. 3.
  cogu pc oyuncusunun oynadıgı ilk strateji oyunudur.sırf bu yuzden C&C hayranlarının sayısı artmıştır.
  ... eberk
 4. 4.
  zamanında tanya karakterine aşık olup, kavga ettiğimiz oyun.
  1 ... mta88
 5. 5.
  tamamen tank savaşına dayanan, alt yapı eksikligi oldugunu düşündügüm mario vâri bir oyundur. 500 tane tank bas gir, adam savunmayı hazırlayana kadar sulalesinin üzerinden geçiyorsun.
  -1 ... nietzsche
 6. 6.
  liseye hazırlanırken dershaneden kaçıp kaçıp multiplayer şeklinde inanılmaz bir şekilde saatlerce oynatan, bir hafta önce aş eren hamileler gibi gidip tekrar cd'sini alıp yüklediğim zamanının kusursuz oyunlarından birisi...
  1 ... beholderr
 7. 7.
  multiplayer modda mad tank insanı ağlatır. Bazen oyun o kadar uzun sürer ki, şuurunuzu kaybedersiniz. eve giderken yolda minik minik red alert askerleri görürsünüz.
  2 ... ofkeli kalabalik
 8. 8.
  bolum arasi videolarinda casus tanya'yi bir erkekle yatakta gordukten sonra oynamayi biraktigim oyun.
  7 ... radament
 9. 9.
  bölümler arası videolarının ve multiplayer oyunlarının süper olduğu oyundur kendisi. sonradan 2. si ve ek paketi çıkmıştır (bkz: yuris revenge)
  ... seyir
 10. 10.
  red alert tutkunu olup da windows xp kullanıcısı olanlar, internetten indirebilecekleri küçük bir yama sayesinde oyunu çalıştırabilirler.

  not: ilerleyen dakikalarda bu arkadaşlara küçük sürprizlerim olacaktır.
  ... milistr0ke