bugün

yanıtı genelde bulunamayan.
mutluluktan ödün vermemek için sorulmaması gereken.

gelecekte bekleyen ben var dünkü beni,
soru sormak dudaklarımda ağır
ve kör bıçak bile açabilir ağzımı
ne zaman susturmak istesem kendimi.
neden ; olmayacak bir hayalin peşinden koşmak için çabalamak için biz koşmayı seviyoruz. ve genel de hep boştu koştuklarımız boşunaydı. ve boşu boşuna neden aradık koşuşlar da ortada ama bu koşmaların.
bir nedeni oldu ve insanlar hiç olmadı, arar durduk cevapsız olarak dönmesi can sıkıcı bir durumdu bu yüzden insanlar da neden arama gereksinimi doğdu her olay da neden ve niçin demek'le oluverdi ve bu koca dünyada yapayalnız kaldık nedenlerimizle

merhaba bu entry yokluğuna gelsin meğer daha mutluymuş arayışlar olmadan sebepsiz sevmeler gibi ve fark ederim, bu aşkın senden arta kalanlarını yer içerim ne koca bir dünya ki sevmek nedenlerim oldum sevmek işte usulsuzca ve bu eylem niteliksizdir, ben kendimi mihraplar'da buldum nedenim sevmekti ve sen neden aramayı bıraktığın gün ben oldum şakaklarım'dan aşağı bak ben oralardayım ve bu yazılar kalır ve kalmalı bir yerler de anlam aramaya son vermeyi bırakıp entrim'e devam ederken, sen tekrar nedenim olsan diye sordum kulağımın arkasına vurulmuş bir şaplak beni sanki dürttü olmaz diye oluru mu var dedim kendime unutmayı denedim ve tekrar'dan neden aradım niye ben diye ve ardından gelen yazılara gömdüm kendimi soğut bir şekil de bir şeyler bıraktım ardımdan dehlizler yaktı beni yar diye söylüyorum ve ardından susmayı deniyorum. olmuyor sen nedensiz hayatımın tek nedeniydin hani diyor ya

mecnun: ismail abi naptın?
ismail abi: gitti işte. niye gitti ki? yani gitmeseydi nolurdu ki gitmese nolurdu?
mecnun: gitsin ya. ama böyle yürüsün gitsin ya. gitmeyince de olmuyor. geliyor yine olmuyor.
ismail abi: ama ben onu çok sevdim. ne güzel gözleri vardı ama dimi? kocaman gözleri vardı. ben daha ona seni seviyorum demeden sevdiğimi söylemeden gitti. anlamış mıdır benim acaba onu sevdiğimi o?

buradan anlamıştır be ismail abi anlayan da gider anlamayın da ben hep anlaşılmaz oldum anlatarak kendimi gülümsüyorum ve neden arıyorum kendimden varsın gitsin.
"beş en'den biri ve en can alıcısı olan (soru diyemiyorum) kendisi bir sorunsaldır. neden dediğiniz anda kafanızda daha karmaşık sorular zinciri oluşacaktır. size verilen bir cevaptan çok bir açıklama olacaktır. eğer kısa cevaplı bir açıklama alacağınızı düşünüyorsanız neden demekten çekinmeyin." düşünmüyorsanız hiç de sorup etrafınızı bulandırmayın .
Neden bugün 3. Yılımızı kutlayamıyoruz.
Neden komik olan bir şey kişiyi sürekli güldürmüyorken, üzücü olan şeyler sürekli üzüyor?

Neden mutluluk her geçen gün türk lirası gibi değer kaybederken, hüzün dolar gibi değer kazanıyor?
sürekli kullanımı zihin sağlığı için zararlı sözcük.

bazen olmaz, bazen işler yolunda gitmez. her hareketimiz sonrası sonsuz ihtimaller oluşur, ki buna diğer insanların seçtiği hareketleri de eklersek sonsuz x sonsuz gibi bir ihtimal? söz konusu.

Çok da şey yapmamak lazım o yüzden, üstünüzden o yükü atacak kadar çok çabalamak yeterli. Gerisi matematik.
tersten okunuşu da aynı olan sözcük.
bu düzen böyle?
Çünkü..
Çünkü, neden olmasin.
why, warum, perche.
Kaplumbağa deden. Hihihi..
(bkz: sebep)

kader.
Bir gece yolcuları şarkısı.

https://open.spotify.com/...si=nZkSGIk9Q2CyDv9liOe30A

"Dönecekmişsin gibi bekliyorum hâlâ seni,
Umutlarımı kırma.
-
Neden neden neden üzülüyorum,
Neden neden neden bu kalp unutmuyor?"
Bir olayın gerçekleşmesine bir durumun oluşmasına yol açan şey.

Tarifi değişken, anlam yükleyen.
medeniyetin temeli olan soru zarfıdır. her şey bir şüpheden gelen neden sorusuyla başladı ve insanlık şu anki halini aldı..

(bkz: nedensellik)
(bkz: analitik düşünce)
(bkz: felsefe)
(bkz: bilim)
(bkz: matematik)
(bkz: fizik)
ben aglarken gülüyorsun neden?
gözyaşımı silmiyorsun neden?

görsel