bugün

bir sey planlamadigimiz sekilde gerceklestiginde sorulan sorudur. neden? cevabi bulunamadiginda beynimizin bizi rahatlatmak icin bir cevap uydurmak gibi bir ozelligi var.bazen akli yitirme noktasina ulasiriz.
nedenden cok olani kabul edip yerine yeni bisey koymaya odaklanmaliyiz. ic sesimizi dinlememiz gereken anlardan biridir.
Sorulmasının Tanrının hos bakmadıgıdır bence.
yardım ettiğimiz milletler arkamızdan vuruyor?

(bkz: halepçe katliamı)
Neden?
Yok çaremiz.
Neden?
Boş sahnemiz.
Neden?
Hep sahteyiz.
Bir yargilama sorusu.

O yargilarinizi bi tarafiniza sokun.
Derin bir soru.

Açık yeşil renklerin arasından süzülen siyah ışık olabilir.

Hüzne sürüklendiğim bir salı sabahıydı. Buruşuk mavi bir gömlek üzerine siyah kravat ve lacivert bir yelek. Bundan daha hüzünlü ne olabilir? Minibüs beklerken yakılan eğri bir sigara ve dert ortağı bir zippo kokusu. Beklenilen ve boğacağını bildiğim bazı şeyleri formal olarak öğrenme zamanı gelmişti.

Cep telefonları da çok can yakmıştır hep. Ah şu text mesajları... birkaç mesaj okundu ve ne olup bittiği anlaşıldı. Zeki olmanın dezavantajı işte. Mutlu olmaya hakkı olmuyor insanın kafa çalışınca. Neyse, artık çekilmesi gereken bir fiş olduğunu fark ettim. Defalarca denenip de yapılamayan bir şeydi bu. şükür ki oldu. ne iyi oldu, ne kötü. Bu ikisinden de öteydi, doğruydu.

ve akılda kalan birkaç soru;

kim yanlış yapmıştı? Cevaplandı

Neyi yanlış yapmıştı? Cevaplandı.

Ne zaman yanlış yapmıştı? Cevaplandı.

Nerde yanlış yapmıştı? Cevaplandı.

nasıl yanlış yapmıştı? Cevaplandı.

cevaplar beni hep temize çıkarmıştı neyse ki.

ama son soru; neden?

Soğuk bir rüzgar esti. Haklı olmak mutlu olmaya yetmedi. Hep böyle oldu da, neden?

Mor mum ise erimek üzereydi. sönmeden son bir sigara daha yaktı yaşlı bir ruh. Neden böyleydi?

Nedenler anlaşıldığında, öldüğünü de anlıyorsun aslında.
Çünkü eşş... neyse.
Cevapsız bir soru cümlesinden ibarettir. Tekrarlandığında can yakar. Bir süre sonra kişinin bünyesini etkisiz hale getirir. Etkisiz cevaplar içerebilenleri de mevcuttur onlarda yanıtlanamayan yeni sorular doğurur. Dramatik bir soru cümlesidir neden. Ne yapsan elinde kalır. Beyninde milyonlarca kez yankılanır. Boş odada çığlık atan bir simülasyon yaratır. Acı veren bir klişedir neden. Yeterince sormayanlar defalarca sonucunun değişebileceğini düşünür durur. Oysa nafile bir çabadır.
Herkese sorgulamayı tavsiye ettim bugüne kadar ama yiğenim ile bugün konuştuktan sonra bu kelimeyi duyasım kalmadı artık.

+dayı bu ne?
-dolap canım.
+neden?
-???

Örnekleri her nesne ile çoğaltmak mümkün.
Neden yaptın bunu?
Niye giydin ki o yeşili?
Hep, giyse ne kadar yakışır dediğim gibi.
Ne gerek vardı bu kadar karşı konulamaz olmana?
Beni karşında sersefil çaresiz bırakmana,
Her şeyin tekrar alevlenmesine değdi mi?
Sık kullandığım bir kelime yalan yok çünkü bence herşeyin bir nedeni var.
https://anonimbirey.wordp...usu-uzerine-bir-inceleme/

"Dünyadaki en berbat soru bana kalırsa “neden” sorusudur. Tüm her şeyin değersizleştiği, soluklaştığı ve en önemli olayların basite indirgendiği bir karanlıktır. Bu karanlıktan çok az cevap çıkmaktadır. Çıkan cevapların önemi, insanın kendi bireysel tarihini ve toplumların tarihini değiştirmektedir."
bugünlerde aklımdaki tek soru kalıbı. "neden" sorusu aklıma geliyor. neden'den sonra başka bir kelime gelmiyor. neden lan neden.

neden?
görsel
Bazen delirene kadar kendinize bu soruyu sorarsınız, cevapsız ruh yontan bir soru..
vardır her zaman diyebileceğimiz her dilde karşılığı olan olay ve olgudur.
Bundan daha muazzam kelime olabilr mi arkadaş. Fizik için e=mc(kare) neyse benim icin bu odur.
Bir şeylerin nedenini oğrenmek için neden, neden kelimesini kullanırız ki. Neden böyle Bir şey yapıyorlar hiç anlamıyorum.
cevabını vereyim, bilmiyorum.
ömür törpüsü soru.
ing. Why
Alm. Warum
Keş. Djarum
bir sorudur.
Sebep.

(bkz: sebep)
Belki de varoluşun kelimesidir.
Veya en sevdiğim sade,yalın sahte olmayan kelimedir.

Neden?

En çokta kendime karşı kullanırım aslında. Hep bi yerimde neden der cevap ararım.
Başkasına neden diye sormadan kendime sorarım önce neden diye. Sonrasında karşımdakine.

Neden sevmedin ulan derim mesela ? Kendim sen seviyorsun cevabını verdikten sonra karşı tarafa sormak çok daha zor olur aslında.

Neden geldin ama aslında hiç yoktun derim.Gittin de haberim mi yok derim.
ingilizcesi why olan kelime.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar