bugün

evleniyorsun sonra anlasamiyorsun bosaniyorsun. kadin evlenmedigi surece omur boyu nafaka ödüyorsun.böyle sacmalikmi olur amk.acilen duzeltilmesi gereken konu.
millet bunun yüzünden evlenmiyor artık. ya boşanırsam diye düşünüp aman ne başıma bela alıcam bekar kalırım başım derde girmez diyor.
islama göre koca kadına bakmakla yükümlüdür, kadının böyle bir sorumluluğu yoktur. Bu sorumluluk boşanmadan sonrada devam eder.

Edit: @raduyev adlı kardeşimiz düzeltti. Islam dininde kadına ödenecek nafaka hamileliği süresince imiş. Daha sonra çocuk için nafaka alınabiliyormuş.

Nurettin Yıldız 'ın konu hakkinda yayınladığı fetva' da şöyle:
517) Boşanan kadının ve çocuğun nafaka almasının hükmü

Bismillah
Elhamdülillah, vessalatu vesselamu alâ Resûlillah
Boşanmış kadının nafakası kime ait olacak? Eğer kadın hamile ise hamile olduğu sürece hem onun hem de karnındaki çocuğun nafakası diye onu boşayan adam masraflarını karşılayacak. Evini tutacak ve kadının geçimini sağlayacak. Artık geçime kiraydı, elektrikti, su parasıydı dâhil. Doğum yaptığı zaman doğumla beraber kadının nafaka hakkı biter. Bu sefer çocuğun nafaka hakkı devam eder. Kadının yanında kaldığı zaman da o çocuk büyüyünceye kadar baba olan çocuğun bütün masraflarını karşılar. Bu masrafları karşılamada şüphesiz o bölgedeki yaşam tarzı dikkate alınır. Lüks bir semtte yaşıyorlardı ise oradaki bir çocuğun masrafı hesap edilir. Orta tabakalı bir yerde yaşıyorlardıysa oradaki bir çocuğun masrafı takdir edilir. Çocuk kız olsun-erkek olsun anne onu emzirdiği sürece ve anne olarak büyüttüğü sürece baba masrafları verir. Buna “nafaka” denir. Ama doğum yaptıktan sonra kadının nafaka hakkı biter. iddeti bittikten sonra kadına ait nafaka yine biter. Ama çocuğun masraflarını nafaka adıyla veya başka bir isimle baba karşılamak zorundadır.

Velhamdülillahi Rabb’il âlemîn

Kaynak: https://www.fetvameclisi....lmasinin-hukmu-86474.html
Feministlerin bu konudaki yorumlarını merak ediyordum. Ciddi ciddi bu paranın hakları olduğunu düşünüyorlar. Kimisi de keriz parası olarak görüyor. Bunlar fiziksel olarak erkeklerden güçlü olsa adam dövmenin de hakları olduklarını savunurlar. Yeryüzünde bunlar kadar ikiyüzlü bir topluluk görmedim.
yıl önemli değil ayrı insanlar birbirinden para pul alamaz.
dinen caiz değil haramdır.
nafaka haram paradır dinen caiz değildir.
Feminizmin geçim kaynağı.
Evli olunan yıl kadar ödenmesi daha adil olacak uygulama. 1 sene evli kalındıysa 1 sene 10 yıl evli kalındıysa 10 yıl. Tabi aldatma ya da şiddet varsa ömür boyu olsun donuna kadar alsınlar. Evet.
görsel
Eski karının yeni fantezilerinin finansmanı.
yıl olmuş 2019, hala bir düzenleme getirilmemiş, türk medeni kanundaki ucube.

hayır, kadına sorsan eşitlik, hak, hukuktan veryansın ederler. tamam ok. hatta birçok konuda haklıdırlar da ama bu nafaka olayında gram haklılıkları yoktur. nafaka ödemek, evliliği bitirmenin cezası olarak erkeğe ödetilmesinden başka bir şey değildir. zira evlilik bir mağduriyet değil ise evliliği sonlandırmak da bir mağduriyet olmamalıdır.
Ortada çocuk yoksa verilmesinin bir anlamı olmayandır. 1 2 ayda boşananlara bile nafaka bağlanıyor. Saçmalık resmen.
1 haftada boşansan gene bağlanıyor. hemde ömür boyu. artı mahkmede birde tazminat derse malının yarısnsı alır.
Hakkındaki kanunlar üzerine şikâyetlerin azımsanmayacak derecede ayyuka çıktığını görmekteyiz.
Pek tabii olarak kadınların hakkı korunacakken erkekleri içinden çıkılmaz vaziyetlere, hatta intihar vakalarına kadar sürüklemektedir. ekonomik şartların maalesef iyileşmemesi, hatta onu geçtik belli bir seyirden ziyade kötü diyebileceğimiz vaziyetleri bile aratır olması da cabasıdır.
istisnaları hariç, kendi evladının diyelim ihtiyacını kim karşılamak istemez ki! Ödeyemeyince de hapis; e şimdi nasıl ödeyecektir, bunun tedbiri bu mudur?
Haberlerde, Sosyal medyada yalan olmadığı gayet açık olan bu türlü çokça vakaya rastlanıyor olması üzücüdür.

Kadına şiddeti sonlandırmak için alınan tedbirler erkeğe şiddete dönüşüyorsa daha ne denilebilir ki?

Bu kanunlar vesair kanunların maddeleri üzerinde harcadığınız vakitleri aile müessesesinin maddi manevi refahı için ne yapabiliriz diye harcasaydınız, ayrıca bu kanunların insanları teferruatlarda boğan hükümlerine sahip olmamız gerekmezdi.

Kanunlar, insanların belli bir düzen içinde yaşaması için vardır; toplumda huzursuzluk çıkartmak için değil.

Ne söylesen boş; insanı öldürdük, hayvanları tabii ortamından kopartıp zincirlemeyi de merhamet diye kabul ediyoruz. Geçmiş olsun hepimize...
Devletin erkekleri kadınlara köle yapma operasyonudur.

Cumhuriyet yıkıldıktan sonra demokrasi denen belanın başımıza sardığı pisliklerden sadece biri.

Pek yakında bu köleleştirme yöntemini haksız gelir elde etmek için kullanan kadınların tamamı bedel ödeyecek.
nafaka diye yazılan madafaka diye okunan bankamatik kartı.
çoğu avukatın geçim kaynağı.

(bkz: feyza altun)
boşanan kadınların müptelası olduğu, arzuladığı, bunun için evlendiklerini düşündüğümüz ödenektir.

nafaka kişinin kısa yoldan tahtalı köyü boylamasına neden olmaktadır kısaca.
Nafaka, adındaki sübliminal mesajdan da anlaşılacağı gibi kadınların erkekleri yasalar aracılığıyla sikmesine verilen isim. Faka?
Bir dönem sonra erkeklerin evliliğe yanaşmamalarının ana sebebi olacak, amiyane tabirle kadının emekli maaşı.
Bilmeyen arkadaşları yeşillendireyim, evlilik sözleşmesine boşanma durumunda erkek nafaka ödemez yazılamıyor.

Medeni kanun kişilerin anlaşmalarından üstünmüş falan falan filan.

Hani sözleşmeyle nafakadan yırtmaya çalışacak toy arkadaşlara ithafen yazdım. Bir geçerliliği yok. Evlilik hukukunu öğrendik nafaka derdinden a.kü. Saygılar.
2 ay önce hatun ile bir sürtüşmeden sonra ayrılık kararı aldık..

3000 bin tl maaş o alıyor. 9000 tl ben..

ilk defa düzgünce oturup şartları konuşalım dedik..

Hanımın şartları.

1. 2 çocuğunda velayetini alırım dedi..

2. Maddi manevi hiç bir şey istemiyorum.

3. Çocukların ile ilgilen sen bir gidersin 2 sene sonra gelirsin yapma.

4. Nafaka istemiyorum..

5. Evide istemiyorum . ben aileme yakın bir ev tutup yeni bir hayata başlarım..

6. Okul taksidini sen ödersen sevinirim ben ödiyemem..

Vsvsvs. Helal olsun.

Şaka değil. Sonuçta bunun sırf para için peşinden koşmak rezilliktir net..

Evlenmeden önce aslında evlilik sözleşmwsi bu konuyu net olarak halleder...
Yukarıdaki arkadaş gibi kendini bilen bir bireyle evlenenin böyle derdi olmaz. Zaten ya hiç ayrılmazsın ya da zaten araya düşmanlık girmeden her iki tarafın zarar görmeyeceği şekilde biter ha seninle paran için evlenmiş kadını tanıyamadıysan kerizliğinin suçunu kanunlara yükleme..
evlilik süresi boyunca, kadının çalışmasına müsaade etmeyen, kadının kendi ayakları üstünde durmasına izin vermeyen, onun kariyerini engelleyen erkeklerin ödemesi gereken;

karısına her türlü kariyer imkanını sunan ancak kadının kendi rızası ile çalışmaması ya da çalışıp kariyer yapmasına engel olmayan erkeğin ise ödememesi gereken saçmalık.

not: ortada çocuk var ise, rüştünü ispat edene kadar ( tam ehliyetli olana kadar), iki tarafın masrafları müşterek karşılaması gerekir. çocuk için ödenen nafaka konu dışıdır.

not2: sırf nafakası kesilmesin diye tekrar evlenmeyen, milletle düşüp kalkan tonla kadın türedi. erkeklerin büyük bölümü, süresi nafaka yüzünden evlilikten uzak duruyor. ama bunun en büyük suçlusu türk medyası ve şeyma subaşı gibi kadınlardır.
Devlet diyor ki

1- olm Aklınız varsa evlenmeyin.

2- lan madem bi bok yediniz bari boşanmayın.

3- senin ben aklını sikeyim. Kendin kaşındın amk salağı.
güncel Önemli Başlıklar