bugün

* Müzikle ilgili. Müzik eşliğinde sergilenen film veya tiyatro oyunu. *
turkiyede pek olmayan, ama izlenildigi taktirde buyuk bir haz veren muzikli tiyatrodur.
sarkilarla konusmak.
müzikalin merkezi broadway ve west end olarak kabul edilir. bunun nedeni en yüksek bütçeli yapımların, en konuşulan oyuncu transferlerinin oralarda gerçekleşmesi ve uzun yıllara dayanan bir gelenekten geliyor olmaları. bu geleneği yıkan çeşitli yaklaşımlar da yok değil elbette; başta broadway'in alternatifi olan off-broadway ve west end'in alternatifi olan fringe sayılabilir. new york ve londra hariç dünyanın başlıca müzikal merkezleri ise; los angeles, chicago, viyana, paris, berlin, toronto ve melbourne. west end'de en uzun süredir sahnelenen müzikal olan cats'in yanısıra agatha christie'nin cinayet romanının uyarlaması the mousetrap sayılabilir. broadway'den ise my fair lady, oklahama!, angel street ve mister roberts gibi klasikler sayılabilir. the fantasticks'in hikayesi ise oldukça ilginç; broadway dışı tiyatrolarda sahnelendiğinde öyle büyük ilgi görmüş ki 2007'ye kadar 17200 kez sahnelenmiş. böylece off-broadway'in broadway karşısında kazandığı güç ispatlanarak bağımsız, çağdaş yapımlar da bir mecra bulmuş. kısa süre sonra broadway'in klasik müzikal tabuları kırılmaya başlamış. ilk olarak off-broadway'de sahnelenen stomp, sonrasında west end ve broadway'de de izleyiciyle buluşmuş.
en bi gerizekalı sanat dalı.
olmazsa olmazı gaylerdir. muhakkak vardır her müzikalde.
4 sene icra ettiğim ve 6 ay önce bıraktığım, avrupa'nın her bir tarafında büyük kitlelerce izlenen ve ilgi duyulan fakat ülkemizde yeni yeni yüksek kesimlerce ilgi çekmeye başlayan sanat dalı.
sırasıyla oynadığım müzikaller ;
(bkz: elisabeth) *
(bkz: tanz der vampire)
(bkz: tarzan)
(bkz: chicago)
(bkz: ariel)
(bkz: beauty and the beast)
(bkz: lion king)
(bkz: dr jekyll and mr hyde)
(bkz: anastasia)
(bkz: aladdin)
(bkz: joseph)
müziksel* müzik filmi* . klasik müzikle yapılınca adı opera oluyor, tadından yenmiyor bu hede.

(bkz: notre dame de paris)
(bkz: across the universe)
(bkz: les miserables)
(bkz: Hisseli Harikalar Kumpanyası)
Hastası olduğum tür.

Ama ben de ölmeden jesus christ superstar'ı canlı izlemezsem benim de adım ......... Değil arkadaş!

Yapıcam dersem yaparım. Yapıcam!