1. 1.
  viktor hugo'nun bir romanı.
  3 -3 ... zall
 2. 2.
  orjinal adı "les miserables" olan,şahane bi konuya ve anlatıma sahip,insana çok şey öğreten güzel kitap.
  2 -1 ... elendil
 3. 3.
  viktor hugonun eski kürek mahkumu Jean Valjean ile acımasız komiser javert in kıyasıya mücadelesini anlattığı aynı zamanda tarihi bir kitap niteliği taşıyan, fransız toplum yapısından fransız devriminin sebebleri ve sonuçlarına kadar bir çok tarihi olguyada projektör tutan en sevdiğim kitaplar listesinin tartışmasız başında gelen mükemmel eser...
  1 ... msd
 4. 4.
  hemen hemen her okuyanı aglatma yetisine sahip üstün yazınsal yapıt.
  3 ... karpuzkabugu
 5. 5.
  (bkz: sefiller)
  1 ... laz pacino
 6. 6.
  sefiller,fransız edbıyatının oldugu kadar dünya edbiyatınında en önemlı romanlarından biridir.victor hugo'nunbu eseri türkçeye ilk kez 1862'de mağdurın hikayesi adıyla çevrilmiştir.ikinci çeviri şemsettin sami tarafından sefiller adıyla yapılmıştır. ayrıca sefiller romanı bir çok kez filme alınmıştır.
  1 ... insensible
 7. 7.
  kürek mahkumu jean valjean'ın konuk olduğu evden çaldığı şamdanları, piskoposun "diğer şamdanı niye almadınız?" diye iade ettiği andan itibaren melodrama dönüşen roman. kurnaz thenardiye ailesinin, fantine'nin kızı cosette'i aldıkları onca paraya rağmen kızlarından ayırarak kilerde büyütmesi, jean valjean'ın manevi kızı için gösterdiği fedakarlıklar... hepsi okuyucuyu ağlatma çabasından ibaret. waterloo savaşının anlatıldığı kısımlar, fransız devriminin gelişimi türk okuyucusuna sıkıcı geldiğinden çoğu çevirilerde buralar atlanmış, bilhassa kitap, ilkokul çocuklarının yaz tatillerinde okuyabileceği çapa indirilmiştir.
  1 ... zinani
 8. 8.
  sinema uyarlamasında jean valjeanrolünde gerard depardieu; javert rolünde john malkovich vardı.
  1 ... zinani
 9. 9.
  edebiyat tarihinin en mükemmel kitaplarından biri.. ya da belki de en iyisi de olabilir kimbilir?! soluksuz okunası, arşivlenesi, hergün tozları alınası süper kitap.. romantizm akımıylan yazılmış..
  2 ... lyla
 10. 10.
  zaman kaybından öte bir şey olmayan kitaptır.kitabı okumayanlara hiç okumamaları,okuyarak geçirecekleri zamanı sözlükte geçirmeleri halinde edebi olarak daha çok şey kazanırlardır.*
  1 -9 ... gazoz_kapagi