1. 1.
  gethsemane gibi bir parçayı bana hediye etmiş müthiş film.
  1 ... disco inferno
 2. 2.
  andrew lloyd weber ve tim rice imzalı bir rock opera. özellikle ian gillan versiyonu (bkz: deep purple) defalarca dinlenebilir.
  1 ... magictouch
 3. 3.
  çok çok fazla versiyonu olan bir müzikaldır. ian gillan'ın söylediği ise, tabii ki, en iyisidir. filmi biraz tırttı diye hatırlıyorum.
  ... garulf
 4. 4.
  müzikal ve objektif açıdan tam anlamıyla dört dörtlük muhteşem bir rock opera.
  "gethsemane" ve "this jesus must die" yle alır götürür...
  judas sempatizanlığı aşılıyor sanki...
  en sevdiğim kısmı:(this jesus must die in sonu)

  "caiaphas:
  fools, you have no perception!
  the stakes we are gambling are frighteningly high!
  we must crush him completely,
  so like john before him, this jesus must die!
  for the sake of the nation, this jesus must die!

  all: (inside)
  must die, must die, this jesus must die...

  caiaphas:
  so like john before him, this jesus must die!

  all: (inside)
  must die, must die, this jesus must, jesus must, jesus must die!"

  tüyler ürperticidir...muhteşemdir...ilahidir...
  ... sanitarium
 5. 5.
  heaven on their minds ki daha bir harikadır. superstar ve getsemane de iyidir. her ne kadar gereğinden fazla absürt öğeler kullanılsa da defalarca izlenilesi şeydir.
  1 ... puandorg
 6. 6.
  everything's alright gibi harika bi şarkıyı da bize kazandırmış rock müzikal. hele Yvonne Elliman ın "close your eyesssss.. close your eyessss.." deyişi vardır ki o an o kadın yanınızda olsa tüm şefkatiyle sizi saracak gibi gelir. öyle de huşu içinde kadife gibi bir ses.
  ... what if
 7. 7.
  ian gillan ın isa rolünde ilahlaştığı tüm zamanların en çok satan eserlerinden birindir. isa nın son 3 gününü anlatır yamulmuyorsam.
  ... selfless
 8. 8.
  bu akşam odtü'lüler tarafından oynanacak operadır.
  ... david addison
 9. 8.
  Müzikal sahnelenmeden önce 1970'de albüm olarak çıkmıştır. 1971 başlarında listelere giren ilk albümde isa'yı Ian Gillen, Judas'ı Murray Head, Kral Herod'u Michael D'Abo, Mecdelli Meryem'i Yvone Elliman tarafından seslendirilmiştir.

  1971 ilkbaharında Broadway müzikali için henüz provalar devam etmekteyken, New York eyaletinde bir lise müsameresinde (spring musical-Southold Lisesi) bu rock operanın sahnelenmesi tepki çekmiş ve telif hakları yasası uyarınca dava açılarak gösterimi durdurulmuştur. Ekim 1971'de Broadway'de galası yapılan müzikal, 1971 Noel'inde Litvanya'da, bir hafta sonra da Macaristan'da sahnelenmiştir. Litvanya performansını gerçekleştirenler, KGB tarafından soruşturmaya tabi tutulmuşlardır. 1972 başlarında ise Londra'da sahnelenmeye başlamıştır.
  ... vicious blue
 10. 9.
  kanımca en başarılı versiyonu 1996 London Cast olan bir rock opera müzikali. bir andrew lloyd webber şaheseri. 1996 versiyonu neden mi en iyisi? (bkz: steve balsamo)
  ... uludaggozluk