1. 1.
  1918 yılında Nusaybin'in Zivin köyünde doğdu. ilkokulu Mardin, orta ve liseyi Adana'da okudu. Öğencilik yıllarının yaz aylarında Suriye'ye giderek Türkiye'den kaçan Kürtçülerle tanıştı. Bunlar Kamuran Bedirhan, Osman Sabri, Haco ve Emini Ahmet'di.Beş arkadaşıyla Kürdistan'ı Kurtarma Cemiyeti'ni kurar.ilk gözaltı öğrencilik yıllarında Dersim isyanı sırasında olur. Mustafa Kemal'in annesi Zübeyde Hanım'a sövdüğü için 45 gün gözaltında kalır.Anter Ağa'nın oğlu olduğu için Mustafa Kemal tarafından affedilir.1941 yılında istanbula gider. istanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirir ama avukatlık ve savcılık yapmaz.1959'da 49'lar ve 1970'lerde Devrimci Doğu Kültür Ocakları ve 12 Eylül döneminde de Kürtçülük propagandası yapmaktan tutuklanır. ilk defa 1934'te tutuklanan Anter, toplam 10 yıl hapis yatar.Evli ve üç çocuk babasıdır.1971'de kapatılan TiP'in yöneticileri arasında yer alan Anter; PKK çizgisindeki Özgür Gündem ve Yeni Ülke gazetelerinde köşe yazarlığı yaparken, Diyarbakır'da silahlı bir saldırı sonucu 20 Eylül 1992 tarihinde öldürüldü.Eserleri:Hatıralarım I-II, Kımıl, Vakainame, Brinareş (Kara Yara)

  http://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=241
  14 -4 ... ozgun
 2. 2.
  saçlarındaki aklar tel tel...
  rüzgar bemal şarkısını söylüyor senin için...
  bu dünyaya gelişin farklıydı, duruşun farklı...
  gidişin de öyle mi olmalıydı bemal...
  13 -20 ... vend avesta
 3. 3.
  (bkz: ddkd)
  4 ... mr ben
 4. 4.
  faili meçhul cinayete kurban gitmiş, kürt kökenli aydın kişi. lakabı ape musadır. *

  edit: faili meçhul değil, faili belli cinayetmiş.

  http://www.milliyet.com.t...5/02/04/son/sontur24.html
  12 -12 ... istanbul icin efkar vakti
 5. 5.
  74 yaşında faili belli cinayete kurban giden kürt düşünür. kürt sorununda barışçıl çözüm için adadığı yaşamı 20 eylül 1992 yılında diyarbakırın arka sokaklarında son bulan kürt aydını.

  cinayet ayrıntıları için abdulkadir aygan ın itirafları
  12 -7 ... sekizgen
 6. 6.
  türkiye'nin 55 yıllık girdisinin, çıktısının, yeminli bir canlı şahidiyim. sadece şahidi mi?.. değil ! sanığıyım. mahkümuyum.. sözlerinin sahibi. *
  9 -3 ... istanbul icin efkar vakti
 7. 7.
  aihm'in gün itibarıyla türkiye'nin, kişilik haklarını ve kendisini yeteri kadar korumaması ,ayrıca cinayeti iyi araştırmaması nedeniyle üç çocuğuna 25 bin avro manevi tazminat, 3500 avro da mahkeme tazminatı ödemesini hükmettiği şahıs.
  3 ... terzioglu
 8. 8.
  (bkz: ape musa) adıyla anılan kürt gazeteci yazar.
  6 ... asmevejiya
 9. 9.
  nusaybin'in akarsu köyünde olan mezar taşında dogum ve ölüm tarihi olarak 1920-.... yazmaktadir. ayrıca suikasta kurban gittiği zaman akarsu (istilin) köyünün boşaltılması gündemdeyken bütün köy halkı buna karşı aşırı tepki gösterek köyün yok olmasını önlemiştir. bu sayede de musa anter bu köyde gömülmüştür.
  2 -2 ... bin teselli kar etmez
 10. 10.
  aradan onca yıl geçmesine rağmen ölümünü düşündükçe yüreğimi burkan, yapanlara ana avrat düz gitmeme neden olan, kır saçlı, kürt aydını.
  6 -9 ... istanbul icin efkar vakti