media asia şirketi tarafından dağıtımı yapılıp imal edilmiş, holivud çevirimi* kendisinden kat be kat aşağı olan 3 filmlik seri. kendisini sessizce izletir, çok zıplamaz. sesler ve karakterler çok uygundur ve öyle bir dandik son barındırmaz. daha makuldur. yeni versiyonu biraz "for dummies" enstanteneli olmuş gibi.

iyidir, izleyin.
the departed'den sonra seyredince scorsese filminin anahtar sahnelerini art arda izler gibi olursunuz. sanki scorsese bunları alıp araları doldurarak filme destansı bir hava vermiştir (tutmuş mudur? orası ayrı). http://www.imdb.com/title/tt0338564

sonu itibariyle halefinden farklıdır.
--spoiler--
sekiz cehennem arasında en kötüsü sürekli olandır.
--spoiler--

2 devam filmi daha vardır.

http://www.imdb.com/title/tt0369060
http://www.imdb.com/title/tt0374339
konu olarak the departed'ın aynısı olsa da, orada yapıldığı gibi sonu haldır huldur bitirilmemiştir. ama yine de, bu filmde bir jack nicholson yoktur, bu nokta da benim için the departed'ı daha enfes kılmıştır.
2002 yılı hong kong filmi. ülkemizde içişleri veya karanlık işler olarakta televizyonda gösterildi.

Film mafyanın polis içine, polisinde mafya içine yerleştirdiği, köstebeklerin birbirleri ile mücadelisini ve içinde bulundukları psikolojiyi de çok iyi anlatıyor.

2006 yılında martin scorses filmi köstebek * ismiyle tekrar çekti.
bu akşam saat 20:00 de kanaltürk tarafından tekrar yayınlanacak film.
wai-keung lau ve alan mak tarafından yönetilen 2002 hong kong yapımı polisiye filmi. remake'i olan the departed'ın karakter gelişimi ve anlatımı bu filmden daha iyi olsa da her iki tarafında köstebeklerini canlandıran tony leung chiu wai* ve andy lau*'nun başarılı oyunculukları dramı daha iyi yansıtmıştır.
kült bir filmdir..
köstebek filminden daha iyidir.
2. si ce 3. sü de çekilmiştir..
muhakkak izlenilmelidir.
departed için scorsese'e ilham kaynağı olmasından senaryosunun ne kadar iyi olduğunu zaten anlıyoruz. ama departed'ın asil hali olmasına rağmen departed'dan daha iyi değildir. bu filmin mükemmel senaryosunu alıp kurgudaki boşlukları doldurup, o hollywood havasını filme yansıtıp, çok da başarılı oyuncuları oynatıp departed'ı yapmış martin abimiz. bu gibi artılardan dolayı benim için departed bi adım öndedir. ama emeğe saygı bu filmin yeri de başkadır.
polisiye gibi fazlasıyla eskitilmiş, klişeleşmiş bir tür için oldukça orijinal ve taze bir senaryoya sahip kült film. en büyük eksisi ise melodrama dozunun fazla kaçırılmış olması.

hollywood versiyonu olan the departed ise, bence birçok yönden orijinalinden daha üstün bir yapım.
2002 hong kong yapımı 101 dakikalık suç/dram/gizem filmi, infernal affairs olarak bilinir. 8.1 imdb puanına ve 23 ödüle sahip filmin, 2006 yılında hollywood versiyonu olan the departed çekilmiştir. bana göre orjinali daha iyidir, ama buna rağmen the departed oscarda depar atarken, bu şahane film gölgede kalmıştır.. görsel
the departed in orijini olmasına rağmen maalesef the departed kadar leziz değildir. yinede orijin olduğu için yılda bir kez izlenmesi farzdır. hatta ikinci üçüncü filmleri bile izlenebilir.