Şaka Maka yine güzel geçirdiler. Neyse ki bir defaya mahsusmuş. Seneye kesin yarıya düşer.
Çare market arabası... Yokuş aşağı saldın mı serin serin gidersin de yokuş yukarı sıkıntı biraz.
Bu ülkede vergiler bir defaya mahsus diye sokulur sonra devamlı olarak ömür boyu ödersin puhaha.
ohhhhhh.
1 defaya mahsus 2 misli sokmuşlar, soktukları yer genişleyeceği için ocak 2024'te de bir defaya mahsus 3 misli sokarlar...

işte türküye Yüzyılı...
görsel

valla çok güldüm allahım affetsin. memur ve kamu personelinin maaş artışı gene araç sahiplerinden sövüşlendi. yaparsa akp yapar diye boşuna demiyorlar yıllardır. ben arabanın vergisini tek seferde ödemiştim şimdi 3. defa vergi ödeyecem ne mutlu bizlere.
Zaten ebesinin örekesi kadardı şimdi ebesinin ve bebesininki kadar oldu. Cidden vergilerimi takip edemeyecek hale geldim.
(bkz: durmak yok vazelinsiz geçirmeye devam)
(bkz: temmuz 2023 emeklilik zammı)......
Eğer bu vergi, depremzedeler için kullanılacaksa normal karşıladığım bir durum olur, gerçekten maddi, manevi herşeye ihtiyacımız var yaralarımızın sarılması için, galiba sadece bu seneye özel bir vergiymiş, sebebi ise yaşanan deprem felaketiymiş galiba, daha fazla bile olmalıydı bence, sonuçta şuan araç sahipleri ortadirek ve üst sınıf ben gayet mantıklı buldum.
Deprem için yurt içi ve dışı dünyanın parası aktı. Ayrıca geçici olarak konulan vergiler hep kalıcı hale gelip unutuldu.
Bunlar hep bir defaya mahsus diye gelir. Seneye de "Gabar'daki petrol çıkana kadar" diye alıştırıp sürekli hale getirirler. Neyse ki ekonomimiz çok iyi. Yoksa ödeyemezdim.
bu arada aracın çıplak fiyatının ,tüm vergi ve sigorta ,masraflar falan bayi satış fiyatının tutarının 4/1'i falan olması yakındır yada öyle galiba.

tamamen haraca bağladılar her şeyi..

araç fabrika çıkışı;500.000 lira...
bayi satış fiyatı; 2 milyon lira...
olsun , 13 milyon mülteciye bakıyoruz .
çok hayır duası alıyoruz . " aptallığıyla
övünen bir kabilenin kısa tarihi " .
Tarih bizi vergi ödeyen çılgın Türkler diye yazacak.
Para nereye gitmiyorki, bu seferde 2 defa ödeyelim ne olacak sanki, yeterki devletimiz var olsun, vatan para ile ölçülemez, heleki bu memleket için canından olmuş şehitlerimiz varken, paranın esamesi bile okunamaz, onlarında ruhları şad olsun.
1 defa diye başlayan bir sürü vergi var ki ötv bunların en acımasız olanı. Geçmiş olsun yine öpüldük...
Hüloğğğğğ hadeyin bunu da akape bayrakları ile kutlayın ak şakşaklar.Sizde zerre akıl yok.
sikin bizi;

https://twitter.com/lmust...tatus/1260720641965273095
Totalde milletin ödediği vergi bazen tek bir kişinin vergi affına esit oluyor!

Sikmeyelim şimdi birbirmizi vatan millet deprem edebiyatı yapıp.

Siz benzer vergileri yerel seçim ertesinde görün.
(bkz: helak sürecinin devam etmesi)
Millet iradesi . Kabul ediceenis. (bkz: Şevki yılmaz)
adam gibi tüketici hakları, sivil toplum kuruluşlarımız olsa bu vergilendirmeler yapılamaz.
vergilendirme yasal bir yükümlülük ama bu vergilendirme adil olmalı.

bundan 2129 sene önce doğmuş Marcus Tullius cicero "Milli bütçe dengelenmelidir. Kamu borcu azaltılmalı, yetkililerin kibirliliği hafifletilmeli ve kontrol edilmeli. Yabancı hükümetlere yapılan ödemeler azaltılmalı. Eğer milletin iflas etmesi istenmiyorsa artık kamu yardımıyla geçinmek yerine yeniden çalışmayı öğrenmeli" der.

Bir ülkenin kendini vergilendirerek zenginleşmeye çalışması bir adamın bir kovanın içinde durup kendisini kovanın sapından tutarak yukarı kaldırmaya çalışması gibi imkansız bir durumdur. – Winston Churchill (1903)

yapılan zamları, astronomik fiyat artışlarını depremle açıklayan insanları gördükçe...
neyse, yaşadığımız kriz bir ekonomik kriz değildir.

fazla teknik konulara girmeden örneklemek gerekirse; aylık 40 bin lira kazanıyorsunuz. evinizde yemek yiyeceksiniz alo diyor sipariş verip yemek söylüyorsunuz.
giysi eşya vb yıkanması için alo diyor kuru temizleme ve temizlik hizmetleri istiyorsunuz.
evinize eşya alırken enerji tasarrufu olan klima buzdolabı vb eşyalar almıyorsunuz.
evde olsanız da olmasanız klimalar ışıklar açık.
bonyo duş alma ihtiyacınızı sauna hamam havuzlara gidiyorsunuz.
arabanız yok işe toplu taşıma veya servis ile değil taksi çağırıp gidiyorsunuz.
giyim eşyanızı beğeni, ihtiyaç kapsamında değil de sadece trend olanları tercih ediyorsunuz.
giymediğiniz onlarca ayakkabı var.
her ay 10-15 bin lira kira vereceğime ev alayım düşünmüyorsunuz.
aldığınız 40 bin lira maaş ile geleceği düşünüp hastalık çalışamama kaza bela parası, evlilik ve sorumluluk alacağınızı düşünüp bir birikim yapmıyorsunuz.
tüm uyarılara kulak tıkıyorsunuz.

gerçekleşecek olan durum yaşanıyor. sonunda yaşamınızı kurmak için anne baba akrabaya el açmak, başkalarından borç istemek yardım istemek zorunda kalıyorsunuz.

yaşadığımız durum bu.
deprem vergileri toplandı, ne yapıldı?
Özel iletişim Vergisi tahsilat tutarlarına ilişkin 2004-2005 yıllarına ait veriler Gelir idaresi Başkanlığı’ndan, 2000-2003 ve 2006-2020 verileri Hazine ve Maliye Bakanlığı Bütçe Büyüklükleri ve Bütçe Gerçekleşmeleri sayfasından, 2021-2022 vergi tutarları Hazine ve Maliye Bakanlığı Aralık 2022 bülteninde olan verilere göre; Özel iletişim Vergisi, 1999’un kasım ayında getirildi. 2000-2022 yılları arasında tahsil edilen toplam özel iletişim vergisi miktarının ise 88 milyar 298 milyon TL olduğu görülüyor. ilgili yılların TCMB’den alınan ortalama dolar kuru ile hesaplama yapıldığında, 22 yıl içinde toplanan Özel iletişim Vergisi tutarı 38,4 milyar dolara denk geliyor.
Kaynak: Hazine Maliye Bakanlığı - Aylık Büyçe Bülteni (Aralık 2022), Hazine Maliye Bakanlığı- Bütçe Gelirleri (2000-2003 ve 2006-2020), Gelir idaresi Başkanlığı- KONSOLiDE BÜTÇE GELiRLERi (2004-2005 )

kamu kaynakları ve hazinenin hesapsız plansız gereksiz zamansız harcamaları/yatırımları yanında deprem bölgesinde imar iskan politikaları açısından denetimsizlikler ve siyasi çıkar uğruna göz yumulan yanlış zemin yanlış yapılaşma ve sonra aflarla imar iskan izini verilen tapu dağıtılan bir sistemde hiçbir tedbir hiçbir kanun soruna çare bulamaz. üstelik ortaya çıkacak mali külfeti dünya da karşılayacak hiçbir devletin de gücü yok. bu halk ile ve halkın onayladığı bu sistemle imkansız.
bugün akp yarın chp veya başkası, bugün ali yarın veli kim olursa olsun bu sistemin günahı idarecilerde değil bunu talep eden onaylayan ortaya çıkaran halk bunun sorumlusu.
iktisadın temel kuralıdır.
kalite, arz-talep dengesinin yansımasıdır.
Tamda elden düşme Bi hurda alim diyordum vazgeçtim.
Arabaya stepne koyamazken gelen süprizli partili MTV’dir.
Bu şatafatlı hayatı biz seçtik.