1. 1.
  insanda kazanma hirsi yaratan,saatler ilerledikce tadindan yenmeyen oyun.
  5 ... looser
 2. 2.
  kendi egosunu tatmin edemeyen arkadaşlarınızla oynadığınızda,oyunun kartonu üzerinde birbirinize girmenizin muhtemel olduğu,neşeli şen şakrak kişilerle oynandı mı tadindan yinmeyen,saatlerin nasıl harcandığını anlamayı da unutturan,güzel mi güzel,vazgeçilemeyen bir oyun..
  6 ... faidelibilgi
 3. 3.
  ismini garipsediğim oyun.mono tek demek poly çoklu demek.*
  10 -1 ... erdem andac
 4. 4.
  dünya çapında 500 milyon kullanıcı olduğu sanılan oyun. ortaya çıkış şekli; 1933 yılında, Charles b. Darrow isimli emlakçı, ailesi ile oyun oynamak için ilk monopoly'i yaptı. zamanla komşularından da ilgi gören bu oyun, tüm şehre yayıldı. sonra bu oyun bir oyuncak firması tarafından keşfedildi ve seri üretme geçildi.
  5 ... asiti kaçmış kola
 5. 5.
  bir katkı olarak;

  ingilizce "tekel", "inhisar" manasındaki sözcük. kökeni ise eski yunancadır efendim. translitere (başka alfabeyle yazmak) ederek yazılırsa monopolion kelimesinden gelmedir. monopolion incelendiğinde mon + polein birleşimini görürüz. polein satmak, satış yapmak manasındadır, mon ise bildiğimiz mono, tek yani. kısaca tek kişinin ve/veya kurumun yaptığı satıştır. daha sonra bu kelime latince'ye (monopolium olmuş) zıplamış oradan da doğrudan inglizceye giriş yapmıştır. bugün kullanılan biçimi çoğuldur: monopolium->monopoly. tek elden satış yapanlar demektir...
  8 ... lync
 6. 6.
  bir hevesle alınan ama daha sonra 3 kere oynanmak sureti ile raflara kaldırılan kutu oyunu. *
  4 ... muhasebeye giris
 7. 7.
  bazı insanların emlak ticaretine ne kadar yatkın olabileceklerini gördüğünüz zevkli oyun. 4-5 kişi rahatlıkla 3-4 saat vakit geçirebilir.
  6 ... qb1903
 8. 8.
  başladığın zaman bırakamadığın; bıraktığın zaman da tekrar başlamaya korktuğun aile oyunu.
  6 ... someone
 9. 9.
  deli oyun.kendimi bildim bileli oynarım bu oyunu.10 sene önce de oynuyordum hala oynuyorum, hatta bir ay önce falan arjen robben ve ümit'le gittik aldık yenisini, eskisi kaybolunca. afedersiniz neredeyse her gün arjen-ümit-devedikeni ve ben oynuyoruz.

  birkaç tavsiye de verelim bari;

  oyun başında nereye gelirseniz alın, ne kadar tapunuz varsa o kadar iyidir, merak etmeyin zarar etmezseniz.oyunun püf noktası istasyonlardır, bu istasyonlardan feci para kazanır.4 istasyonu alan 20.000 alıır her gelenden, dolayısıyla yatırım yapmadan sürekli para kazandırabilen tek yer onlardır, 4ünü birden alırsanız oyunu kazanmanız çok büyük bir ihtimaldir*.tabii aynı şekilde başkaları aldıysa 1-2 tanesini, kalanları almaya çalışın yoksa onları da alıp sizi sömürür.elektrik ve su idarelerini de küçümsemeyin, ikisini alınca gelenden atılan zarın 1.000 katını alıyorsunuz dolayısıyla ordan da güzel para kazanılıyor (tek gelişte 12.000 alabilirsin, düşün.verdiğin parayı çok rahat çıkarırsın) tabi bunlar ne kadar çok kişiyle oynanırsa daha da etkili hale gelir(istasyonlar ve idareler). bundan sonra söyleyeceklerim tamamen şansa bağlı olsa da tecrübelerime dayanarak söyleyeceğim, her zamam olması beklenmemesi gereken şeylerdir.
  (dikkat) lacivertleri(yeniköy-tarabya) yı almamaya çalışın, yani alın da takasla falan vermeye bakın, çünkü 2 yer olması büyük fark yaratır.ev yaparken belki avantaj olabilir iki yer olması, 40.000 e ev koyup iyi para kazanıyorsunuz ama eğer paranız bolsa gerek yok, yeşil varken..atacağınız zarda 12 ihtimal var zaten, oraya gelmek 2/12 dir oysa diğer yerlere[3lüler] gelme ihtimali 3/12 dir..yani 1/6 ya 1/4.hatta yüzdeye vuralım %16 ya %25.bilimsel olarak da açıklamamı yaptıktan sonra devam edelim.* dediğim gibi lacivertler yerine yeşilleri( bebek-etiler-levent) almaya çalışın.diğerlerine gelelim, sarı(nişantaşı-teşvikiye-maçka) çok iyidir, kırmızıya(caddebostan-bostancı-erenköy) tercihtir tabii ki..(burda da dikkat) turuncular(mecidiyeköy-harbiye-şişli) da kırmızılara tercih edilebilir, fiyatları daha düşük de olsa, turunculara genelde daha çok gelinir*, ayrıca ev yapma parası da kırmızılarda 15.000den başlarken *, turuncularda 10.000dir.onun dışında diğerlerinin hiçbirini de küçümsemeyin, pembeler(taksim-beyoğlu-beşiktaş) de iyidir maviler(sultanahmet-karaköy-sirkeci) de..küçümseyip de mavileri almaya çalışmama ya da alıp da ev koymama gibi bir mallık yapmayın, para paradır, ki ben kahverengileri(dolapdere-kasımpaşa) bile alırım. düşün artık... sonuç olarak sıralama yaparsak;

  yeşil(etiler-levent-bebek)
  sarı(nişantaşı-teşvikiye-maçka)
  turuncu(mecidiyeköy-harbiye-şişli)
  kırmızı(bostancı-erenköy-caddebostan)
  pembe(taksim-beşiktaş-beyoğlu)
  mavi(sultanahmet-karaköy-sirkeci)
  kahverengi(kasımpaşa-dolapdere)

  laciverti hiçbir yere koyamadım ama illa koymamı isterseniz sarıyla turuncu arasına koyarım sanırım.tabi bu dediklerim anlaşma, takas yapılan oyunlarda geçerlidir.oyuncular anlaşıp bütün(olmaya da bilir) yerleri aralarında paylaşırlar.örneğin 4 kişi(8 bölge var) ikişer ikişer paylaşırlar.zira anlaşma yapılmıyorsa "laciverti alma" yazmıştı almayayım demeyin sakın, onu alır oyunu götürürsünüz.
  6 ... atan alir spor
 10. 10.
  arkadaşlarınızın gerçek yüzünü görebileceğiniz, uzun süren, zamanla da sıkan ticaret ve emlak oyunu.
  5 ... makinist