1. 1.
  Dün itibariyle tarihteki iktisatçılar kervanına katılmıştır. Kendisi paracı(monetarist) iktisatçıların önde gelen isimlerindendi. Keynesian ekonomi politikalarına tepki olarak gelişen monetarizm liderini yitirmiştir. Kendisinin iktisat alanında nobel ödülü de bulunmaktadır. Her iktisat öğrencisi en azından bir kere yalnız gecelerini bu adamla paylaşmıştır.
  3 ... karamsar kelimeler
 2. 2.
  ronald reagan'ın başkanlığı döneminde ekonomi danışmanı olarak görev yapmıştır. nobel ekonomi ödülü sahibidir ayrıca.
  ... mejo
 3. 3.
  ekonomide "friedmancı monetarizm" gibi bir ibaredir ki beyinlere kazınmış,neo-liberalizm'in önde gelen savunucularından,keynesyen ekonomi karşıtı iktisatçı.
  ... firtina
 4. 4.
  (bkz: marty friedman)
  ... orloff
 5. 5.
  1992 de dogmus, piyasa ekonomisinin devlet müdahelesi olmaksızın islemesini savunan monetarist teorilerin en onemli isimlerinden nobel odüllü ekonomist
  -1 ... kor bicak
 6. 6.
  chicago okulu ekolunden yetişmiş dolaysıyla devlet müdahelesine tamamen karşı çıkan,moneterizmin kurucusu ekonomist.kapitalizm üzerine görüşleri çok tartışılsada pozitif ekonomiye katkıları yadsınamıycak kadar çoktur.
  ... yatahaze
 7. 7.
  1912 yılında doğan, yahudi bir ailenin çocuğu olan, john maynard keynesin teorilerini çürüten, kendi teorilerinin gerçek olduğunu gören büyük iktisatçı. Ders verdiği Chicago üniversitesi'nde öğrencileri tarafından mr. macro lakabı takılmıştır. kapitalizmin ve piyasa ekonomisinin en etkili savunucularındandır.
  1 ... phial
 8. 8.
  keynesle kapışması ezberlenen adam, teori olarak yani, monetary economics dersinde.
  ... paradigma
 9. 9.
  en cok taninan iktisatcilardan biridir. Doktorasini Columbia universitesi nden almis biri olan friedman yakin bir gecmiste * 94 yasinda iken hayatini kaybetmistir, ekonomi dalinda nobel odulu sahibidir.
  2 ... optimus prime
 10. 10.
  http://www.radikal.com.tr...hp?ek=r2&haberno=6466
  1 ... vernon sullivan