bugün

thrash metal albumleri en cok satan thrash metal albumu olup,hard rock albumleri en cok satan hard rock albumleri olan grup.dogru metal in babasi degil tanrisidir.o kadar buyuk grup ki;metallica ortaya cikmadan once metal gruplarini piyasasi dusuk,evine acak ekmek goturebilirken,bir gun metallica diye bir grup cikmis.milyonlar satip,konserlerde milyonlari doldurmus,metallica sayesinde sikindirekten,bes para etmez gruplar bile dinlenilmeye baslamis(metalciyiz baska gruplarda bilelim hesabina)evine artik ekmek degil,yeni villara tasinmistir.o ana kadar varligi,yoklugu belli olmayan gruplar birden heavy metal populer oldu diye onlarda populer olmustur.ornek:
(bkz: megadeth)
(bkz: burzum)
(bkz: dimmu borgir)
(bkz: mayhem)
(bkz: exodus)
(bkz: anthrax)... diye giden gruplardir.metallica dinleyen gencler,metal in moda olmasi ile,black metal,death metal gibi diger tarzlara da yonelince bu gruplarda unlu olmustur.
megadeth(dave mustaine eski bir metallica gitaristi)
exodus(metallica nin uyesi kirk hammett in kurdugu grup)
anthrax(metallica nin thrash metal in den etkilen bu cocuklar anthrax i da dinlemeye baslamistir)
burzum,dimmu borgir,mayhem(metallica nin getirdigi populerlik black metal,death metal de piyasa olunca bunlar da en az metallica kadar unlu olmustur.albumleri hic satmasa bile taninir bu gruplar)

evet boyle bir piyasalasmayi,boyle bir sekilde populer olmayi,boyle bir sekilde rock ve heavy metal i 40 yilda ayakta ve dun gibi populer olmasinin tek bir sebebi vardir.o da
metallica.baba degil muzigin tanrisi olmustur.
black sabbath pic gibi ortada kalirken,artik konser veremezken
iron maiden konserlerine artik 10000 kisiyi bir araya getiremezken
ve digerleri de yok olup giderken

metallica daha 3-4 gun once 200.000 kisiye konser vermistir.30000 den asagi hic konser vermeyen tek grup olarak tarihe gecmistir.bilindigi gibi metallica parayi album satislarindan,reklamlarindan degil konserlerinde cikarmistir.
dinlemekten bıkılmayan sesine hayran olduğum muhteşem soliste sahip grup.
ayrıca isimleri çalıntıdır ki olay şöyledir;
grubun davulcusu bir konserde metal müzik konulu bir dergi çıkarmak üzere olan elemanla tanışır iki hoşbeşten sonra adam derginin adını metallica koyacağını söyler adamımızında çok hoşuna gider hatta bayılır sonrasında bizim uyanık elemanda allem eder kullem eder adamın fikrini değiştirir ve kendi kuracağı grubun adını "metallica" koyar ve efsane doğar.
thrash metal in babasısın dedik,hard rock albümlerini de kabul ettik,whiskey in the jar da lezbiyenleri oynattın,(allah var şarkıyı da iyi coverladınız)peki o maymunu gruba alıp st.anger albümünde purify,my world gibi şarkıyı yaparken hiç utanmadınız mı? diye sormak istedim,heavy metal i bizlerle tanıştıran grup.
kliplerinde lezbiyenleri oynatsa'da,st anger gibi albümler yapsada,robert gibi insan azmanı basscı alsada thrash dönmelerini 10 yıl aralıklsız deliler gibi dinleyen benim gözümde judas ve venom'la birlikte hala efsane olan HEAVY METAL grubu.
st. anger gibi rezil rüsva bir albüm yapmış eski günlerini özleten efsane grup.
(#327328) yeni $arkisi super olmu$ grup.
istanbuldaki 2 konserindede bulunmus oldugum, yas ilerledikce eski fanlarinin yavas yavas
populer muzik ve club tarzina dondugu, ama ara sira evde bira icerken yada bir rock bar da demlenip
nostalji yaparken dinlemekten hala zevk aldigim gelmis gecmis en buyuk gruplardan biri..
berlin konserinde soyledikleri yeni sarkiyi youtube dan ulasabilirsiniz.
yine tartisma konusu olmus,oyle ya da boyle,istatistiklere gore tum zamanlarin gelmis gecmis en buyuk grubu.buyuklugunu her yerde belli eden topluluk.
obey your master(itiat edin efendinize).
her on entry de bir en gaz metallica sarkisi,metallica cilginligi,metallica dinleyen bunalimli genc gibi sekillerle karsimiza cikan grup.
amerika da yine konser vericek grup.ayrica subat ayi gibi turkiye ye gelicegi dedikodulari donen asmis grup.
gitar çalıyorum öyleyse metalciyim diyen grup. fanlarıda bunun doğrultusunda gitar çalan bir grup dinliyorum o halde ben bir metalciyim derler.
elektro gitar kursu alan herkeze ilk günlerinde bir iki şarkısı ezberletilen grup. acaba hiç metallica diye bir grup olmasaydı bu kadar alterno çalan nasıl olacaktı diye düşündürür.
kim ne derse desin,bizi metal müziğe başlatan gruplardandır bu.o kadar popüler olmuşlardır ki ülkemizde bu müzikle alakası olmayanlar bile kafalarından "metalikacı" diye bir sınıf uydurmuşlardır.bir sürü müzik muhabbeti hep bu grup hakkında yapılır,
- aabi artık değiştiler yaa
- ayağa düştüler olm
- ben load albümünden sonra sevdim metalikayı
- heh heh....sen no remorse ü dinledin mi hiç?
- ayyy....duydum ama çok sert geliyo banaaa
vs vs.......şeklinde geyiklere her yerde rastlar olduk.kısacası sevenleri de çok sevmeyenleri de...ama haklarında hep konuşmalar oluyor,yani gündemdeler...bu da onların tarihe geçmiş olduklarının bir göstergesidir bence.bu gruba daima saygı gösterilmeli ve fade to black,one gibi efsane şarkıları yaptıkları unutulmamalı.
motorhead fanlari.16 tane sarkilari paylasim programlarinda donuyor.motorhead in yaninda diamond head ve jimi hendrix in sololarina yer veren grup.
şu sıralarda konserlerinde yeni albümlerine koyacakları bir şarkıyı tanıtan, zamanının en süper metal grubu.Bu yeni albümde prodüktör rick rubin ile çalışıyorlar (slayer-reign in blood'ın prodüktörü idi).
metal muzige olan onyargiyi ortadan kaldiran 80 ve 90 larda ortaligin tozunu artiran fakat simdilerde yumusamakla elestirilen grup
her gencin bir dönemini ayırdığı geçici süreçli bağımlısı olduğu grup. Gençlikdeki küçük bir heves... Saygı duyulası müzisyenlerden oluşmuş bir grup
(bkz: lars ulrich)
(bkz: metallica)
kim ne derse desin şu anda metal müzik dinliyorum diyen bir sürü kişinin ilk göz ağrısıdır . gitar çalan bir sürü kişi gitara hangi grup sayesinde başlamıştır acaba ? ne çabuk unutuldu metallica için göZZünüzü yırttığınız günleri ? kirk veya james veya lars ı eleştiren kaç kişi acaba böyle bir beste yapmıştır ki onları küçümseyecek güveni kendilerinde buluyorlar acaba ? 19-20 yaşında Kill'em All gibi bir albüm kaç kişi var acaba ? senelerdir hayranlığımı hala yitirmediğim ve senelerce çok şey paylaştığım sayılı gruplardandır .
6 haziran 2006 almanya konserinde çaldıkları yeni parça itibariyle metallica geri döndü söylemlerine yol acan efsanevi grup. *

james (parçadan önce yarmıştır) : everyday is special but this one is even more special.we gotta play a new song for you?we dont even have a title for it.so its called "the new song". *

ilgili parcaya buradan erişilebilir :

http://rapidshare.de/file..._Song_Berlin_6.6.mp3.html
o yeni şarkıyla bittik biz buraya kadarmış dedirten grup.
yaşayan efsane,metalin dünyayı kaplamasında en çok emeği geçen metal ustaları,abiler abilerimiz...
http://www.itunes.com albumlerini indirebileceginiz grup.
röportajları:
soru:kirk,hangi gitarı daha sık kullanıyorsun? düz siyah olanı mı yoksa ouija'yı mı?
kirk:konserlerde çaldığım zaman siyah gitarı daha fazla kullanıyorum.

soru:jason,yaşlı blues şarkıcıları arasındaki favorilerin kimler?
jason:bence yaşlı bluesçular arasında en iyileri,son house,muddy waters,howlin'wolf ve sonny terry.

soru:james,evli bir adam olarak artık seyirciler arasındaki kızların konser sırasında göğüslerini göstermeleri seni rahatsız ediyor mu?
james:gösterenler erkek olmadıkları sürece sorun yok.

soru:lars,kaç tane davul setin var?
lars:sanırım 10 tane kadar.diğer grup elemanlarının koleksiyon yaptıkları şekilde ben de davul koleksiyonu yapmıyorum.bendeki davullar sadece daha önceki turnelerde kullanılan davul setleri.

soru:rock yıldızlığından sinemaya geçmeyi düşündünüz mü hiç? sinemaya geçseniz nasıl bir karakteri oynardınız?

james:rock yıldızlığından sinemaya geçmiş bir karakter:(hahahahaha)
kirk:kung-fu hocası.
lars:zihinsel özürlüyü oynayabileceğim gerçeği sanırım oldukça ortada.
jason:ben gerçekten de düşünüyorum,rol yapma fikri bana cazip geliyor,ilerde olabilir.