bugün

Amasya ili; Orta Karadeniz Bölümünün iç kısmında kalmaktadır. Doğudan Tokat, güneyden Tokat ve Yozgat, batıdan Çorum, kuzeyden Samsun illeri ile çevrilidir.

ilçeleri: göynücek, gümüşhacıköy,hamamözü, merzifon, suluova, taşova dır.
Hem Karadenizli hem de Orta Anadolulu olan şehirdir.
Bulunduğu konum nedeni ile hem mimarisi hem de kültürel öğeleri her iki coğrafyanın da özeliklerini taşır.
Sehre girdiğiniz zaman sizi eşşsiz kral mezarları karşılar.Biraz uzun bir tırmanışla tepeye kadar çıktığınızda çarpıcı Amasya manzarasına şahit olursunuz.Derin bir vadi içindeki şehrin tam ortasından geçen Yeşilırmak ve hemen yanında eski Amasya evleri..Henüz "nüfus yoğunluğu,çevre kirliliği" gibi kavramlardan uzak olduğu için nehir temizdir.Nehrin karşı tarafından oturup çayınızı yudumlarken eski evleri ve kral mezarlarını seyredebilirsiniz.Şehir merkezine yaklaış yarım saat ya da 45 dakika mesafedeki Borabay Gölü ise bir defa ziyaret ettikten sonra asla aklınızdan çıkmayacaktır.Gölün etrafındaki yürüyüşünüz sonrasında,hemen kenarında bulunan küçük yerde taze yumurta,terayağ,zeytin,ekmek eşliğinde mükemmel bir kahvaltı yapabilirsiniz.Borabay Göllü'ne giderken çevre köylere uğrarsanız tipik Karadeniz mimari özelliklerini taşıyan evleri de görebilirsiniz.
Bu arada Amasya Müzesi'nde ilhanlı dönemine ait mumyalar da bulunmaktaıdır.
Amasya iyi korunmaya çalışılan şehirlerimizden biridir,yalnız kral mezarlarının üzerinde "şair" halkımız tarfından yazlımış anlamlı(!) sözler vardı bir dönem,kimbilir belki silinmiş ve bir daha da yazılmamıştır.
dağların üstüne ve genelde içine kurulmuş orta karadeniz şehri..
elmasıyla meşhurdur...ortasından yeşil ırmak geçmese neye benzerdi orda nasıl yaşanırdı bilmem...
görülmesi gereken şehirlerdendir.tarihi mimarisi havası suyu kısacası herşeyiyle yaşanması gerekir.gece çakallara çıkıp aşağıya bakınca anlarsınız ne kadar büyülü bir şehir olduğunu.
bir adet şeker fabrikasını bünyesinde barındırmaktadır.
kayalıklarla çevrili, ortasından yeşilırmak geçen, elmasıyla meşhur bir şehirdir.
sehirler arasi telefon kodu "358" olan sehir.
elmasıyla meşhur , yeşilırmak'ın oluşturduğu vadinin içinde nereye baksanız dağ görebileceğiniz , ferhat ve şirin aşkının geçtiği, yalıboyu evlerinin ırmağı süslediği , tarihi şehir.
(bkz: aynalı mağara)
(bkz: strabon)
namı diğer şehzadeler şehri, *
(bkz: bimarhane)
(bkz: hazeranlar konağı)
ilçesi merzifon un kendisinden daha çok bilindiği şehir...
(bkz: ali kaya)
plaka kodu 05 olan il.
(bkz: borabay gölü).
haddinden büyük bir şehir. bu kadar küçük olmasına rağmen, bünyesinde barındırdığı doğal güzellikleri, tarihi güzellikleri, insani güzellikleri ile şaşırtan, şirin şehir.
kendi adıyla anılan elmasına benzer, amasya elmasına.
o kadar küçüktür ki bakarsın bi cisim isim veremezsin. fakat tadına bakamay kalktınmı da elinden düşmez taddıkça tadasın gelir.
yeşilırmak'a deniz muamelesi yapılan yerdir. kralkaya mezarlarına çıkmadan geri dönülmesi tehlikeli ve yasaktır. mumyaları görmek ücretsizdir. uzun bir tarihi geçmişi vardır. son yıllarda epey bir gelişmiş merzifonun adını geçmiştir.
Askerliğimin belli bir kısmını geçirdiğim küçük,şirin Karadeniz şehri.Haftasonu oldu mu halkın büyük bir kısmının perdeleri çekip evlerine çekildiğini düşündüğüm şehir.Zira tugaydaki abaza potansiyeli halkı bir nevi memleketinde gurbetliğe itiyor.Temiz havasının da çürüyen ciğerlerimize iyi geldiğini söylemeliyim.
iki yanında yükselen sarp kayalık dağlar ve ortasından akan yeşilırmak ile çok yerde bulamayacağınız bir manzara sunan şehirdir.
AMASYA
Amasya Elmasi, Borabay Golu, Amasya Kalesi, Kral Kaya
Mezarlari, Ahsap Amasya Evleri, Darussifa ( Akil
hastalarinin muzik ve su sesiyle tedavi edildigi ilk
yer ), Sehzadeler Sehri ile meşhurdur.
gotik hatun bakımından istanbuL'u sollamış şehir. vala sözlük istiklal caddesi'nde görmediğim tipte gotikler vardı. çok korktum.