stepp gibi güzel bir mekana ev sahipliği yapan şehir.
nemi ile insanın ömründen ömür götürsede (gerçek anlamda götürüyor) tadına doyamadığım memleketimdir. Son 10 senede göç alımları ile yozlaşmış olsada tabiatı ve çevresi ile mükemmeldir.
Kış aylarında, çok güzel bir havaya sahip olan ilimiz.
Mersinin en sevdiğim yanı istanbuldaki gibi, kutu gibi evlerin olmaması. Mersinde bir dairenin balkonu, istanbuldaki bir daireye eşit gecelek şekildedir.
Eski adı içel olan sanayi turizm ve tarım şehri. Hiçbirzaman iktidar partisine geçmediği için bu üç alanda da yüksrk bir gelişme gösterememiştir 90000 nüfuslu bayburta havaalanı yapılırken mersinliler hala uçuştan 3 saat önce adanaya gitmek zorunda. Şehir toros sıradağlar ve akdeniz arasından adanadan antalyaya uzanmaktadır. Kızkalesi en turistik yeridir.
bugün bize bu güzelliği yaşatan,
10.000 mersinliye,
bu muhteşem gösteriyi organize eden toroslar belediyesine,
b. başkanı hamit tunaya teşekkür ederiz.

görsel

not: artık Mersin halkı, Guinness Rekorlar Kitabı'nda !
laik, demokratik, cumhuriyet sevdalısı kentimi tantuni kıvamında seviyorum.
Akdeniz'in tam bir karakter yansıtmayan tek şehri.
çok güzelsin mersin.

görsel

atam' la daha bir güzelsin mersin.

not: 10.000 kişi düşünülmüş, 7.700 kişi' de karar kılınmış ve uygulanmış.
25 yaşına kadar ekmeğini yediğim suyunu içtiğim okullarında okuduğum şehir orda yaşarken nefret etmiştim sevmezdim istanbulu ankarayı antebi maraşı gördüm değerini bilememişiz mersin affet beni.
alıştığım şehir.
Palmiyeler ve deniz.
tarihte iki büyük göç dalgası yaşayan ilimizdir. birincisi, bundan yüzyıllar önce geniş bir zamana yayılmış olarak yaşanan türkmen/yörük göçü, ikincisi de son yıllarda daha dar bir zamanda yaşanan kürt/doğulu türk göçüdür. bu iki göç, mersin yerlilerinin mersin nüfusuna oranını azaltmıştır.
görsel
ilk aklıma bergen ve mersinli arkadaşım geliyor.
Akdeniz Pasifiği. Evet.
dünyanın en güzel yeri.
zamanında tokadımı yersin gibi espirilere maruz kaldığımız şehir.
güzel bir şehrimizdir. adana'nın 2 önemli kıyı şehrinden biri -diğeri için (bkz: yumurtalık)- konumundadır.

doğudan aldığı göçle gerçek manada risk taşıyan tek büyük şehirimizdir.
hdp ve türevleri kendisine yakın konumdaki büyük şehirler olan adana ve gaziantep'te hiçbir merkez ilçede 3.lüğe dahi yaklaşamazken, mersin'de birinci olduğu ilçe mevcuttur. yine mersin'in diğer merkez ilçelerinde 2.liği ciddi ciddi zorlamaktadır.

mersin şehir merkezinde yaşanan durum batıda sadece istanbul ve kocaeli'nin bir iki münferit ilçesinde yaşanmaktadır.
lakin mersin'in tüm merkezinde anlatılan durum görülmekte.

ciddi manada tehlikeye girmiş olan batıdaki ilk ve tek büyük şehir.
ve doğudan batıya göç hemen hemen durmuş olmasına rağmen, mersin deniz kenarı olmasının sebebiyle göç almaya devam etmekte.

mersin'in aldığı göçün ulaştığı boyutu şu şekilde açıklamak mümkündür.
mersin, adana, gaziantep yöresini tercih edecek memurların tercih sıralamaları çok büyük oranda 1.adana, 2.gaziantep, 3.mersin olarak şekillenmektedir.
haftaya bu saatlerde kavuşacağım canım memleketim, çok özledim!
Buranın insanından hayır gelmiyor.
Hiç benimseyemeyeceğim şehir.
Buradaki tekinsizliğin yanında istanbul izmir adana vız gelir.
güvende değil kimse, kırık çok var.
tantuni, cezerye, fındık lahmacun ve kerebiciyle ünlü ilimiz.
Kız arkadaş grubumuzdan 2 kişinin mersin li olması sonucu tantuni askini bana tanıtan şehir:)
seyyar lahmacuncu baba tahsin'in "canın sağolsun yiyenim, paran yoksa caarren de mi yok "diyerek lahmacun satmaya çalıştığı şehirdir.
Hemen gidip biri yoğurtlu biri normal iki tantuniyi senin yerine gömüyorum kardeşim.
görmek istediğim şehirlerden biri. çok merak ediyorum ama bu suriyeliler mesajını okuduktan sonra hevesim kursağımda kaldı biraz.
gezilmesi görülmesi gereken güzel bir şehir tam olarak gezmiş olmasamda gezdiğim kısımları gayet temizdi ilk bakışta sizlerden tam not alacaktır eminim.