1. 1.
  daha çok taş heykelleriyle ünlü heykeltıraş. istanbul' da güzel sanatlar akademisini bitirip almanya'da yüksek öğrenimine devam etmiştir. belli bir dönem istanbul güzel sanatlar akademisinde hocalık yapmıştır. iş kuleleri önündeki kibele heykelleri, can yücel mezarı, ankara altınparktaki heykeller* ona aittir. ışığı yaptığı heykellerde ustaca kullanmasıyla bilinir. can yücel'in mezarı da bu ışık heykellerinden biridir. insanlara heykel fikrinin sadece atatürk büstünden ibaret olmadığını anlatmak için sokakta, halktan kişilerin heykelini yapmıştır. aydın engin'in kendisi ile yaptığı söyleşilerden oluşan, hayatını konu alan heykel oburu adında bir kitap yayınlanmıştır.
  ... oylumunelumune
 2. 2.
  samsun anadolu lisesi nde (bkz: sal), almanca ogretmeni sıfatlı kisi. almanlara olan sempatizanlıgıyla tanınır. kucuk dimalara, ilk derslerinden itibaren yok almanca ileride soyle cok konusulan bir dil olacak, yok almanca boyle dogu ile iliskilerimiz icin yararlı vs vs anlatır durur. bir de, ogrencileri asagılamak icin anlattıgı meshur bir pavlov un kopekleri hikayesi vardır, bos dersinize gelmisse bile kesin anlatır. uzak durulması gereken ogretmenler kategorisinde zirveye oynamaktadır, dikkat edilmesi gerekir..
  -1 ... sazan
 3. 3.
  çizimleri, heykelleri ve atölyesiyle, bugünkü kurtlar vadisi pusu finaline konuk olmuş kişidir.

  (#5375976)

  (bkz: kurtlar vadisi pusu heykeltraş)
  2 ... nuhungemisi
 4. 4.
  sadece finalde kalacak sanıyordum ama yanılmışım. usta heykelci mehmet aksoy'un atölyesi, amerikalıya mekan olmuştur. diziye mekan bakanlar iyi çalışmış, muhteşem yeri iyi bulmuşlar tamam, ama tezgahlardaki -mustafa kemal heykeli dahil- tüm heykellerin, tüm araç gereçlerin, mekandaki ışıklandırma dehasının, bir sanatçının çalışma ortamı ve biçiminin; bir amerikalı ajanın soğuk katil gülümsemesine yedirilmesini, onun entrikalarının vitrini, tezgahlarının mezesi olamasını içim almıyor. mehmet aksoy nasıl izin verdin bilmem ki? sen de bu ülkede heykel yaparak yaşayamayacaksan, paraya sıkışacaksan, kim, neye cesaret etsin artık? hüzünlüyüm.

  kurtlar vadisi pusu ayrıntısı için bakınız: (#6280947)
  ... nuhungemisi
 5. 5.
  kim ne derse desin, bir leonardo da vinci değil.
  ... zana
 6. 6.
  başbakanın kars gezisi sırasında ucube heykel diye nitelendirdiği heykelin heykeltraşı.

  sözlük yazarlarının itirafları
  ... muhendisim lutfen anlayin beni
 7. 7.
  hatayın yayladağ ilçesindenmiş abbas güçlünün programında öle dedi.
  ... el cid
 8. 8.
  kars'taki insanlık anıtı heykelini yapan heykeltraştır. o yapıta ''ucube'' şeklinde yorum yapanlar da çıkabilir, yıkılmaya da çalışılabilir o ayrı.
  ... aylaqbakkal
 9. 9.
  adam gibi adamdır.
  çok cesur bir insandır. tek başına karşısına dikilen bürokrasi ve onun bütün aygıtlarına rağmen yılmamaktadır, heykeline sahip çıkmakta ve onu yıktırmamak için gerekirse heykelin önüne geçeceğini ifade etmektedir. ayrıca karslılar da heykelin yıkılmasını istemiyor. pakize suda'nın henüz yaptığı habertürk'teki programında sorduğu 10 kişiden 9'u heykelden yana.
  ... cymbeline
 10. 10.
  eserlerine her zaman saygi duydugum sanatci.
  recep beyin ucube olarak tabir ettigi "insanlik aniti" eserinide basarli buluyorum. ve sayin basbakana sesleniyorum. etrafina dogru durust bakmiyomusun, bakiyosan etrafindaki ucube seklinde yapilmis beton yigini camileri gormuyormusun. anadolunun 50 60 hanelik koylerinde, sehirlerde mahalle arasinda yapilmis beton yigini birer mimari yuz karasi, en az 3 katli camiler neyin nesi? bence asil bunlar ucube. hemde en ucubesinden.
  ve entryimi bu sozle noktaliyorum.
  "her çağa kendi sanatı, her sanata kendi özgürlüğü" j.m.olbrich
  1 -1 ... toztorbasi