bugün

ucube sanatı ile yapılmış heykeldir.
cnn türk te mümtaz'ertürkönenin atatürk( ne kadar çok türk kelimesi kullandım) büst ve heykelleriyle ilgili kurduğu söylem.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
an itibari ile yıkımı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir, yıkılmıyor yani.
gittim gördüm dağ gibi kocaman bir heykel..

kars ın heryerinden görünüyor, kars kalesinin tam karşısında.
an itibarıyla yıkılmakta olan heykel.
http://www.odatv.com/n.ph...-bunu-da-gordu-2604111200
zaten o begenirse güzel begenmezse ucube dünya etrafinda dönüyor sanki beyimizin. birde yorum yapmak onun isi degil ne haddine. birak herkes isini yapsin. zaten basimiza ne geliyorsa ondan geliyor ya. git manavlik yap, ne biliyim yap iste birseyler ama sanat elestirmenligi ve basbakanlik yapma.
putperestlerin son gözdesi. allah bunu yapana da destek çıkana da sevene de koruyana da lanet eder.

gün gelir bir bir yıkılırlar.
(bkz: bu eserimde sevgiyi anlattım)
hakkında bir yorum:
"beğenmediyseniz daha iysini dikin niye yıkıyorsunuz.yıkım masrafı 300.000 tl.karsda 300 fakir aile rahat bir ay geçirirdi o parayla.o kadar zengin miyiz.ayrıca heykel başbakan beğenmeseydi yıkılmayacaktı.noprmalk şartlardsa o heykeli yıktıracak ne yetkisi ne gücü olması lazım.zaten başbakanın görevleri arasında illerdeki heykellerin yıkım ve yapımları yok olamaz da.padişahların bile yetkisi kısıtlıydı en azından ulemaya sorardı yasalar çerçevesinde hareket ederdi.neyse ben çok doluyum arkadaşlar siz devam edin. "
talibanın afganistandaki tarihi eserleri yıkmasını andırmıştır. bu eserde talibanın türkiyedeki uzantıları tarafından yıkılmıştır.
yapmayın, bu kadar iki yüzlü olmayın. yok orda hazret efendilerinin kabirleri varmış da, gece kondu olan bir yermiş. kocaman bir yalan. hangi zihniyetten geldiğiniz, nasıl bir ortamda gelişip serpildiğinizi herkes bilir (kendi seçmeniniz dışında) şimdi kalkmış, insanlık anıtını yıkıp, aklın almadığı bir takım bahanelerin arkasına saklanamk hiçte dürüstçe bir davranış değil. aceba şimdi mehmet aksoy'un durumunu, ruh halini merak eden var mı? yazık çok yazık. son olarak taliban'a beş kala diyorum.
nihayet 2 kafası yerinden sökülerek yıkım işlemi başlamış saçma sapan heykel.
biranönce, tamamen ortadan kaldırılmasını diliyorum.
dünyanın farklı yerlerindeki sembolleşmiş heykellere nazaran hiçbir şekilde göze giremeyecek olan bir heykeldir. Sade, özensiz... tek hayranlık duygusunu dibine kadar girip devasalığına bakarken alabileceğimiz bir heykeldir. Ayrıca iddiası da kendisinden büyük ve ihtişamlı bir heykeldir. "insanlık Anıtı". Hadi ordan!
karstaki heykelin başını tekbir getirerek kesmeleri takdire şayan bir davranış. nede olsa o heykeli oraya diken zihniyet de tekbir ile dikmişti.
işin garibi diken de yıkan da kendileri. değerlerini gömlek gibi değiştiren insanlardan başka birşey beklenemez.
işin komiği bu heykelin yapılasına karar veren ve siparişi veren 2006'da o zamanın akp'li belediye başkanı. 2009'da belediyeyi başka parti kazanınca akp bu heykele karşı çıkmaya başlıyor, ve yıkılmasını istiyor.
tutarlılığa bakar mısınız? peki bu heykelin yapımı sırasında ve yıkımı sırasında harcanan/harcanacak trilyonlar? bunun hesabını kim verecek? bu paralar halkın paraları.
akp değiştim diyerek iktidara gelmişti, anlaşılan 2-3 yılda bir değişmeye devam ediyor. bir kaç yıl sonra ne şekilde değişeceğini ise kimse bilemez.
tanım: insanlık anıtı olarak nitelendirilen beton yığınına başbakanın hitabı.

aslında sanat amacıyla yapılmış bir eser için böyle bir yaklaşımda bulunulması ne kadar nahoş bir durum olsa da ben bu heykelden insanlığa dair bir şey çıkartamadım doğrusu. sanki betonlar kalıplara dökülüp üst üste koyulmuş gibi. tamam da insanlığın anıtı olarak nitelendirilen heykelin insana bir şeyler anlatması gerekmez mi? büyüklüğü ihtişamı tartışılamaz ama abd'deki özgürlük anıtına bakın sonra da gelin buna bakın. heykelin kafası darth vader'a benziyor sanki. birbirine sonradan eklenmiş beton parçalarının aralarındaki hatlar net bir şekilde görünüyor. artı sırtındaki çıkıntı kısım ile ne denmek istenmiş çözemedim. şahsen sanat adına daha estetik bir figür çizilmesini beklerdim.

ancak sorulması gereken şey şudur ki bu heykel bu şekilde dikilirken kimse gelip bakmamış mı ki yapıldıktan sonra yıkıyorlar? yapan sanatçının yıktırmamak için çabasını anlıyorum, emek vermiş sonuçta ama biraz da düşünmesi gerekir "neden beğenilmedi?" diye. olayı siyasi boyutlara çekmek yerine biraz kendine bakmalı sanki.

batum'dan ucube heykel:
görsel
en azından figürlerinin insan olduğu belli oluyor.

edit: imla
Her heykel gibi puttur. Yapan , her heykeltras gibi putperrsttir, sapiktir, allahin magfiretine nail olamaz.
evrim teorisi ilmi olarak ispatlanmış diyebiliriz. bunlar, evrimin ara geçiş formları olmalı. devamlı değişim.
önce gömlek; kendilerini imaj olarak,
sonra anlayış; demokrasi amaç değil araç tı ve daha ileri demokrasi tanımı ile araç bile olmaktan çıktı,
şimdi ise çevre ve yaşam alanları ile uğraşıyorlar.
Geçen hafta ermeni başbakan yardımcısı "Kars'ı Türklere vermememiz gerekirdi yaptığımız en büyük hata" dedi. içlerindeki kini yine kustular.

Şimdi o barış anıtını neremize sokalım adamlar bizle barış yapmıyor. Biz kendi kendimize mi barıştık?

bu arada akp'yi sevmem ama gerçekten de o heykel bir ucube hiçbir şeye benzemiyor.

düzeltme: imla.
bu ülkede bazılarına ağzınla kuş tutsan yaranamazsın. tayyip erdoğan mhp ve chp tarafından milliyetçi olmamakla suçlanıp durur. ülkeyi azınlıklara peşkeş çekmekle ve bölmekle suçlanır. ama ermenistan gibi toprak bütünlüğümüzü her ağızlarını açtıklarında bölmek isteyenlere şirin görünmek için yapılmış bir heykel hem de kars gibi bir şehire yapılıyor. o kars'ı almak için sarıkamışta donup ölen askerlere küfreder gibi, geri almayı başaran kahramanlara küfreder gibi, silahsız türk halkı ödüren çeteci ermenileri anmak için yapılmış bir heykel gibi. insanımız iç siyasete dalmış dünyadan habersiz. veya haberi var ama iç siyaset için ülkesini satmaktan çekinmeyecek. ermenilerden ard arda açıklamalar geliyor. ermenistan'ın başkenti kars olacak diyorlar. hiç mi dünyadan haberimiz yok?

(bkz: ermenilerin kars ı başkent yapmak istemesi)
(bkz: kars ın ermenistan ın başkenti olmasını istemek)

aşırı milliyetçi veya ırkçı değilim. savaşlarda insanlar ölür. askerlerimiz öldüğü için ermenilere kin güdecek değilim. hatta sivil halkımı öldüren çeteci ermenilerde öldü, gitti. onlar yüzünden ermenileri suçlayamam. ama hala kendilerine soykırım yapıldığı iddiasında bulunup kars'ı isteyen ermeniler varken o ermeniler benim için düşmandır. bana düşman olan birilerine kardeşiz diye heykel diken zihniyete elbet karşı olacağım. beni şaşırtansa her dem türkçülük yapan chp ve mhp'nin sırf iç siyaset uğruna karşı çıkmaları. aslında türkçülüklerinin ne kadar yüzeysel olduğunu gösteriyor. milliyetçi adam o heykelin yıkılmasından öte dikilmesine karşı çıkardı. ama sessiz sedasız dikmiş birileri. kimse de sesini çıkarmamış. bir referandum yapalım bakalım kaç kişi istiyor? bu partiler bindikleri dalı kesiyorlar sen ermeniler için yapılan heykeli korursan bu millet seni taktir mi edecek sanıyorsun?

kars'a yapılacak heykel insanlık anıtı değil orda şehit olanları hatırlatacak yapılar olmalıydı. ermenilerden özür diliyorum temasında bir heykel olmamalıydı.
"insanlık" heykeli olduğundan herkes tarafından anlaşılamayacak soyut çalışmadır.
rte'ye monte olsundur. tüm kıvrımlarıyla böyle. ohh mis.. tam onluk.*
bu yapı eğer heykel, bunu yapanda heykeltraşsa; değil türkiye de tüm dünyadaki insanlar sanatçıdır. yahu bu mudur sanat. erivandaki at üstünde duran ermeni savaşçı heykeline karşılık; o atın çüküne bile benzemeyen, gördüğüm en soğuk yapıyı misilleme olarak dikmek ayrı bir aptallıktı. bu yapının(heykel demeye dilim varmıyor) yıkılmasının bile bukadar dillendirilmesi de aptallıktan öte değildir. neyseki yıkılıyor. bu heykel müsvettesini gördükten sonra ermenilerin neden "türklerin kültürü yok" dediklerini daha iyi anladım.
ne için dikilmişse eğer onun uğruna ölenlere saygısızlık olmasın diye yıkılmıştır. olması gereken olmuştur. bu olayla birlikte bu memleketteki sığ sularda kendini gizlemeye çalışan milliyetçiler de ortaya çıkmıştır.

doğru yalnızca doğru mudur? yoksa bir şeylere alet olmak uğruna ona yanlış denebilir mi?

bir ucube heykelin yıkılmasına karşı çıkanlar yarın pazar yerlerinde oy isteyecekler. hem de o heykelin yıkılmasına engel olmaya çalıştıklarını inkar ederek...

ey hafızası okyanusları dolduran balıklar kadar sığ olan ülkemin güzel ülkemin saf insancıkları, günlük tutunuz. zira her daim bugünden dünü unutursunuz!
güncel Önemli Başlıklar