1. 1.
  Basımevi.Basım işi yapılan yer.
  2 ... italiano
 2. 2.
  Ülkemize 300 yıl kadar sonra gelebilen(aslında istediğimiz ama avrupa posta idaresinin ihmali yüzünden geciken)ibrahim Müteferrika tarafından ilk kez kullanılan yazı basma aracı.
  2 ... sex pistols
 3. 3.
  arapca tab' (basmak) kelimesinden gelen basım yapılan yer anlamında kullanılan, ilk olarak çinlilerin kullandıgı kesfedilen osmanlı'ya ibrahim müteferrika tarafından getirilen, kitap basılan yer
  1 ... dopdop
 4. 4.
  http://www.matbaahaber.com/
  1 ... huppu
 5. 5.
  Matbaa haber kadar yurt genelinde yaygın dağıtım ağına sahip olmasa da sektörün ikincisi de http://www.matbaateknik.com.tr/
  2 ... hakikiinsomnia
 6. 6.
  çalışılabilecek en mükemmel ortamdır. insanların okuyacağı kitapları bir bir ciltlemek, her birine özen göstermek, bu işin ayrıcalığıdır. bir gün bir kitabı elinize aldığınızda onun bir bütün halinde elinizde durmasını sağlamış kişiye teşekkür ediniz. ayrıca etrafta dolaşan o hafif tutkal karışımlı kağıt kokusu insanı alıp götürür bir yerlere.
  (bkz: bally çekmek)
  4 ... markasiz
 7. 7.
  (bkz: mega basım)
  1 -1 ... t square
 8. 8.
  osmanlı devletinde ilk matbaa lale devri'nde (1727), istanbul'da, sait efendi ve ibrahim müteferrika tarafından kurulmuştur.. şeyhülislam dini kitaplar dışındaki kitapların basımı için fetva vererek hattatlık sanatı ile uğraşanların işsiz kalmasını önlemeye çalışmıştır.. matbaada basılan ilk eser vankulu lügatı'dır..
  1 ... celebi
 9. 9.
  15. yy da gutenberg icat etmiştir.
  3 ... chemicalali
 10. 10.
  Bildiğim kadarı ile Osmanlı'ya ilk matbaa'nın gelişi 1490'lara dayanır. Reqonquista hareketinin sonucu olarka ispanya'dan atılan safaradlar kendi yanlarında matbaalarını Osmanlı'ya getirmişlerdir. Osmanlı'da özellikle osmanlıca kitap basımı olarak kullanılmaya başlaması ise lale devrine rastlar. Bunun müsebbibini bir çok aydın "matbaaya olan karşıtlık" olarak belirtmişlerdir. bunun neden olarak matbanın bu kadar geç aygınlaşmasına etkisi olduğu gibi ekonomik-siyasal ve diğer nedenler de gözardı edilmemelidir.

  bununla bilikte osmanlı'da 1588'de 3.murad'ın fermanı ile avrupa'dan -dini konular dışındaki kitapların getirilmesi-serbestti. fakat pek tercih edilmiyordu; bunun nedeni ise "avrupalı matbaacıların kuzey afrikadaki yazı türlerini örnek almaları ve avrupa da kullanılan arapça hurufatın osmanlı okurları tarafından beğenilmemesi" , "pek çok basılı metinin yanlışlar içermesi" de matbaa açısından sorun yaratıyordu. bundan yola çıkarak pek çok osmanlı'da gün geldiğinde Kuran'ın da matbaada basılacağını düşünmüşlerdir. çünkü "kuranın elle çoğaltılması hem büyük bir sevaptı"(Osmanlı Kültürü ve Gündelik Yaşam Ortaçağdan Yirminci Yüzyıla, Suraiya Faroqhi/Tarih Vakfı Yurt Yayınları) hem de matbaanın bu şekilde yaygınlaşması bu işi yapanların sevabını elinden alacaktı. bunların yanında hristiyanlardan gelen bir icattı matbaa.(bu noktada osmanlı; yapılan askeri alandaki devrimlere bakıldığında çelişkili hareket etmiştir).ekonomik bir neden olarak da bir çok insan için kitap çoğaltmanın geçim kapısı olduğudur ve bunun yanında da herhangi bir uzmanı olmayan ve osmanlı'ya getirilmesi ekonomik açıdan maliyeti oldukça yüksekti.
  2 ... calderon de la barca