bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Basımevi.Basım işi yapılan yer.
  2 ... italiano
 2. 2.
  Ülkemize 300 yıl kadar sonra gelebilen(aslında istediğimiz ama avrupa posta idaresinin ihmali yüzünden geciken)ibrahim Müteferrika tarafından ilk kez kullanılan yazı basma aracı.
  2 ... sex pistols
 3. 3.
  arapca tab' (basmak) kelimesinden gelen basım yapılan yer anlamında kullanılan, ilk olarak çinlilerin kullandıgı kesfedilen osmanlı'ya ibrahim müteferrika tarafından getirilen, kitap basılan yer
  1 ... dopdop
 4. 4.
  1727 yılında türklerin kullanmaya başladığı basım işidir. ayrıca sanayi devrimi 1790 lı yıllarda başlar. matbaa 1400 lü yıllara dayanır. dikkat edilmesi gereken bir husustur.

  not: ekşi'ye konuyu bilmiyorlar diye laf atıyoruz ama demekki önce kendi yazarlarmıza bakmamız gerekmiş.
  1 ... darwen
 5. 5.
  http://www.matbaahaber.com/
  1 ... huppu
 6. 6.
  Matbaa haber kadar yurt genelinde yaygın dağıtım ağına sahip olmasa da sektörün ikincisi de http://www.matbaateknik.com.tr/
  2 ... hakikiinsomnia
 7. 7.
  çalışılabilecek en mükemmel ortamdır. insanların okuyacağı kitapları bir bir ciltlemek, her birine özen göstermek, bu işin ayrıcalığıdır. bir gün bir kitabı elinize aldığınızda onun bir bütün halinde elinizde durmasını sağlamış kişiye teşekkür ediniz. ayrıca etrafta dolaşan o hafif tutkal karışımlı kağıt kokusu insanı alıp götürür bir yerlere.
  (bkz: bally çekmek)
  4 ... markasiz
 8. 8.
  (bkz: mega basım)
  1 -1 ... t square
 9. 9.
  osmanlı devletinde ilk matbaa lale devri'nde (1727), istanbul'da, sait efendi ve ibrahim müteferrika tarafından kurulmuştur.. şeyhülislam dini kitaplar dışındaki kitapların basımı için fetva vererek hattatlık sanatı ile uğraşanların işsiz kalmasını önlemeye çalışmıştır.. matbaada basılan ilk eser vankulu lügatı'dır..
  1 ... celebi
 10. 10.
  15. yy da gutenberg icat etmiştir.
  3 ... chemicalali