bugün

internet sitesinden istediğiniz masala erişebileceğiniz güzel bir site https://www.masalokuyoruz.com/
hayat dediğin masal çırpınan suyun sesi
tek marifet dünyada harcamamak nefesi.

salih mirzabeyoğlu
Nihat Hatipoğlunun sürekli anlatıp durduğu hödü şüphesiz..
birine masal anlatmak, birinin size masal anlatması...

(bkz: özlenen anlar)
Deniz Seki'nin bence en güzel şarkısı. En çok dinlediklerim listesinde.
yalan anlamında da kullanılan kelime.
Biraz hayal gücü ile bezeli, temelde kurgusal olaylardan oluşan, geçmişten günümüze kalan öyküler.
anlatma yeter, o saf aşık yok artık.
anlatma yeter o saf aşık yok artık.
gerçek dışı olayları anlatan olay yazısı türü.
En sevdiğim masal kırmızı başlıklı kızdır bu arada cidden masal diye isim mi olur hadi öykü olsa anlarım.
Entel olacağız diye "masal kız ismi" falan diye takılmak ne kadar samimi? Yok hikaye...
Tatlı bir kız ismidir.*
Farklı anlamlarda da kullanılabilir.
güzel bir kız ismi.
Okul öncesi çocukların gelişimi için masallar okunur.
Evliyaların uçtuğu, suyun üzerinde yürüdüğü, aynı anda farklı yerlerde görüldüğü gibi uçuk kaçık yaşantılarını konu alan menkıbeler müslümanları uyutan masaldan başka bir şey değildir efendim.
Artık çocukların bile inanmadığı. Biz çok safmisik dinliyorduk.
Hayır bir kibritçi kız masal mi dram mı nedir.
Kırmızı başlıklı kız nedir. Hansel ve Gretel.
Masallarda sadece iyiler kazanır.
şu anda kollarımın arasında uyuyan, bir minik insan.
Sezen Aksu ve rahmetli Meral Okay tarafından yazılan muhteşem sözlere ve su gibi akan bir besteye sahip sertab erener şarkısı.

Geceye açar akşam sefaları
Ölüme benzer güne vedaları
Deli dolu bir macera bir şölen bir düğün
Kadere kısmet narin hayatları

ışıga uçar bütün pervaneler
Ateşe giderken ne şahaneler
Dönerek acıyla aşkla şu alemi
Yana yana raks eder divaneler

Bir varmış bir yokmuş dünya masalmış
Her yolcudan bu handa hoş seda kalmış
Gökten üç elma düşmüş yuvarlanmış
Herkes payına düşen elmayı almış

Sora sora az gidip uz gidip Kaf Dağı'na
Gizini arar saadetin dünyalılar
Günaha yakın dururken bir yanları
Ne kadar hazin hüzünlü sevdalılar

https://www.youtube.com/watch?v=9yHip33JP58
Büyüklere ve küçüklere diye ikiye ayrılan, süslü ve fantastik, sürrealist ve gerçeküstü anlatı. Küçüklerinki ergenlik döneminde nihayet bulurken, maalesef büyüklerinki ilelmemat'a kadar sürebiliyor. Ergenlik sonrası işitilen masalların büyük bölümü akıl ve sorgulama tesviyesinden geçmediği sürece insan eksik kalıyor.

Beyin kullanım noksanlığı ileriki yıllarda ruhi kırıklara neden olabiliyor. Masalsız kalmayın, masallara da sorgusuz sualsiz iman etmeyin. Hobi olarak iman edin.
Çocuk olmak istiyorum, dinlemek istiyorum yeniden masal.
Ne güzel demiş ama şanışer.
görsel
Bir varmış, bir yokmuş derken
Yollardan trenlerden
Sözü aldım getirdim
dağlardan tepelerden.

Özdemir asaf
Türk masalları içinde benzersiz okult ve edebi hazineler gömülüdür, evet o anneannenizden dinlediğiniz masallarda.
bir prenses varmış. genç kız doğduğundan beri sarayında, yalnızmış, prenses olarak yaşarmış. derken uzaktan gelen bir yabancı oğlan görmüş bu. onunla gitmek istemiş. meğer başka bir ülkenin prensiymiş o da. babası vermeyince anlaşmışlar. savaşın bitimini kutlamak için, kocaman bir saat yaptırmışlar, altından bir saat diğer ülkenin kralına gidecekmiş. altın saatin ardında açılan ufak bir kapıya saklanmış kız da. kaçmışlar
Çocuk gelişimi için çok önemli.