bugün

duman in belki alisman lazim albumunde ki sarkisi.

biri basmış 80e
ötekisi 95
aga böyle olmaz ki
koca millet harcanmaz ki

biri arap tayfası
ötekisi gevur mandası
aga böyle olmaz ki
koca millet harcanmaz ki

bir sağdan
biri soldan aslınıca
biri yasaya
biri kasaya karışınca

evvel zaman içinde masal olduk
masal olduk yine
bir varmış bir yokmuş diyerek başlayan ve çocukluğum da hem var olup hemde nasıl yok olduğunu anlayamadığım. ama yine de çocukluğumun en tatlı hatıraları
"masalın bittiği yerde hayat başlar" diyor murathan mungan
masallar bitti ve başladı anlamsız hayat.
Ninnilerle uyutulur,masallarla büyütülürsün,büyütülmek değil de,uyutulmaktır çoğu zaman payına düşen,boşverirsin,uyanmaya çalışırken yepyeni masallar çıkar karşına,anlatırlar,dinlersin,inanmazsın yalan dersin ama tökezlersin bi zaman sonra...Bir varsındır,bir yoksundur bu hayatta,uyumaktan gelip uyumaya gidersin pireler berber,develer tellal iken...
nil karaibrahimgilin en güzel şarkısı
hatırlatma olarak..komser şekspir filminin sonunda çalmıştı
"daha parlayabilirdim söndüm..masalımı da gördüm.."
ayrıca; hiçbi yerde bulamadığım ama çok sevdiğim bi şarkı olduğu için buradan sözlük yazarlarına bi çağrıda bulunuyorum:
bu şarkıya sahip olan arkadaşlar....bi yardım lütfen..!
(bkz: la fontaine masalları)
sertab erener'in lal albümünde seslendirdiği bir şarkıdır aynı zamanda. Sezen Aksu, Meral Okay, Giancarlo Bigazzi ve Marco Falagiani şarkının altında imzası bulunan kişiler.

Geceye açar akşam sefaları
ölüme benzer güne vedaları
Deli dolu bir macera bir şölen bir düğün
Kadere kısmet narin hayatları

ışığa uçar bütün pervaneler
Ateşe giderken ne şahaneler
Dönerek acıyla aşkla şu alemi
Yana yana rakseder divaneler

Bir varmış bir yokmuş dünya masalmış
Her yolcudan bu handa hoş seda kalmış
Gökten üç elma düşmüş yuvarlanmış
Herkes payına düşen elmayı almış

Sora sora az gidip uz gidip Kafdağına
Gizini arar saadetin dünyalılar
Günaha yakın dururken bir yanları
Ne kadar hazin hüzünlü sevdalılar
Nil Karaibrahimgil'in en sahane sarkılarından biri..

Daha küçücüktüm öldüm
Ama ben masalımı da gördüm
Baba anneme söyle öldüm
Daha parlayabilirdim söndüm
Daha oynayabilirdim döndüm
Daha toplayabilirdim böldüm
Masalımı da gördüm
istemem ben hiç adım unutulsun
Resmim tozlu raflara konsun
Arayan beni masallarda bulsun
"uyaran"ların günümüzdeki kadar çok olmadığı dönemlerde, çocukları formatlarken, dünyayı algılamalarında fark oluşsun diye yazılmış, anlatılmışlardı. metafor zengini kurguları, çocukları dünyayı "gör"düklerinden ibaret sanmasın diyeydi. batı dünyasında parayla yazdırılan eserler iken, doğuda 1001 gece anlat bitmez zenginlikteydiler. sonra tv icad edildi, büyükler uyumaya başlayınca, çocukları hepten unuttular.
masal masal matitas
kaynanamın götü tas
çukura düşmüş çıkamaz
pır pır eder uçamaz
fındık kadar sıçamaz gibi bir tekerlemeye konu olmuş kelime. *
yaşar tarafından seslendirilen versiyonu bir atilla ilhan şiiridir.
(bkz: masal masal marttak burnuna osurayım zarttak)
bir orhan veli şiiri. şöyledir:

MASAL

Çocuk gönlüm kaygılardan azade
Yüzlerde nur, ekinlerde bereket;
At üstünde mor kâküllü şehzade;
Unutmaya başladığım memleket,

Şakağımda annemin sıcak dizi,
Kulağımda falcı kadının sözü,
Göl başında padişahın üç kızı,
Alaylarla Kafdağına hareket.
söz ve müziği deniz seki'ye ait olan, deniz seki'nin aşk denizi albümünün 3. şarkısı.

Zor olanı seviyor insan her defa
Gerçeği bende sahtesi dilde gizli
Kalbe yenik düşen aşk kelimesinin
Üzüleni ben üzeniyse kalpte gizli

aaaa aaaa aaaaaa aahhh

biliyorum kolay değil
hayat buysa gerçek nedir
ağlamaya alıştırdın
ölüm bize masal gelir

Zor olanı seviyor insan her defa
Gerçeği bende sahtesi dilde gizli
Kalbe yenik düşen aşk kelimesinin
Üzüleni ben üzeniyse kalpte gizli

aaaa aaaa aaaaaa aahhh

biliyorum kolay değil
hayat buysa gerçek nedir
ağlamaya alıştırdın
ölüm bize masal gelir

Çok zor
bunu inan anlatamam
Çok zor..
Gerçeğiyle yüzleşince yoksun

Aynalara baka baka
Kendini kendine şikayet ediyorsun
Delirir gibi..

Biliyorum kolay değil
Hayat buysa gerçek nedir
Ağlamaya alıştırdın
Ölüm bize masal gelir

ölüm bize masal gelir...
yaşanamayacak güzel yaşanmışlıklar.
kirlenmemiş, duru kelam! umutları canlı tutmaya ön ayak olan, anonim araç... iyinin ve kötünün basitliği, kavranılabilirliği...
Bir masal anlat bana, içinde mutluluk olsun
Buram buram aşk koksun,
Bir masal anlat bana,
Düşlerden oluşan
Toz pembe hayelleri olan,
Bir masal anlat ki,
Seni unutmayım.
-------------------------------
masalımın bittiği yerde hayatın başladığı nokta....
babanne(m)den baskasi anlatinca hic bi' buyusu kalmayan hadise. * *
Duman diye bitli bi grubun şarkısıymış, bugün duydum.. Halbuki benim bildiğim masallar gayet tatli, Pamuk Prenses var, Uyuyan güzel var.. olmamış, 10 üzerinden 6,4278.
olaganustu olaylara, dogaustu varlıklara yer veren, tumuyle dus urunu, cogunlukla belirli olmayan bir zamanda ve yerde gecen, genellikle agızdan agza aktarılarak surup giden bir anlatı turu.
Kaybetmem emredilen binlerce savaşı kazanıp en büyük yaralarımla karşına çıktım bugün. hissiz, renksiz ve biçimsiz tuğlalarla örülmüş derin bir kuyunun içinde geçirdiğim katmerli yılların ardından, bir tırmanış tutturdu kalbim gökyüzüne.. zenginliğinden milyar defa basitliğe indirgenmiş tonlarca geceden geçip, tüm siyah-beyaz tonuna rağmen hayatın .... geldim işte bir yerlerden, bir zamanlardan, binbir yaralı kalpten; tüm hüzünlerden arındırıp bizi, masal anlatan bir sevişme için..

Seni seviyorum; tüm kelimelerin peşi sıra aceleciliğinin arasında yok olan bu iki kelimeyi yine defalarca belki de yine hiç düşünmeden, anlamını sorgulamadan sarfedebilmek için seviyorum seni.. Olabildiğine uzak dursan da, korkup kaçsan hatta en az bizim kadar sorgulayıp yorsan bile aşkı, geldim bugün..

Aşk bu dünyaya ait değildi artık. Çünkü dünya lekesiz değil, ihanet etmişliği var aşk'a, sicili fazlasıyla bozuk.. derin bir affın yaşattığı umarsız hafifliğin hissettireceği tüm by-pass ameliyat enjekteli, sahte, plastik kokan aşkların arkasından(!) asla biçimini yitirmeyen, unutmanın yasak olduğu ve içinde sadece senin saklandığın bir aşk ile geldim dün, bugün ve yarın, bir demden bir diğerine, katran koyusu kirmizi(!) bir çift gözün kapandığı anda.. Sıyrılıp tüm lüzümsüz yalnızlıklardan, kudurmuş bir aşk için avaz avaz bağırabilmek için yanındayım.. Seninle tamamlanacak bir aşkın ilk yap-boz parçası ellerin, öyle ki şekli tam kalbimin ortasında ki boşluğa ait.

ilk ben öldüm bir masalda ve ölürken bir avuç huzur, bir avuç aşk bıraktım dünyana miras olarak. Sesine, ahengine, görkemine buladım geri kalan yanlarımı ki; ardıma her bakışımda bir parça ben görebilmek istedim üstünde. Şimdi masalı ele geçirilmiş aptal bir yazarın kalemini kırarak aynı masalın bir başka kahramanı olarak yazıyorum kendimi.. Bir dünyadan bambaşka bir dünyaya aidiyet tayin ediyorum iliklerime, senin olduğun her yerde..

Soruları, sorguları geride cevapsız bırakıp ruhumu ruhunun tam ortasında saklamaya geldim. tıpkı aklımın en karışık olduğu saatlerde ansızın gelişin gibi bu sefer. Seni örnekliyorum evrenin tüm tanım bekleyen anlamsızlığında. Her sonucu seninle ilintilendiriyorum, mutlaka bir ilişkin olmalı hayatımda yaşanmışlığa anlam katabilecek ne varsa.

Adının bilinmediği, anımsanmadığı ve hiç duyulmadığı bir dünya aradım kendime. Her bulduğum dünyadan sessizce uzaklaştım.. Hangimiz daha hızlı koşuyorduk? zaman mı yoksa ben mi? Hangisi daha anlamlıydı? Zaman mı yoksa zamansızlık mı? Ansızın gelen bir hayatın kazandırdığı boşvermişliği de bırakıp bir kenara çıktım yola. Uzun zamanlar, kısa hayatlardan geçip bir çırpıda, aidiyetimi tayin ettiğim dünyaya geldim.. Aklımda sınırsız korku ve bir parça umut katılmış hayalperest yalnızlıklarla birlikte geldim..

Geldim bugün. Bir sır gibi saklıyorum zihnimde tüm yaşadıklarımızı. Hüzün bitince geri döndüm, hatta tam karşında duruyorum tüm yorgunluğum ve yorulmuşluğum, umulmazlıklarım, hayallerim ve sıradansızlığımla. Her şey olması gerektiği gibi işte.. Git diyebilir misin artık ya da sorgular mısın gelişimi? Sev desem çok mu küstah davranırım? Kovulur muyum kendi yazdığım uzun zamanlar, kısa hayatlar, imkansız mutluluklarla bezenmiş masalımdan? Yoksa yine yanlış bir masala mı dahilim? *
uludağ sözlüğün en iyi teması.
yapanı tebrik ettiğim*, yazarı entry girmeye teşvik eden süper tema.*

(bkz: budur)
tematik bir temadir.*
ismi gibi masali da mevcut; (#1030850)

unutulan noktalar duzenlenmi$, revize halde zall'a e-posta yolu ile iletilmi$ temadir. bundan sonra "ulan yapmi$sin yapmi$sin got kadar yeri es gecmi$sin" demesin kimse bana, muhatabiniz zall'dir ona cemkirin layn ayttt, canim sozluk.*

edit: duzelmi$ her yeri. kullanin gonul rahatligiyla.
sanatı yakalayan temadır.
esrarengiz bakışlar ardında duran, etkisini hissettiren sanat!**
tanımlamaya kelime bulunamayacak kadar güzel temadır. enfes, muhteşem, harika hepsi yetersiz kaldı bir an.
teşekkürler antistar...