bugün

(bkz: kaçak trafo)
Venedik ve Kudüsle birlikte tamamı sit alanı kabul edilmiş dünyadaki 3 şehirden biridir Mardin.
mardin büyükşehir olunca şehir belediyesi değil, il genel belediyesi oldu.
şayet büyükşehir olmasa idi bugün asıl mardin olan artuklu şehri yani il merkezi ezici bir oranla akp'de idi.

bu sebeple çevremden gördüğüm kadarıyla kayyuma tepkili yerler kızıltepe, nusaybin ve derik gibi yerler.
merkez artuklu ve midyat ise durumdan şikayetçi değil.
Aşiret dizileri teminini yapan ilimiz.
Askerliğimi yaptığım yer. Demografik yapısı itibariyle oldukça kozmopolit bir şehir. Bir çok eski kadim medeniyetlere de ev sahipliği yapmıştır. Süryani asuri keldani, kürt zaza kurmanci araplardan oluşur. Halkı misafirperverdir. Askeri de sever. Yemekleri de güzeldir. Kaburga dolması içli köfte saç kavurma v.b. mardin çöreği. Tarihi ve turistik pek çok yeri vardır. Ziyaretinize değer.

Şeyh musa ez-zuli (ez-zûhi) el-mahin el-mardini hz. kısaca şeyhan da denilen muhterem zatın memleketi mardin. Kabri şerifi ziyaretgâhtır. Hatta şeyhmus isminin kökeninin de ondan geldiği söylenir.

http://mardiniletisimgazetesi.com.tr/?p=34117

https://mehmetayaz.blogsp...rgc-savur-mardin.html?m=1

https://yemek.com/mardin-yemekleri/

görsel
Gideceklere mart nisan aylarini tavsiye ederim.
eski sevgilimin memleketi. kızın yaşadığı ev unesco mirası listesinde 2 katlı, bahçeli o aşiret dizilerindeki evlerdendi.

iyi bir kızdı ama yürümedi çünkü o kadar yüklü bir egosu vardı ki herşeyi ben yaparım ederim. dayanamadım, yürütemedim.
Azı şehir çoğu şiir olan, Şairin, "şair, sen kiminle konuşursun? mardin yoldaşın değilse..." dediği yer. refik durbaş

Şehrim, şehristan'ım, toprağım.
Ülkenin en sinsi kızlarını barındıran il

Bir kız eğer mardinliyse ondan 1000 km uzak durun ne olur ne olmaz..
bu gece ve yarın bulunacağım yer.
gezmek istediğim nadir kentlerden. neden?
videolarda gördüğüm kadarıyla henüz beton yığını olmayan semtleri var ki tr de kalmadı artık.
gezmek derken öyle gidip bi kaç gün kalmayı kastetmiyorum.
yaşamının içine girmek istiyorum.
fırınından eppek almak, ara sokaklarında gezmek, konu komşu edinmek.
Icine bir c4 atilasi k*rd sehri. Her vatandasi "bu dis by mardinli serseri ve tayfasi" gibiyse ya**ra yedik.
Gerçekten gizemli bir şehir. görmeyi çok isterim.
arapça öğrenmek isteyenlerin gidebileceği il.
Çok detaya girme Türkiye de bir il
Nepale gidiyormuş gibi incelemişsin.
persembe ve cuma günü bulunacağım şehir. otel, restorant önerisi isteyen varsa yardımcı olunur.
(bkz: de_dust)
Ezan seslerinin çan seslerine karıştığı, dinlerin ve dillerin kardeşçe yaşadığı özel şehir.

Gündüz hep beraber süryani komşunuzun kilisedeki evlilik törenine gider, akşam hep beraber bir başka komşunuzun taziyesine gidersiniz.
Din, dil sorgulanmadan, herkes birarada... olması gerektiği gibi.
Hayata dair gülümseten detaydır mardin.
aklıma hep "mardin kapı şen olur" türküsünü getiren şehir ismi.
Askerliğimi yaptığım yer.
Aşırı derece turist akınına uğramış olan Aziz şehrim. Bu sene 3 milyon turist gelmesi bekleniyor, bu gidişle 4 milyonu bile bulur, zira çarşı da japonundan, Almanına kadar her çeşit insan var.

Insan gurur duymuyor değil, eheh.
görsel
Türkiyenin en çok süryani ihtiva eden şehri.
Yolunuz düşerse menengiç sabunu almadan dönmeyin. *
tarihi ve dar sokakları ile ünlü şehir.
Haziranda tekrar gideceğim şehir. Değişik bir havası var bu şehrin.. Seviyorum.