bugün

izmirde bulunun şirin mi şirin ömür törpüsü
maltepeli olmayan her askeri öğrencinin "ulan maltepe acaip lüksmüş" dediği askeri okul. (bkz: çankırı astsubay hazırlama okulu)
3 yılımı verdiğim, iyisiyle kötüsüyle yaşadığım okulumsu askeri birlik. Kaliteli bir eğitimi vardı ama gereksiz, saçmalık derecesine varan uygulamalarından bıktığım okulum. Askeri lisede okumak isteyen gençlere uyarı: Orada okumayı aşırı derecede istiyorsanız tamam, ama en ufak bir tereddüttünüz bile varsa gitmeyin, hayatınızın en büyük hatası olur.
kısaltması m.a.l olan askeri lisedir.
Vaktinde bedeni yetenek, yazili sinavi ve saglik kontrolerini gectigim. Kayit icin notere para yatirdigim ancak kayittan vazgecip babamla kapisindan dondugum lise. Simdi dusunuyorum da en dogru karari vermisim...
kenan evren'in mezunları arasında bulunduğu okuldur.
konak tan 82 numaralı eshot a (belediye otobüsü) bindiğiniz vakit önünde inebilirsiniz.şimdiki binasına yanlış bilmiyor isem 1982 de taşındı.dolayısıyla kuleli ve ışıklar askeri lisesine nazaran daha yeni bir okul.derslikler,spor salonu ve yüzme havuzu ile diğer iki askeri lise ile fiziki şartlar itibari ile basacak bir okul.
Benimde 35.dönem olarak bir 3,5 sene geçirdiğim okulum, bizim zamanımızda disiplin olayında eşeke suyu kaçırmışlardı e ergen çağındaki yüksek iq'lu ve fiziksel kondisyonu yüksek 1500 adamla uğraşmak kolay değildi tabi. Askeri lise okumak isteyenlere tavsiyem Hava Lisesine girmeleri yada Kuleli Askeri Lisesine girmeleridir.
askeri liseler içinde en son kurulandır, şuanda kara kuvvetleri adına öğrenci yetiştirir.
Maltepe Askeri Lisesi, izmir ili Güzelbahçe ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetlerine subay yetiştirmek için lise düzeyinde eğitim ve öğretim yapan, beş yıl süreli fen bilimleri alan programı uygulayan Türkiyedeki askeri liselerden biridir.

Mezun olup sivil hayatı seçenlerin Türkiye' de geldikleri konumlar itibariyle verdiği eğitimin kalitesin tartışılamayacağı okuldur.

Yine öğrencilerinin izinlerde tavladıkladıkları kızlar göz önüne alındığında keşke ucundan, kıyısından bir yerinden ben de geçseydim dediğim anlatılanlara göre son teknolojiyle donatılmış okul.

ekleme: her şey dışarıdan göründüğü gibi değilmiş, meğer her yıl verdiği mezunların 3 te 2'si ayrılmak zorunda kalıyormuş zorlu geçen intibak kampı sonucunda. Bu sene mezun olan 45. dönem kampa bile gitmeden şimdiden 3 te 1 ini kaybetmiş.. yeğenlerimin yalancısıyım...

tavsiye: (bkz: dışı seni yakar içi beni)

tavsiye2: uzaktan seyretmek çok daha güzel.

tavsiye3: hayatınızın hatasını yapmayın.
Maltepe Askeri Lisesi, izmir ili Güzelbahçe ilçesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na subay yetiştiren Kara Harp Okuluna öğrenci temini için lise düzeyinde eğitim ve öğretim yapan, beş yıl süreli fen bilimleri alan programı uygulayan Türkiye'deki askeri liselerden biridir.

http://www.maltepe.kkk.tsk.mil.tr/
imkan bakımından sınır tanımayan * devasa bir alana kurulmuş şanlı yuva. mezun olup harp okuluna devam etmezseniz sivil hayatta fark yaratmanıza sebebiyet veren mezun olmanın gurur verici bir şey olduğu okuldur.
bir ingilizce öğretmenini ve ingilizce bölümü başkanını sürülen okul. olaya geçelim de tsk'nın nasıl bir ortama dönüştüğünü görelim;

ingilizce öğretmeni derste sınıfa ingilizce film izletmektedir. ders sonrası bir öğrenci şikayette bulunur. şikayet nedeni filmde açık sahneler bulunmasıdır. bunun üzerine bölüm başkanına çıkılır ve durum anlatılır. bölüm başkanı "filmlerin kendisinden onaylı olduğunu ve ortada bir sorun bulunmadığını" belirtir.

ingilizce öğretmeni albay ve yine bölüm başkanı albay bu olaylar sonunda başka birliklere sürülürler. kadın ingilizce öğretmeni evli olduğu ve eşi de aynı okulda ingilizce öğretmeni olduğu için izmir'de saçma sapan öğretmenlikle alakası olmayan bir birliğe sürülür.

askeri liselerde son durum budur. kuleli'de de maltepe'de de herkes askeri liselerin bittiğini konuşmaktadır. irtica davasına kıtalara gönderilen subaylar liselere geri dönmüş durumdadır ve askeri liselerin kralları artık bu subaylardır.
(bkz: askeri lisede game of thrones izletmenin cezası)
ingilizce komutanımın ve bölüm başkanlarının aptal bir dizi yüzünden sürüldüğü okul, okulum. bu kişiler hakkında söyleyebileceğim eğitim, genel kültür bilgi seviyesi açısından televizyonlarda aydın diye geçinenlerin hepsini toplayıp buruşturup çöpe atabilecek cinsten olduklarıdır. harika insanlardı her ne kadar beni çok sevmeselerde ingilizceye kafamın fena halde basışı sebebiyle olsa gerek nefretle saygının karışımı ama asla içinde sevgi olmayan bi hisle yaklaşmışlardı bana 4 sene. öğretmek için yaşayan bize bişiler kazandırmak için hayatlarını harcayan insanlardı. ha maltepe eski maltepe olsaydı o imzasız mektubu yazanı devre arkadaşları havaya fırlatıp yere düşmeden sikerlerdi orası ayrı.
zamanında kazanmıştım bu okulu. mülakatları felan geçmiştim çağırmışlardı gel felan diye ama bana göre olmadığını düşünmüşüm. iyi ki de gitmemiştim. siz de gitmeyin gençler.
Öğrencilerin 5 yıl boyunca çile çektiği fakat sonunda değdi be dediği bir okul.
14 yaşındaki delikanlıların girip adam oldukları okul.
izmir kızlarının bir kısmının "ay ben onların üniformasıyla bile çıkarım" dediği bi kısmının ise ezik gördüğü okul.
tiyatro için diğer okullardan gelen kızlar kendi arkadaşları arasında bolca hava atar. (bkz: izmir kız lisesi) (bkz: 60 yıl anadolu lisesi)
her yıl scrabble yarışması düzenler ama hep kendisi kazanır.
kütüphanesinde kur'an tefsiri bulunur alıp okumaya kalkarsanız subaylar uzaylı görmüş gibi size bakarlar.(KHO kütüphanesinde bu kategoride kitaplar yoktur.) kütüphane çıkışındaki emekli subayın titrek el yazısı hep içimi acıtmıştır.
5 yıl boyunca hiç katılmadığım (gururla söylüyorum) 19 mayıs törenlerinden sonra okulu bi rehavet ve disiplinsizlik sarar. mezuniyet gecesi disiplinsizlik üniforma yırtmaya kadar artar. "https://www.facebook.com/...273374170&type=3"; gelenekleşen mezun devrenin gece yarısı içtima sahasında tezahürat ve naraları okulu uyandırır.
yazın menteş'e kampa giderler (eskiden kartal'dı) kuleli bisiklete binip paten kayar, ışıklar denize girerken maltepeliler sürünme eğitimi yaparlar. okulların bu kadar farklı olması çatışmaya sebep olur. 2006 yılında maltepe ve kuleli öğrencileri arasında şabanların köpeğe maltepe tişörtü giydirmeleri yüzünden gazinoda kavga çıkmış olup şabanlar (bkz: kuleli askeri lisesi)çil yavrusu gibi çadırlarına doğru kaçmış, yıllar sonra harp okulundayken nasıl dövdük sizi diyerek arsızlığın dibine vurmuşlardır.

lisede olan acı tatlı bütün anılar harp okuluna sivil kaynaklı öğrencilerin alınmasıyla tükenme noktasına gelmiştir. sivil kaynaklıların askeri lise kaynaklılara göre kayırılması birine ceza verilirken diğerine verilmemesi vs. askeri lisenin boşuna okunduğunun en güzel kanıtıdır.
2007 senesinde scrabble turnuvasi vasitasiyla bulundugum lisedir. gereksiz kibir ve kendini begenmislikten baska bisey gormedik. alayi yanimizdaki kizlarin icine dustu. ucuncu kattan laf atan gordum lan o kadar ezik ve abazalar yani.
Yıllar önce kazandığım lise. Fakat baba sıfatı verdiğim insan engel olduğu için gidememiştim. Kim bilir benim yerime hangi yedek gitmiştir. Geçen yıl da harp okuluna yaptığım başvurudan olumlu sonuç aldım fakat yine aynı 'adam' harp okuluna gitmeme mani oldu.

Hala bi şansım var baba. Bu sefer kara değil, hava harp okuluna gideceğim. Benim için bu çok basit artık.

Baba bu sefer senin sözünü dinlersem şerefsizim.
jeopolitik açıdan izmirin en güzel bölgesinde bulunan ve elit bir öğrenci topluluğuna sahip olan bir okuldur. Bu sene 50.Dönem mezunlarını verecek okul tübitaktaki başarıları ile anılmaktadır.
her daim kuleli ve ışıkların gölgesinde kalan okul.
Girenlerin çıkmak istediği , giremeyenlerin içerisinin çok güzel olduğunu düşündüğü yer olan maltepe askeri lisesi geçen sene tübitak bilgi yarışmasında 2 tane Türkiye birincisi çıkarmıştır. Bu sene ise Türkiye finallerine 6 tane birincilik gönderen lisedir.
Armandaki yeşil kırmızı
Bizim sevdamızın şarkısı
Ağlamayı bile sevmişiz seninle
iste al bizim canımızı Maltepe.
Dün gece itibarı ile yarım asrı bitirmiş yani 50. Dönemini mezun etmiş olan lisedir. Kutlamaların görüntülerini izlemek isteyenler instagramda #maltepe50 ve #300vandal3000 hastaglerine bakabilirler.
güncel Önemli Başlıklar