bugün

türkiye'deki 4 askeri liseden en karizmatik olanıdır.çengelköy de bulunmaktadır.okuması çok zor olan bir lisedir.çok heybetli bir binası vardır.adından da anlaşıldığı gibi 2 tane kulesi bulunmaktadır
kara subayı yetiştiren yeri ve eğitimi ile Türkiyenin en iyi eğitim kurumlarından biridir.
Marmara Universitesi'nde Almanca Isletme ya da Isletme Enformatigi okuyan ve Uskudar'dan soz konusu bolumlerin bulundugu yerleskeye otobusle gelen ogrencilerin yanindan gectigi askeri okul. Ayrica okullararasi satranc turnuvalarina yolladiklari takimlari da her zaman cok guclu olmustur. Binasi, eski olmasi ve boya gerektiriyor olmasina ragmen, Bogaz'in guzelliklerinden biridir. Ogrencilerini sokakta yururken tanirsiniz, cunku sivil giyinmezler. Saygi duyulmasi gereken bir okul.
ayrıca hava harp okulunada subay yetiştirmektedir.şöyle ki; ordan mezun olanlar sağlam bir sağlık kontrolu sonrası hava harp okuluna geçebilmektedirler.
her sabah önünden geçtiğim, artık duvarlarındaki her lekeyi, her bir ayrıntıyı ezberlediğim okul.
yanından geçerken aslında çok ta beyaz olmadığını anlarsınız;
fakat bunu avrupa yakasından farketmek oldukça güçtür.
hemen yan tarafında küçük bir yeşil alan bulunur ki kurtlar vadisi'ne bile ev sahipliği yapmıştır.
KK DENETLEME SINAVLARINDA GELENEKSEL OLARAK ISIKLAR ASKERI LISESI NE GECILEN OKUL
(bkz: IKINCILIK ISTATISLIKLERE BIR KAYIPTIR TARIH BIRINCILERI YAZAR)
2005 yılında mezun olduğum, ve mensubu olmakla her zaman gurur duyacağım, boğazın incisi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kabe'si olarak da bilinen, kulelerinin üzerinden istanbul'a bakmanın (bkz: yasaklar delinmek içindir) inanılmaz zevkli olduğu okuldur. Ayrıca eğer o sıralarda istanbul ingilizlerin işgalinde olmasaydı ulu önder Atatürk'ün de okumuş olacağı okuldur. Aziz Nesin, Ömer Seyfettin gibi sanatçılar ve düşünürlerin yanında Türk tarihine damga vuran nice askeri de yetiştiren şanlı yuva. Ku Ku Le Le Kule Kule KULELi KULELi şeklindeki temposu da ayrı bi güzeldir. Ayrıca askeri liseler arasındaki spor müsabakalarındaki en holigan taraftar grubu da Kuleli'de mevcuttur.
can bahadır yüce adlı genç şairin mezun olduğu okuldur.
lise 2'de okulum adına *ingilizce scrabble turnuvasına katılmam sayesinde gezip görme olanağı bulduğum okul. girişinde falanca gündür bu okulda bir kaza olmamamıştır tarzında bir şey yazar. kuzey kule ve güney kule olarak iki kısımdan oluşur. bahçesinde yaklaşık 20-30 tane basket potası vardı sanırsam. gözlemlediğim kadarıyla öğrencilerinin güldüğüne pek rast gelmedim. evet komutanım, emret komutanım ciddiyetinde öğrencilerin bir o kadar da abaza oluşları tuvalet yazılarından belli oluyordu. * turnuva vs bilimum aktivitelere öğrenciler büyük bir özveri, disiplin ve ciddiyetle hazırlanıyorlardı takdir ettim. öğrencilerin sıkı ve katı bir eğitim aldıkları aşikar. gittiğim 4-5 haftalık süreçte türlü maceralar yaşadığım okuldur aynı zamanda.
turkiye'de arsasi en pahali okul. ayrica kulesine cikip asagi isemeyen ogrenci de kuleli'de okumus sayilmiyormus.
mezunlarindan biri olarak, derslerime giren komutanlari falan ziyarete gittigimde, uzun sacim ve sakalimdan dolayi pesime bir astsubay takilmis, kan ter icinde beni aksam 5'te ancak bulabilmistir. *
-kardesim sen neredesin ya, 1,5 saattir seni ariyorum!
-ii seyy, ogrenci amiri'nden izinliyim ben ya, daha n'olsun?!
-olur mu kardesim oyle sey, sivil hayat propogandasi yapiyormussun ogrencilere!
-alla alla, iyi de ben hicbir ogrenciyle konusmadim ki?!
-ya konusursan!
-hasss...binallahh... tamam ya ben gidiyorum...

her seye ragmen, turkiye'nin en iyi olanaklarina ve manzarasina sahip lisesidir. az aglamamisimdir hani bogaza karsi. disi seni, ici beni yakar familyasindandir. yine de iyidir, hostur, mezun olduktan sonra bir seyler hissettirir...
"kuleye çıkan işer." sözünün vuku bulduğu,bir mezunu olmak ile gurur duyduğum okulum.askeri liseler içinde en eski ve köklü olan askeri lisedir.üst dönem-alt dönem arasında her askeri lisede olan baskı ve "zulümler" bu okulda da mevcuttur.yatak toplatmak,defterleri kaplatmak vs en hafiflerindendir. sadece kara harp okulunun değil aynı zamanda hava harp okulu nun öğrenci kaynağının bir kısmını teşkil eder.eğer benim gibi ortaokulda havacı olarak girip daha sonra sağlık nedenlerinden dolayı kontrolde hava harp okuluna gidemeyeceğiniz anlaşılırsa ya kara harp okuluna gidersiniz ya da hürgeneral olup sivil hayata başlarsınız,tabi paşa paşa sizin için takdir ediler tazminati ödeyerek
okul olmanın yanısıra sevdadır kanımca. Zira kuleli öğrencileri okullarını, üniformalarını, birbirlerini çok severler.aralarındaki arkadaşlığı, ruhu, bakar bakmaz anlayabilirsiniz.
öğrencilerinin seçme sınavlarında yüksek puanlar almasının yeterli olmadığı daha sonra tekrar bir sınava tabii tutan okuldur. eğitim kalitesi yüksek olan okullardan biridir. tarih ve matematik eğitimine ayrıca önem verilir. satranç turnuvaları düzenleyerek öğrencilerin satranç oynamayı öğrenmelerini ve bu şekilde strateji kurmalarını sağlayan okuldur. ayrıca gece ışıklandırıldığında istanbula ayrı bir güzellik katar.
sair nazmi agilinda mezun oldugu ve daha sonra icerisinde uzun yillar ingilizce ogretmenligi yaptigi okuldur.
öğretimi harikalar yaratmasa bile ergenlik çağında eğitimi adamı adam ediyor. özgüven sahibi oluyorsun...
mezun olunur.*
yatakhanelerindeki büyük camlardan boğazda balık tutan insanlara, karşı tarafta müzik eşliğinde eğlenenlere ve özgürce hayatını yaşayanlara baktıkça gözlerinden yaşlar süzülen tanıdıklarım oldu bu lisede okuyan.

dışarıdan büyük, güzel bir okul görülse de içinde beyinsiz komutanları ve kuralları barındıran, hemen hemen giren herkesin para vermeden çıkma hakkı olduğunda çıkmak isteyeceği bir lisedir. *
öğrencilerin daha ilk başladığı henüz büyüme çağında olduğu için 1 yıl içerisinde kendisini ona bağlayan şaheser, şanlı yuva.*
kaznıpta gitmediğim lise. inanın şu satırları yazarken gözlerim doldu. içinde her türlü sosyal imkanın olduğu , eğitimin çok iyi olduğu, çok disiplinli, boğazın incisi askeri lise kuleli.

ilim irfan yuvası,şanlı yuva, kuleli...
fettullah gülen tarafından kuşatılmaya çalışan lise.
alparslan türkeş gibi bir şeyi üretmiş okuldur. sonra bu şey şuraya devam etmiştir,

(bkz: kara harp okulu)
uzun süredir bir restorasyon sürecindeydi, yeni görünümüyle daha bir güzel olmuş.
Eşsiz boğaz manzarasıyla istanbul'un incisi okul.
hemen karşısından balık tutmanın çok zevkli olduğu, müthiş manzara ve konuma sahip lise.
"dışı seni yakar içi beni" diyorlar bu okul hakkında.
benim içinse boğaz'dan her geçişimde iç geçirmeme sebep olan okuldur sadece, o heybetiyle, o ihtişamıyla!
ayrıca (bkz: maltepe askeri lisesi)
ismini sahip olduğu kulelerden almamıştır çünkü bu kuleler okul kurulduktan yüz sene sonra dikilmiştir. okul, ismini arkasında bulunan kuleli mahallesinden almıştır. diğer adı mekteb-i şahane'dir.