bugün

--spoiler--
o değil de bardaktan boşalırcasına yağmurlu ada finali de süper oluyormuş yahu.
--spoiler--
--spoiler--
jack'in o atlayışı varya o işte yıllar boyunca bu diziyi ne zaman ansak aklımıza gelecek ilk şeylerden biri olacaktır.bide suck it bs.
--spoiler--
sevgilinle son kez sevişmeyi beklemek gibi bir şey.ah sözlük ah dertliyim ben kendimi içkiye verdim daha lost bitmeden içimi bir hüzün kapladı ne olacak sonunda diye düşünmüyorum benim yada bizim gibi izleyicilerin hali ne olacak diye düşünüyorum.okula her gittiğimde abi dün izlediniz mi diyemeyeceğim artık yada uyuya kalıp izleyemeenlerle taşşak geçemeyeceğim.umarım beklediğimize değer umarım hiç bir şey rüya değildir be sözlük.
ulan bu bolum 110 dakika suruyorsa ve bu reklamlar boyle devam edecekse oglene anca biticek dizidir.
--spoiler--
an itibariyle hurley jacob olur.
--spoiler--
--spoiler--
desmondım brotham kurtuldu içim rahat etti hiç sevinmediğim kadar sevindim ama jack gitti yada gidici gibi.bu arada hiç kimse çakmadı ama richard direkt sattı adayı filan pat diye herif uçakta belirdi.
--spoiler--
efsanemiz an itibariyle sona ermiştir.
(bkz: mutlu son)
sonu bu kadar kötü bitmemesi gereken diziydi. jack'in gözünden 1 saniyelik an 6 sezon edermiş.
sonu bu kadar kötü bitmemeliydi ama belkide biz çok fazla şey bekliyorduk. hakikaten hayal kırıklığı oldu benim için. kendimi aptal gibi hissediyorum sözlük. bir de uyumadım canlı izleyeyim diye yazık. finalde bi köpek eksik kalmıştı oda geldi.

edit: sonunu merak edenler için yıldızlı bakınız vereyim izleyeceklere ayıp olmasın * *
--spoiler--
Oha su an agzim bir karis acik bir sekilde ekrana mal mal bakmaktayim. Hala bu sekilde bitmis, bitirilmis olduguna inanamiyorum. Olamaz yaa, bu lost'un o senelerdir bekledigimiz sonu olamaz! Bu saate kadar uykusuz bir sekilde bunu mi bekledim ben simdi? Hic bir zikkim cevaplamadilar, herkez birbirine bakisti, kucaklasti..Sen sag ben selamet. Hala birisi şaka yaptik lan şaka gercek son biraz sonra gelecek diye bekliyorum. Allah belani versin j.j abram! Lan herkez ölü cikti lan! Allah tekrar belani versin j.j abram senin! Su an küfredemeyecek kadar uykusuz ve gücsüzüm. Gücüm yerine gelince küfredecegim!

Ucak düser kurtulan kimse olmaz. Bu adamlar hayalet gibi flashbackti, forwarddi gezip durmuslar bosuna. Alt timeline tamamen uydurmaca bir timeline. Son sahne de jack gozlerini kaparken ucagin tekrar düsüsünü görür ve evet herkez ölmüstür. 6 yilimi bu diziye verdigime mi yanayim, ayirdigim vaktime mi yanayim, herseyin bir mantikli aciklamsi var yalanina kendimi salak gibi inandirdigima mi yanayim, aptal yerine koyulduguma mi yanayim? ha ben neye yanayim j.j abrams?

allah'im ya şoklardayim...inanamiyorum, inanamiyorum. Allah tekrar belani versin j.j abrams !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
--spoiler--
Edit: Yine de izlememis olanlarin hayallerini yikmak istemiyorum. Bu yuzden al sana spoiler.

Edit 2: Ya final bolumu biter bitmez sicagi sicagina entry yazarsan elbette boyle sacmalarsin. Evet finali kicimla izlemisim. Kabul ediyorum...
An itibariyle ,buyuk finale saniyeler kaldi.ilk reklamda entry patlamasi geliyor
--okumayin spoiler--
An itibari ile Terry O'quinn, Michael Emerson ve Matthew Fox Jimmy Kimmel Show'da arzu endam etmekteler. Jack her inanista vardir boyle seyler, bazi seyleri unutamadan, gerinde birakamadan gidemezsin dedi. Unutabildigin zaman da böyle finalde izledigimiz gibi el ele isiga yürürsün tabiki. Seyirciler cok atesliler vallahi, her lafa alkis kopariyorlar. Cok sevmisler finali. Acaba ayni sona mi baktik anlamadim ki. Ya oyuncularda cok mutlular. Adam durur bir dusunur. Lan 6 sene bu dizide oynadim da bu ne bicim sondu diye sorar kendi kendine. Matthew gozunu seveyim yaa, hersey cok muhtesemmis gibi nasil gulersiniz?
--okumayin spoiler--
hiç izlemediğim ama finalini gördüğüm kadarıyla doğru karar verdiğim dizi. ulan ben oturacağım 6 sene heyecanla bunu takip edeceğim sonra finale gelecek bir bakmışız aha rüyamış. o zaman aklımdan baya güzel şeyler geçerdi. bu arada sağır odaya selam çaktıklarını da söyleyebiliriz.
(bkz: lost/#8081339) 6 sezon izleyip ilk bölüme niye bu kadar para harcadıklarını merak etmeyen kişilerin dikkatine.
spoiler falan vermeyeceğim. daha sonra değinirim buna. lakin resmen yüreğime oturmuş, beni ağlatmış bir finale sahiptir.. benim için hep gelmiş geçmiş en iyi dizi olarak kalacaktır..
6 sezon her bölümü heyecanla takip edilip büyük final ile kendimi " hiç " gibi hissetmenize yarayan para kaynağı dizi...

sabah kalkıpta haftaya böyle boktan başlamak olur mu! akşam bir daha izleyeceğim belki sabah mahmurluğu ile hayalkırıklığı olmuştur a.q.
--- finali izlemeyen okumasin - spoiler --
1) jack dahil tum karakterlerin izledigimiz tum flashback'leri gercek dunya hayatlaridir. hepsi daha once flashback'lerde gordugumuz gibi farkli farkli sebeplerden oceanic 815 ucagina bindiler. ama sawyer conman, jack bekar bir adam, locke bobreklerini babasina kaptirmis bi looser (digerlerini siz doldurun) olarak ucaga bindi. yani 6. sezondan itibaren ogrenmeye basladigimiz hikayeleri gercek dunya hayatlari degil, paralel evren hic degil (bu onemli). bunun ne olduguna daha sonra deginecegim.

2) yasadigimiz dunya'nin icinde varolan ama belli kurallar cercevesinde ulasilabilen bi adamiz var. bu adanin kurallarini adanin jacob'i diyebilecegimiz kisi belirliyor. bu adanin iki onemli misyonu var. birincisi tum insanlarin yasam enerjisi adanin icinde (daha once cok yerinde bi sekilde) ab-i hayat diye belirtilen yerde muhafaza ediliyor. dogal olarak da ada yuzyillardir buradan haberdar bi azinligin da ilgi odagi. ikinci misyonu ise gercek dunyadaki hayatlarinda iyi bi insan olamayan bazi kisilere ikinci bi sans verilen ortam olmasi.

3) simdi gelelim asil kafa karistiran kisma. altinci sezondan baslayarak izledigimiz sahneler neyin nesi? bunlar dizide gordugumuz karakterlerin olmeden hemen once gercekle hayali birbirine karistirarak gordukleri yanilsamalar. yani aslinda jack'in hic oglu olmadi, sawyer hicbir zaman polis degildi, faraday hic muzige ilgi duymadi vs. sadece boyle bi hayatlari oldugu yanilsamasini yasadilar ve bu yanilsamanin icinde biri (desmond) gelip onlari mefta olduklari konusunda ayiltana kadar gercekligi yasadiklarini zannettiler. ( bu acidan malum "i see dead people" repliginin gectigi filmimiz ile benzerligi var). herkes desmond gelip onlari aydigi anda gercek hayatini ve o hayatin nasil sona erdigini hatirladi.

4) simdi soyle bi soru da sorabilirsiniz: ama bu adamlar ayri ayri yerlerde ayri ayri akibetlerle olduler, peki o zaman nasil hep bir anda kilisede toplanip ayni anda ahiret hayatina gecis yaptilar? bunun aciklamasi cok net bi sekilde cristian shephard da gizli. (finaldeki jack-cristian sahnesi dizinin gelmis gecmis en onemli aniydi. herseyin cevabi aslinda ordaydi bi nevi. bu sahneye yine donecegim. ) lostie'lerin hepsine kurtulmasi imkansiz bi kazadan kurtarilarak adada ikinci bi sans verildi. bunun neticesinde bazilari adada ilk haftalarda oldu (shanon, boone), bazilari adadan kurtuldu bi daha geldi oyle oldu (jack, ve yillar hatta yuzyillar sonra olecek olan hugo), bazilari da adadan kurtulup gercek dunyada gozlerini yumdu (kate, sawyer vs.). ama cristian shephard'in dedigi gibi herkes olum anindaki o birkac nanosaniyelik zaman diliminde ayni yanilsamayi yasadi. 815 sayili ucusun oldugu gune geri donuyorlar, ucaktan sapasaglam iniyorlar ve tamamen yanilsamalardan ibaret bi hayati yasiyorlar, ta ki desmond onlari ayiltana kadar. bu yanilsamalar gercek degil, hepsnin olmeden once zihninde canlanan hayaller. o yuzden zaman kavrami yok. herkes olurken bunu yasiyor (yeni ada koruyucusu hurley bile bunu yasiyor) ve "simdi" kavraminin olmadigi bu hayal evreninde kaderi ile yuzlesiyor. yani iyi bir insan olarak olmusse cennete, kotuyse cehenneme (dizi aslinda cehennem betimlemesinden ozellikle kaciniyor, daha cok cennete giremeyeceklerin kaldiklari yer demeyi tercih ediyor) gidiyor. bu nedenle de zaten son kilise sahnesinde michael, anna lucia, mr eko gibi karakterleri goremiyoruz. yani diziye gore onlar adada kendilerine verilen 2. sansi degerlendiremiyor, cennete gitmeyi hakedemiyorlar. ayrica ben'i de kilisenin disinda beklerken goruyoruz. ben kendisi cennet'e gitmeyi haketmedigini dusunuyor. belki de girmeye calissa da giremeyecek, orasini bilemiyorum.

5) tekrar christian shephard sahnesine geri donelim. dedigim gibi bu 2 dakkalik sahne lost'un bence en onemli sahnesiydi. ozellikle secilmis bi ayrinti ayrica onemliydi. arka plandaki vitraya tum dinleri temsil eden semboller islenmisti. kilisede boyle vitray olmasi absurddu ama verilen mesajla uyumluydu. oyle ya da boyle hepimiz oluruz ve arkada gordugunuz dinlerin de dedigi gibi bu hayat testinde yaptigimiz herseyin karsiligi olarak ahiret hayatimiz belierlenir. hangi dine inanirsaniz inanin bu is boyledir mesaji verdiler. kendilerince evrensel, kucaklayici olmaya calistilar.

6) bi de benim aklima hala kurcalayan bazi sorular var. ornegin, jacob gercekten adada ikinci sans verilenleri kendi mi seciyor, yoksa onlar zaten ilahi bir guc taraifnan zaten secilmis de jacob sadece gidip onlarla hayatlarinin belli bi noktasinda kontakt mi kuruyor. bana nedense ikincisi daha olasi bi alternatif gibi geliyor ama farkli yorumlamak mumkun.
-- finali izlemeyen okumasin - spoiler --
-- spoiler olabilir de olmayabilir de--
son olarak dizi finalinin bana hissettirdikleriyle bitiriyorum. son bolume binlerce cevaplanmamis soruyla giren bi dizi olarak lost final bolumuyle beni mutlu etti. bu diziyi ilk sezonunda bu kadar sevme nedenimiz olan duygu derinligini finalde bana doyasiya yasattilar. "hersey nereye baglanacak, nasil aciklayacaklar" sorularina odaklanarak izleyenlerin finaldeki pekcok guzel sahneyi es gectigini dusunuyorum. ornegin, juliette'in sawyer'a "it worked" dedigi an -bu bolum sezon finali olmasaydi- eminim bircok sozluk yazarina sayfalarca entry girdirecek cinsten bi andi.

(alıntıdır)
--spoiler--
Yayinda ve yapimda emegi gecen herkesin isik cikan taraflarina, dizideki kaya tipanin girip adayi kurtardigi, dandik otesi final bolumudur.
--spoiler--
--spoiler--
ne efsanesi lan. hepsi rüyaymış diye bitti, ne efsanesi?
--spoiler--
gelmiş geçmiş en iyi dizi lost falan değildir. gelmiş geçmiş en iyi dizi yarışmasında 2 aday var:

breaking bad
dexter

dexter ufak bir ara ile kazanır.
çevremdeki herkesin ağzından salyalar akıtarak anlattığı bu diziyi izlemeye çalıştım. ama tamamlayamadım. tüm dünya beğeniyor bir sen beğenmiyorsun diyenler yok değil. ama dizinin odak noktası olan gerilimler öyle anlık ortaya çıkan ve öyle zorlayan gerilimler ki sıkılmamak mümkün değil.
bu gerilimi yaratmak için bebek sesleri, çığlıklar, kan-revan görüntüleri yani yıllardan beri kullanılan ve artık bıkkınlık veren temalar kullanılıyor.kurgu içinde kurgu, rüya içinde rüya off of gerilimi zorla zorla nereye kadar, izlerken gülümseyen birini de görmüş değilim herkes gergin.
altıncı his.
biten efsanedir. Ne olursa olsun ki lost hayatımıza kattığı kavramlarla yeni bir çığır açmıştır.
--spoiler--
Beklenildiği gibi Flocke adadan giderse ne olacak gösterilmedi. Bunu göstermeleri için 2 sezon daha yapmaları gerekiyordu zaten çok kolay değil. iyiler kazandı. Ama anladığımız kadarıyla flashsideways denilen alternatif evren denilen bir nevi araf. Ölen kişilerin hayatlarına "move" etmeleri için toplu halde buluşmaları gerekiyor. Kilisede buluşuyorlar bence. Ve hayatlarına yada ölümlerine devam ediyorlar. Şimdi bizim gördüğümüz ölümler zaten belli Shannon, Boone, Charlie, Jack, Juliet falan. Bizim görmediklerimiz ise uçağa binenler: Sawyer, Kate, Claire. Adadakiler bernard,rose, benjamin, desmond, richard. Christian Shephard'ın dediği gibi adadakiler ve uçağa binenlerde ölümü tattılar ve Araf'ta kendilerinin olmayan bir hayat sürmeye başladılar. Bir nevi ceza gibi aslında. Locke'un hastanede dediği "you dont have child Jack" sözü de buna kanıttır. Kısacası ana kahramalarımız bir şekilde gerçek hayatlarında öldüler. Bazısı uzun yaşadı, bazısı kısa. Sonra bunlar bir kilisede toplanarak gerçek ölümü taddılar.

Diyebilirsiniz ki niye Ana Lucia, Mr.Eko ve diğerleri o kilisede değildi o zaman. Burda Faraday durumu açıklıyor bence. faraday ne demişti herkesin bir constantı var. Constantları birbirine bağlı olanlar kilisede buluştular. Bizim gördüğümüz, 6 yıldır izlediğimiz hikayede buydu açıkçası. Artz'ın yada diğerlerinin hayatına çok bağlı olunulmadı. Çünkü onlar figürandılar ve ana karekterler daha önemliydi. Bu teorimi desteleyen başka bir sebep de: Desmond'ın Ana Lucia için dediği "she is not ready now". Yani Ana Lucia Araftan çıkmaya daha hazır değildi. O yüzden de o kilisede bulunmadı.

Bir teorinin daha sonuna geldik. Ama 1.sezondan itibaren yazın izlemeyi planlamak güzel bir duygu. En azından herşeyi bilerek. Mr.Eko sen bir kahramandın. Jacob'ın kardeşi adın bile yok ama karizman yeter babacım içimizdesin. Charlie ve Claire siz en aşıklarsınız, ötekiler yalan. Jack fedekarsın ama gaysin ulan işte sevmiyorum seni, Sawyer figüran oldun çıktın amına koyayım senin, lapidus seni hiç biri anmadı ama sen var ya adamsın, adam. Adam gibi adam Frank Lapidus. Richard Jacob öldükten sonra paçayı iyi kurtardın. Ama saçındaki beyazlıklar bizi ağlatıyordu. Miles sen ne gereksiztin ya. Kate ablam eyvallah be, sana kısmet oldu Flocke. Juliet "it worked". Libby buldun Number One'ı hadi iyisin gene. Sayid oğlum hani senin Iraklı hatun, amerikan mandasına girdin resmen be. shannon kardeş hoş geldin, güle güle, kib ok bye. boone özlemişiz. Locke "man in faith" yine yaptı yapacağını. jacob saçmalıktın, iyiki vefat ettin, dinimiz süphaneke amin.

Çoğu karekteri andıktan sonra son paragrafımı özel bir isme ayırmak istiyorum: Benjamin Linus. Number Two olmanın "I will be honuoured" demenin, manipülasyonun gerçek gücüsün sen. Adayı muhtemelen birlik içinde tuttun, görevini sonuna kadar başardın. Hayatımıza girdiğin sezondan beri favorimdin. Seni unutmak imkansız. Baba büyüksün be. Sırf senin için Henry Gale için bir kez daha izlerim ben Lost'u.

Previously on Lost. Beyaz; siyahın üstüne son kez düştü.
--spoiler--
2-2 bitmiştir. asaddfkjkkl
torentini bulamadığım için yardım sever yazarlara selam ettiren dizidir.