bugün

yapılan istatistiklere göre üniversiteli ergen kız dizisi imiş.
final bölümü için korkunç spoiler:
--spoiler--
--spoiler--
--spoiler--
--spoiler--
beyler izlemeyin nobrain
--spoiler--
--spoiler--
--spoiler--
--spoiler--
şimdi hiç 'yaee abi keşke hiç izlemeseydik, 6 yıla yazık' gibi geyiklere girmiycem; öncelikle belirteyim dedim. izlediğime hiç pişman değilim çünkü, her çarşamba yaşattığı heyecan yeter(di-ühüüü*).

final sıpoylır.

ama o nasıl finaldi ya. hadi şimdi onca bölümün sezonun hatrı var bişey demiyim diyorum ama, o nasıl finaldi ya. e ben bişey anlamadım ki. öyle teori üretebilen biri de değilim ki. o yüzden yardımsever yurdum insanından açıklama bekliyorum bi zahmet.

şöyle ki; şimdi bu alternatif zaman şeysi tam olarak nerde duruyo? yani bunlar adada öldüler de orda yaşamaya devam ettiler desem; değil, çünkü uçakla kurtulanlar oldu. ayrıca ben ve hurley ne ayak? e o zaman nasıl yani, ne?soruyu bile soramıyorum doğru düzgün, e anlamadım ki bişey çünkü?

ayrıca tebrik ediyorum senaristleri, çünkü önceki sezonlarda aklıma gelen bi sürü soruyu unuttum bile. o yüzden bi tek bunu merak ediyorum. evet.

final sıpoylır.

sevgili lost yapımcıları, daha önceki güzel bölümler ve fringe hatrına hala azıcık saygı duyuyorum size. azıcık ama.
boylemi olacakti lost boyle mi olacak ha?
--spoiler--
"scenario lost"
--spoiler--
--spoiler--
o değil de desmond taşı çekip ortalığı birbirine katınca bir anda jacob'ın ortaya çıkıp "al kırdın kırdın" diye desmond'a çemkireceğini sandım.
--spoiler--
an itibariyle altyazısı tamamlanmıştır. diziport ve dizihd den izleyebilirsiniz...

elveda lost...
ilk 3 sezonu mükemmelden öte olan, sonraları ilk konudan sapan, birkaç kademe düşse de yine de mükemmel olan ve bu akşam 20.00'da son kez buluşulup 00.00'da veda edilecek olan efsaneler listesinde çoktan yerini almış dizi.
zamanında herkesler lost lost deyince lan ne menem şeymiş bu lost deyip netden uyumadan izlediğim 2 sezondan sonra dizilerin kralı buysa vay halimize dedim. sonra izleyenlere acıdım resmen insanlarla taşak geçen öyle son bölümü ilk bölümden felan hesaplanmamış tam tersi bölüm bölüm taşak geçe geçe götlerinden uydurdukları bir dizi 6 sene izleyenler varmış yuh.
ve 6 yıllık sevda bitmiştir.

edit: Yani şimdi Lost bitti mi
finaliyle, sevgimizi ve sadakatimizi boşa çıkardığı söylenen dizi. seyretmedim finali, seyretmiycem de, anılarımda hep o benim sevdiğim lost olarak kalsın istiyorum...
--spoiler--
lost diye bi dizi yokmuş aslında... Sende hatırladın mı? yaaa....
--spoiler--
--hafif spoiler--
Bu arada cevaplanmamış sorular var;
-hurley diye bağıran kuş
-ben'in söz ettiği istediğin herşeyi getirebilecek kutu
-jacob ın kulübesindeki ihtiyar herif kimdi
-kara dumanın sesi niye böyle
-walt'a nooldu? aaron'a nooldu?
vs vs...

-tavaret heykelinden ve içinde ne olduğundan hiç bahsedilmedi
-sayıların sözü bile geçmedi (jacob ın sayılara bir ilgisi olduğu dışında(!) )
ayrıca;
-nikki, paulo ve eko dan hiç bahsedilmedi.
-madem flashside lar araftı, keamy filan tekrar mı öldü?
--hafif spoiler--
üstteki sorulardan herangi biri açıklandıysa da ben kaçırdıysam lütfen öm atın...
Finali henüz seyretmedim, seyredemedim. 6 yıllık olmasa da 3 yılı paylaştığım en iyi arkadaslarimdandin, tatillerimizi saymazsak hafta da bir mutlaka gorustugum beni bazen huzunlendiren bazen Güldüren ama çoğunlukla kafamı karıştıran güzel anılar paylastik ve sen simdi veda ediyorsun senin için kötü bitirdi diyorlar ama ben onlara inanmiyorum sen bunu bana yapamazsın..
ne oluur kapat kapıyı
yine tat yüreğim ada yıı
yenildik mi biz blackleree
kapat kapıyıı

darıldıık jj lereee
ucu yanmış beynimizeee
kaybolaan ümidimizee
gençliğimizee

yanarıım yanarıım 6 yıla yanarıım
ah gecelerin hesabını kimlere sorarııım
yanarııım yanarım ne yapsaann yanarıım
ahh al-laaah belanızıııı versiiiiin diyoruuuummm!!!!!
--spoiler--
desmond un tıpayı çıkarmak için girdiği çukur sahnesi ile tarkan ın kırılan kemiklerinin kaynaması için girdiği lavlı havuza girdiği sahne tıpatıp benzerdir.
--spoiler--
bu arada bu amına koyduğumunun dizisi (bkz: sons of anarchy) nin yanında arka sıradakiler gibi kalır.
(bkz: kalbime gömerim o zaman)
birçok insanı eli boş bırakmış dizidir. bunun nedeni, herkesin her şeyi cevaplayacaklarını ummasıydı. ama daha önce de bir yazar arkadaşımızın belirttiği gibi, lost bir drama dizisiydi. her neyse, final bölümüne ve lost dizisine ait son spoiler;
--spoiler--
en son sahnede havadaki uçağın bir an ortadan ikiye ayrılacağını sandım.
--spoiler--
ayrıca, lost kendi içinde anlamlı bir ironiyi barındıran dizi oldu.
sonunu titanic'in sonuna benzettiğim dizi. ha bi de çok sıkıcıydı "a.koym böyle finalin" dedirtti. final demişken finaller sırasında dizi finali yapmışlar o yüzden bir daha a.koym böyle işin.
O değilde Seda Sayan Jack, Sawyer, Kate'in balmumundan yapılmış heykellerini çıkartacakmı programa çok merak ediyorum *

(bkz: seda sayan ın atatürk ü programa çıkarması)
bok gibi bir finalle bitmiş dizidir.
--spoiler--
böyle mi olacağıdı lost, bunun için mi yaz gecelerinde birlikte sabahladık?
Bunun için mi babayı 'hadi yat artık' diye inlettik,
'sabaha kadar bişeyler izliyorsun, işe yaramazın tekisin' diye azarlamalarını dinledik?
Böyle apışıp kalmak için mi, ne zaman sorular cevaplarını bulacak diye bekledik ey lost!
'Daha iki dakika var bitmesine, mantıklı bir son gelir belki' diye,
güzel bir finale hasret kalmak için mi son 3 yıldır sezon aralarında
'Lost başlasın artıııık!' diye çemkire çemkire dolaştık?
Bunu yapmayacağıdın Lost! Bunu yapmayacağıdın!
Hani nerde açıklanmak üzere ucu açık bırakılan soruların cevapları?
Hani nerde heyecanı doruklara çıkaran, peşinde sürükleyen sahnelerin?
Sana bişey diyim mi, harbiden kofmuşsun.
Şimdi sen,
Dışı en güzel ambalajla kaplanmış, özenle paketlenmiş,
ama içinin bomboş olduğunu açıldığında öğrendiğim boş bir hediye paketi gibisin,
Şimdi sen, yitip gitmiş beklentileri gömdüğüm o gıcık sarı ışıksın sadece gözümde.
Ama ne var biliyo musun,
Bu final sana değil ama adına yakıştı:
Harbiden 'Lost'muşsun, boşmuşsun!
06X18 in sonunda ekrana kafa atma isteği uyandıran dizi seniiiii!
iyi ki de bittin be!
Ohhh!
--spoiler--
Resmen finali ile tüyü dikmistir ..
--spoiler--
Hurley, "I have a bad feeling about this" diyerek aslinda finalin ne kadar yavan oldugunu bizlere anlatmaya calismis ...

Aslinda alternatif evren diye birsey yokmus, oradakilerin hepsi ölüymüs megersem..
Ada ise adaylara 2.sansin tanitildigi bir yer. Mr.Eko, Ana Lucia ve digerleri bu yüzden iceriye giremediler. Benjamin oraya girdigini haketmedigi icin, disarida kalmayi tercih etti. Locke´dan bu yüzden özür diledi ve Locke onu affedince kendisini daha iyi hissetti.

Sawyer, Kate, Richard, Miles ve Lapidus adadan kacmayi basardilar. Hugo ve Ben, Jacop-Richard ikilisinin görevini, degisik bir uyarlama ile sürdürdüler. Desmond´i Penny ve Charlie´sine kavusturdular mesela ...

Havada kalan o kadar cok soru var ki, senaristlerin finalde acitasyon yaparak, izleyiciyi sömürüp, enayi yerine koymasi yüzünden hepsine laflar hazirladim. Kolay yolu secerek finali yaptilar, havada kalan binlerce teori ...
--spoiler--
Adanin merkezindeki o tipa Lost senaristlerine girsin ...
6 sezondur kafada uydurulan teorileri alternatif bir final olarak sunma isteği oluşturan dizi.
Şahsen benim ve birçok arkadaşımın teorileri ve birinci sezondan beri süregelen gizemli sorulara
kendimizce bulduğumuz cevaplarla, bundan kat kat daha iyi bir final yapılabilirdi.
j.j nin yaratıcılığı da kofmuş, bi yere kadarmış demek ki, aynı fiyaskoyu fringe e de yapmasa bari...
(bkz: hassiktir diyorum hassiktir)
dizi bitti biterken bile hala bi gizem bi bişe.

ulan benjamin niye içeriye girmedi, mr eko, ana lucia, walt bunların başı kelmi. walt ki 1 sezon bunun üstüne döndü dizi.

herşey açık ve net 6 senedir çok pis taklaya getirilmişiz.
çok şaşırtıcı olmasa bile losta yaraşır bir bölümdü. daha fazla ne yapabilirlerdi ki?