1. 1.
  küçük küp veya dikdörtgen biçiminde şekerleme
  2 ... aabi
 2. 2.
  (bkz: dinamit)
  2 -1 ... coincidental magic
 3. 3.
  yenmesi kolay,hafif,yumuşak yiyecekleri nitelendirmek için kullanılan kelime.
  1 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  turkish delight
  1 -2 ... ingegnere
 5. 5.
  ne oldugunu bilmeyen almanlara verilmesi gereken bir hediye.türkiye'den ucuza lokum alinir. kalitesi önemli degildir. almanlar tatliya bayilir. otantik bir ambalajsa bir de süper olur. yalniz paketi siz acin, yoksa üstlerine baslarina dökerler kazma herifler. sonra da almanlara ikram edin. "aa ne güzel sey lan bu", "cok tesekkürler" falan derler. koca kutuyu aninda bitirirler.

  not: saf olan almanlari "bunun icinde insan kili var, bi de kuzu billuru var" diyerek kandirabilirsiniz. tabii ki bütün lokumu yedikten sonra. akabinde "ulan siz de amma safmissiniz, puahahahaha" diye gülünür ve dalga gecilir.
  4 ... aftermath
 6. 6.
  (bkz: safranbolu lokumu)
  1 ... ne diyosun anlamadım
 7. 7.
  kırmızı ve biraz büyük olup dini aktivitelerde dağıtılanı, iki adet petibör bisküvi arasında ezilmeye mahkum şey.
  2 ... the kene
 8. 8.
  Osmanlıca rahat ul-hulküm yani boğaz rahatlatan kelimesinden türeyen lokum, yaklaşık 15. yüzyıldan beri Anadolu'da bilinmekle birlikte, özellikle 17. yüzyilda Osmanlı imparatorluğu sınırları içinde yaygınlaştı. Avrupa'da ise bir ingiliz gezgin aracılığıyla Turkish Delight adıyla 18. yüzyılda tanınmaya başlandı. Daha önceleri bal ya da pekmez ve un bileşimi ile yapılan lokumun 17. yüzyilda 'kelle şekeri' olarak bilinen rafine şeker ile özellikle mısır nişastasının bulunup ülkeye getirilmesi sayesinde hem yapımı, hem de lezzeti değişti.

  başlıca hammaddeleri şeker, mısır nişastası, su, limon tozu*dur. ayrıca çeşidine göre aroma ve çeşni ihtiva eder.

  iş akışı şu şekilde gerçekleşir. öncelikle kazanlarda kaynayan lokum, ahşap tavalara dökülmesinin ardından, soğuması için raflarda dinlendirilir. soğumasının ardından türüne göre kesilip, genellikle pudra şekeri veya hindistan cevizi kullanılarak kaplanır. sıcakken kesilen tek lokum çeşidi kuş lokumudur.*

  (bkz: lokum gibi)
  2 ... asabi herif
 9. 9.
  konik yeşil kağıt külahları açınca karşınıza çıkan ilk şey.
  (bkz: mevlüt şekeri)
  (bkz: çocukluğunu özlemek)
  ... kadıköy
 10. 10.
  yenilirken dişlerin arasına giren,yemesi kadar temizligi de uzun suren turk tatlısı
  ... 35 aml 35