1. 1.
  drüm theater elemanlarının var ettigi (ki james labrie nin dahil olmaması son derece mutlu edici bir olaydır) progressive rock grubu. paradigm shift ve acid rain dinlenesi parçalardır.
  -1 ... fütursuzca
 2. 2.
  jordan rudess,john petrucci,mike portnoy la beraber king crimsonın basçısı tony levinin* kuruduğu inanılmaz besteler yapan ensturmantel grup.Acid rainParadigm shiftUniversal mindFreedom Of Speech kanımca en iyi parçalarıdır
  2 -1 ... az laf cok seks
 3. 3.
  son derece harika müzikler yapan bir gruptur. zaten dream theater ağırlıklı kadrosu akıllara ziyan bir olay olduğunun kanıtıdır. şiddetle tavsiye edilir.
  ... arude50
 4. 4.
  james labrieyi bir türlü sevemeyen, müzik kalitesine sözlerden daha çok değer veren dream theater fanları için bir kaçış noktasıdır.
  ... arude50
 5. 5.
  asıl olarak hiper davulcu mike portnoy un projesidir. plak şirketi tarafından kendisine bir süper proje grubu oluşturması için teklif gelir. zaten tüm dream theater elemanları gibi çok çalışkan bir müzisyen olan portnoy projeye sıcak bakar ve enstrümental müzik yapacak bir grup projesi için önce gitarist aramakla işe başlar ve pek çok gitar virtüözüyle denemeler yapar. ancak hiçbiri portnoy'a istediğini verebilecekmiş gibi görünmez, tam bu arada mike'ın karısı neden bu projede de john petrucci ile çalışmıyorsun der. öneri kafasına yatan portnoy petrucci'ye teklifi götürür. daha önceden, muhteşem king crimson basçısı tony levin ve dokuz yaşında kazandığı bursla julliard müzik okulunda eğitim almış eski dixxie dregs klavyecisi muhteşem virtüöz jordan ruddess i de gruba katılmaya ikna ettiğini söyleyen mike hayranı olduğu bu isimleri duyan petrucci'nin zıplayarak gruba dahil olmasını sağlar. sonrası malum. bu mega grup progressive rock ve progressive metal müziğin başyapıtları arasına giren iki muhteşem albüme imza atar. akabinde jordan dream theater'da klavyede boşalan yere dahil olması için gruba davet edilir. çok da iyi olur, kanımca jordan bir önceki klavyeci derek'den bir kaç palto (gömlek değil) üstün bir müzisyendir.
  1 ... ditty
 6. 6.
  sıvının mukavemet testi olarak türkçeleştirilebilir. ve zannımca, sıvıların yüksek basınçlarda nasıl bir davranış gösterdikleri test ediliyor olabilir. bir bilene sormak lazım.
  1 ... devedikeni
 7. 7.
  sıvının üzerine koyulan yüzük gibi incecik bir teli sıvı yüzeyinden dinamometre yardımıyla çekerek sıvıda oluşabilecek gerilim kuvvetini ölçmek için yapılan deney.
  1 ... freedean
 8. 8.
  liquid tension experiment 1 ve liquid tension experiment 2 olarak iki albümleri bulunmaktadır. grup ve albüm adından da anlaşıldığı üzere experimental'dir. bunun yanında grup üyeleri kendi dallarında ayrı ayrı son noktadır. ticari kaygı gütmeden kendi içinde konsepttir. 1998 yılında çıkan ilk albümü 1999 yılındaki 2. albüm takip etmiştir.

  track list şu şekildedir;

  liquid tension experiment 1
  1 - Paradigm Shift
  2 - Osmosis
  3 - Kindred Spirits
  4 - The Stretch
  5 - Freedom Of Speech
  6 - Chris And Kevin's Excellent Adventure
  7 - State Of Grace
  8 - Universal Mind
  9 - -13 Three Minute Warning

  liquid tension experiment 2
  1 - Acid Rain
  2 - Biaxident
  3 - 914
  4 - Another Dimension
  5 - When The Water Breaks
  6 - Chewbacca
  7 - Liquid Dreams
  8 - Hourglass
  2 ... massattack
 9. 9.
  (bkz: chris and kevins excellent adventure)
  ... ditty
 10. 10.
  son albumlerinde eski progressive havasini kaybetmeye baslayan grubun kurtulusudur.
  -1 ... erotomania