1. 1.
  iç Batı Anadolu da kurulmuştur.
  Ticareti geliştirmek amacıyla Kral yolunu yapmışlardır.
  Madeni parayı ilk defa kullanmaya başlamışlardır.

  bu kültüre ait en önemli kalıntılardan biri olan Sard harabeleri Salihli/Manisa'dadır *
  6 ... lumpiya
 2. 2.
  parayı buldukları halde dış ticarette pek kullanamamışlarıdır;söyle ki:

  l:lidyalı
  f:frigyalı

  l-tamam yaw al bakalım 50 gümüş para
  f-??bu ne lan??50 kilo şeftali vercektin hani?
  l-şimdi biz bunları bulduk artık böyle çalışıcaz.
  f-?!?!?!?
  3 -1 ... disco inferno
 3. 3.
  (bkz: lidyalilarin parayi bulma diyaloglari)
  1 ... azek
 4. 4.
  bir tek parayı buldukları için akılda kalan başka önemli bir icraat yapmayan topluluk.
  3 -1 ... tomatoman
 5. 5.
  sadece parayı bulmamışlardır, dünya üzerindeki ilk kültürel faaliyet olan tiyatroyu ve sahnesinide onlar bulmuşlardır, yunan mitolojisin sonradan yazılan bazı kısımları lidya halkının inanışlarından derlenip yunan mitolojisine aktarılmıştır.

  sanata olan düşkünlükleri ölülerini koydukları mezarlardan bellidir, lahit olarak adlandırdığımız bu mezarları bu gün bile yapacak ustalar bulunmamaktadır.

  lidya kavmi malesef günümüze kadar varlıklarını bir bütün olarak sürdürememişlerdir, sanıldığının aksine yok olmuş bir kavim değildir, dünya üzerinde hala 15 000 kadar lidya lı olduğu yapılan araştırmalarda kesinleşmiştir.

  türkiye de yaşıyan lidyalı sayısı 500 ün üzerindedir, ben ve ailem bu sayının içindedir.
  9 -1 ... cehennem tanrisi
 6. 6.
  lidya dili arabca gibi sağdan sola yazılır, bu güne kadar çözümlenemeyen tek dil olma özelliğini korur, dünya ya paradan sonra kattıkları bir değer daha yün battaniyelerdir.
  3 -1 ... cehennem tanrisi
 7. 7.
  anadolu da kurulan medeniyetlerin en önemlilerinden biridir. efendim bu medeniyet ben savaşıyım şurayı fethedeyim bayrağımı buraya dikeyim yerine kafayı kullanmış para yı bularak günümüz dahil bütün nesiller boyunca bütün kavimleri fethetmeyi başarmışlardır. kafayı kullanmışlar diyorum evet çünkü acayip ticari zekaları varmış. bu adamlar ege den mezopotamya ya kadar uzanan ticari bir yol yapmışlar. adına da kral yolu demişler. efendim bu yolun nasıl mı önemi varmış, hemen anlatayım; bu uygarlık kral yolunu ticari bir yol olarak kullanarak o günkü bütün uygarlıkların bu yolu kullanmasını sağlamışlar, nasıl olmuş bu, şöyle olmuş; bu yolu kullanan kervanlara bir nevi sigorta yapmışlar, demişler ki bu yolu kullanırsanız ve bu yolda herhangi bir can kaybı olursa kervan kadar altın o kişinin ailesine verilir, yok bu yolu kullanırken kervanınıza saldırı olur ve mal kaybına ugrarsanız zararınızı lidya devleti olarak biz öderiz.
  gel zaman git zaman bu adamlar bu çarkı süper döndürmüşler. taa ki pers imparatorluğu devasa ordusuyla ortalığın .mına koyana kadar. gelmiş silmiş süpürmüş bu lidya uygarlığını. sadece bunları silmemiş haritadan spartalılar neyinde var daha hani 300 spartans die film neyin bile çektiler o spartalılar işte. hani karısı var kral leonidas savaşa gidince meclis başkanı askıntı oluyo ona veriyo falan, neyse buraya nerden geldik bilmiyorum, konuyu toparlayalım, bu lidyalılar parayı bulunca götleri kalktı tabi sonra dağıldılar. *
  ... spec
 8. 8.
  tarihte ilk defa parayı kullanarak, napolyon'a söz hakkı tanımış olan, ege civarlarında kurulmuş devlet..

  (bkz: para para para)
  1 ... faidelibilgi
 9. 9.
  parayı bulup başımıza bela etmiş a..na kodumu uygarlığı.
  7 -4 ... fevkaladenin fevki
 10. 10.
  (bkz: sardes)
  2 ... radament