bugün

kırmızıya çalan.
rusyanın dunya tarafından bilinen mekanı kızıl meydan..
kadınların sarıdan sonra en çok sahip olmak istedikleri saç rengi.
beyaz tenli gözleri yeşile çalan hatunlara pek bi yakışan saç rengi. **
kullanılması en zor saç rengi. 2 haftada akar sarı olur *, havlular batar, boyanın ilk günlerinde ıslak saçla yatılınca yastık boyanır..
nazım hikmet in bazı şiirlerinde kullandığı şiirsel kelime;
*atlılar atlılar kızıl atlılar... (salkımsöğüt)
*kalbimin kızıl saçlı bacısı... (karıma mektup)
Komünistlerin ve sosyalistlerin çok sevdiği bi renk...
bildik bir spor kulübünün isminde geçen belki de tek renk.* bizde 'kızılyıldız' veya 'kızıl yıldız' olarak bilinen sırp kulüp crvena zvezda'dan bahsediyorum.
(bkz: kızıl rudi)
(bkz: tüberrek)
Hellboy'un lakabı.
gün batımının rengi.
eski turkce guney anlamina gelir.
saç renginden sıkılan hatunların bir süredir saçlarını boyadıkları, kırmızıya çalan fakat son zamanlarda mor gibi renkleride bünyesinde barındırmasıyla meşhur renkler zinciri. yaz aylarında beyaz giymeye kalktığınızda giydiğiniz her ne ise boyun ve ense kısmı da saçınızın rengine bürünmek suretiyle sizi delirte bilme özelliğine sahip olmaya başlar. *
kelime olarak
kalabalık, cemaat anlamlarını taşıayan kızıl:
bazen rusyada bir meydan
bazen ardında -ca eki olan bir "hamam"
bazen de kıyametle birleşen bir karmaşaya dönüşür.

kızılkıyamettir ortalık
sesler yükselir bataklıktan
yoksa kurbağaların senfonisi midir duyulan
kim kaldırdı bu katsayı safsatasını
vrak vrak vrak
sen bu işleri
bırakk bırakk bırakkk
irlandalı anlamında da kullanılır.
bütün ülke bayraklarında, halkı temsil eden renk.
kadınlara en çok yakışan saç rengi.
saçlarını kızıla boyatan kızların yüzlerinde hep bir beyazlık bir solgunluk var sanki.
saçlarının rengi sebebiyle mi öyle. yoksa yüzleri beyaz olduğu için "yakışır" diyerek mi boyatıyorlar çözemedim. ama ben henüz esmer olup saçını kızıla boyatan bir kişi görmedim.
bide genelde zayıf oluyorlar.

bu kadar işe yaramaz bilgiden sonra işe yarar bir bilgi verelim:
evrimsel süreç içerisinde insanların 2 alt türe ayrılacağı öngörülüyor. bu türlerden birisinin, kızıl saçlı-kısa boylu-yüzü çilli-zeka seviyesi daha düşük olan bir tür olacağı tahmin ediliyor evrim otoriteleri tarafından. (bkz: evrim)
bir gün böyle bir şey olursa belki bu yazım gösterilir. vay be adam yazmış derler. (bkz: ne diyorum lan ben)
Streptococcus pyogenes adlı bakteriye bir virüsün musallat olur. bakterinin genetiğini değiştirir. böylece bu masum bakteri çıldırır ve etrafa zehirler saçar (eritojenik toksin). kızıl bu şekilde oluşan bir hastalıktır.
rusya içindeki özerk türk cumhuriyeti tuva'nın başkenti.
kırmızının bozulmasıyla oluşan bir renktir. beni benden alan renktir.
tutkulu bir renk . Kızıl candır.
alevilerin en sevdiği renk(galiba).
saçlarında kızıllık görüyorum belki lügat anlamı olarak rengin adı farklı olabilir ama. baya baya ben kızıla benzettim.
anlamın ne acaba?
(bkz: detroitli kızıl)
güncel Önemli Başlıklar