1. 1.
  patatesin fırında pişirilip içine bilimum abuk sabuk malzeme konmasıyla elde edilen lezzet topu. istanbul'da ortaköy'de çok yaygındır.
  6 ... zibidi
 2. 2.
  tuhaf bir şekilde ortaköy'de yapılanların haricinde hiçbirinin yenilesi olmadığı, bir öğünü muhteşem yapmaya yeten kutsal gıda maddesi..
  2 ... yalancinin mumu
 3. 3.
  ortaköyden türkiye'ye yayılan tereyağlı kasarlı rus salatalı yemek.
  1 -1 ... msn
 4. 4.
  arnavut icadı diye hatırlıyorum.
  1 -1 ... selmagezinir
 5. 5.
  (bkz: kitir)
  ... philemon
 6. 6.
  yunanca patates anlamına gelir.
  4 ... profesor bonbon
 7. 7.
  közlenmiş büyükçe bir patatesin içine konulan sosis, mısır, turşu, acılı ezme, havuz, bezelye, kaşar, rus salatası, kısır ve üzerine dökülen acı sos, ketçap, mayonezle oluşan, buram buram lezzet kokan yemek türü.**
  2 -1 ... asiti kaçmış kola
 8. 5.
  sözde ucuz yemek olacakken neden bu kadar pahalıya çıktığını anlayamadığım yiyecek.allah allaah!
  3 ... kiraze
 9. 6.
  ilk kez yiyeceklerin nasıl sipariş vermesi gerektiğini tam olarak bilmediği yemek.
  -abi sade kumpire de patates koyuyonuz di mi?
  5 -1 ... fewzi1907
 10. 7.
  aslında ilk çağlarda yani insandan falan da önce kumpirin içindeki malzemelerin hepsi birer canlı yaratıktı. mesela bezelyeler bir arada takılmayı seven cool kimseler olmalarına karşın acılı ezme birz ukala bi tip olarak hep yüzeyede olmak isterdi. haşlanmış patates daima sahiplenmeyi bilen anaç bir kişilik olmakla birlikte rendelenmiş kaşar ve erimiş tereyağ daha çok arkadaşlarını bir arada tutmayı seven daima gerekli tiplerdendi. ama zamanı geldi ayrı ayrı hayatta kalmanın zorluklarını gördüler eh tabe bi de insan diye bi faktör ortaya çıktı tabe, bir arada yaşamaya karar verdiler. birbirlerine destek oldular. neden sonra bir insan yaratığı geldi açım diyerek kumpiri yedi ve çağlar boyu süren bu aslında çok komplike olan dostluğu 'tatmin edici bir yiyecek' olarak nitelendirdi. olan oldu kumpir hala hayatına farklı ortamlarda da olsa o bölünmez fakat kendi kişiliklerini belirten formda devam etmektedir.
  Alınacak Ders: kumpir yerken çok saygılı olmak lazımdır...
  2 -1 ... pregnantcheerleader