1. 1.
  Son 2 Senedir çeşitli nedenlerden dolayı erkek öğrenci ihtiyacını ,askeri liselerden karşılayıp erkek öğrenci almayan kurum.Bir zamanlar ABD Harp Okulu olan" West Point"e öğrenci gönderen bu okul,artık bunu da yapmakaktadır.Sanırım kendini yeterli seviyede görmektedirler.
  Aynı zamanda bu okulun terörizm,güvenlik vs. konularda yüksek lisans programları da vardır.Buraya da ,harp okulunda olduğu gibi girmek zordur.
  5 ... poker face
 2. 2.
  (bkz: harp okulu marşı)
  2 ... gladio78
 3. 3.
  türk silahlı kuvvetlerine karacı subay yetiştiren tek okul. misyonu "fiziki yeterliliği tam, etkin düşünce sistemini kavramış, atatürkçü, geleceğin muharebelerini yönetecek nitelikte takım komutanı yetiştirmek" olarak açıklanan okuldur. (bkz: http://www.kho.edu.tr)
  5 ... tayk
 4. 4.
  Mustafa Kemal Atatürk'ün 1283 yaka numarası ile mezun olduğu askeri okul. Kara kuvvetlerine muvazzaf subay yetiştirmektedir. Ülkemizdeki üç harp okulundan birisidir. Atatürk'ün yaka numarası hiçbir öğrenciye verilmez, yoklamalarda bu numara okunduğunda tüm harbiyeliler hep birlikte ve aynı anda ayağa kalkarak "içimizde" diye bağırmak suretiyle atatürke, onun ilke ve inkılaplarına bağlılıklarını gösterirler. Atamın mezun olduğu okulda iki yıl dahi olsa eğitim görmüş olmaktan gurur duyuyorum.
  (bkz: Hava Harp Okulu)
  (bkz: Deniz Harp Okulu)

  edit : bu entrye eksi oy veren bünyeyi çok merak ediyorum. Ne iş? Atatürk düşmanı falan mısın? bilelim de...
  30 -8 ... kizilmaske
 5. 5.
  sultan 2. mahmud un emriyle 1834 yılında mekteb-i harbiye adıyla istanbul da kuruldu. savaş yıllarında 1 temmuz 1920 de ankara da eğitim ve öğretime devam eden okul, tekrar istanbul a döndü. 25 eylül 1936 da ise şu an bulunduğu yerde ankara da eğitime başladı. iki yıl olan eğitim süresi 1948 de üç, 1963 te iki, 1971 de üç ve 1974 te dört yıl olarak düzenlendi. 1991-1992 eğitim öğretim yılından itibaren sistem mühendisliği programı altında makine, inşaat, elektrik-elektronik, işletme bölümlerinde lisans düzeyinde eğitim vermektedir. 2000 yılından itibaren ise üniversiteler ile aynı düzeyde sayılmaktadır.
  5 -1 ... hejocre
 6. 6.
  en çok cumhurbaşkanı çıkaran okul.
  14 ... ernest everhard
 7. 7.
  adından mı, suyundan mıdır bilmem; genelde narsist adamlar yetiştiren okuldur. bir de marifetmiş gibi göğsünü gere gere söylerler bu lafı.

  bütün genellemeler yanlıştır diyemeyeceğim.

  edit: sözlükte, mahallede her yerde sürekli büyüyor efendim durduramıyoruz.
  6 -8 ... haziran
 8. 8.
  askerden olma pakistan cumhurbaşkanı pervez müşerref paşa da bu okulun çıkardığı reisicumhurlardan biridir.
  yani cumhurbaşkanı ihracatı yapmış bir mekteptir de diyebiliriz.
  5 ... dedirten durum
 9. 9.
  nam-ı değer harbiye...
  2 -2 ... erme1984
 10. 10.
  4.1.1961 tarihli ve 211 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri, iç Hizmet Kanununda belirtilen asker kişilerde bulunması gerekli niteliklere sahip, liderlik özellikleri gelişmiş, yeterli fizikî yeteneğe sahip, ilgili kuvvet komutanlığının ihtiyacına göre belirlenen bilim dallarında lisans eğitim ve öğretimini görmüş muvazzaf subay yetiştirmek ve ilgili kuvvet komutanlığının ihtiyaç duyması halinde lisansüstü eğitim ve öğretim sağlamaktadır.
  2 ... bohemian rhapsody